IX Kazimierska Pleneriada Uczelni Artystycznych

Skomentuj (2)

W dniach od 4 do 14 kwietnia odbywa się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą kolejna, IX Kazimierska Pleneriada Uczelni Artystycznych. Patronat nad tą imprezą objął Burmistrz Kazimierza dolnego. Biorą w niej udział 24 osoby, w tych osiemnaścioro studentów oraz kadra dydaktyczna z trzech uczelni artystycznych – Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Idea Pleneriady jest autorskim pomysłem właściciela warszawskiej Galerii Sztuki Stalowa. – Krzysztofa Fabijańskiego. 6 lat temu doszedł do wniosku, że nie ma w zasadzie miejsca, gdzie mogliby się spotkać studenci z różnych uczelni z całej Polski w celu poznania się, wymiany doświadczeń i porównania swojej twórczości. Od trzech lat formalnym organizatorem tej imprezy kulturalnej jest założona przez niego „Fundacja Galerii Stalowa”, której głównym celem jest promowanie i wspieranie młodych twórców. Projekt „Kazimierska Pleneriada” ma na celu właśnie poznanie się i integrację środowisk artystycznych z różnych regionów Polski. Pobyt na plenerze w kultowej dla malarzy miejscowości, jaką jest Kazimierz Dolny nad Wisłą, da młodym twórcom możliwość nieskrępowanej realizacji swoich pomysłów artystycznych pod okiem „swojego” profesora i przy pomocy „swojego” asystenta. W ramach części seminaryjnej prowadzone są cowieczorne wykłady połączone z prezentacją dorobku kadry dydaktycznej oraz żywe dyskusje pozwalające na poszerzenie horyzontów myślowych, zaznajomienie się z różnorodnymi trendami w sztuce współczesnej, pozyskanie bezcennej wiedzy od doświadczonych praktyków.
Nazwa „Pleneriada” użyta została w celu zaznaczenia dwoistości tego pomysłu: z jednej strony studenci są na plenerze i malują obrazy, z drugiej strony jest pewien element współzawodnictwa pomiędzy studentami z różnych uczelni, bo na koniec pleneru podczas wernisażu wyłonieni zostaną laureaci „Pleneriady”.
Otwarty dla publiczności wernisaż prac namalowanych przez studentów połączony z konkursem na najlepszą pracę odbędzie się 13 kwietnia o godz. 15.00 w KOKPiT przy ulicy Lubelskiej 12 w Kazimierzu. O zwycięstwie decydują głosy wszystkich uczestników, organizatora oraz zaproszonych do jury gości.


Tekst: Krzysztof Fabijański, prezes zarządu „Fundacji Galerii Stalowa”. Źródło: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Tak to ja
    A! Ale gdzie oni się ukryli??? Bo w Kazimierzu ich nie widać. Powinni ubarwić miasto codzienną obecnością i rozmową z mieszkańcami.
    • Murem za Januszem...
      ...w Brukseli

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę