Iluminacja Góry Trzech Krzyży

Skomentuj (13)

Góra Trzech Krzyży w Kazimierzu kojarzy się głównie z punktem widokowym, z którego rozpościera się wspaniały widok na Miasteczko. Teraz z niżej położonych części miasta będziemy mogli podziwiać Górę Trzech Krzyży, również nocą.

Góra Trzech Krzyży to bardzo ważne miejsce na mapie Kazimierza, przede wszystkim jako punkt widokowy. Wzgórze, pięknie wyglądające za dnia, nocą staje się niewidoczne. Tak było jeszcze do niedawna. Teraz, dzięki iluminacji, miejsce to stanie się atrakcyjne również po zachodzie słońca.

Jak tłumaczą władze Miasteczka, iluminacja Góry Trzech Krzyży planowana była już od kilku lat. Problemem był jednak brak prądu na szczycie wzgórza. Teraz prąd został doprowadzony, więc  ustawianie elementów upiększających to miejsce nocą, jest możliwe.

- Potrzeba doprowadzenia prądu dała powód, aby zrobić więcej – mówi burmistrz Kazimierza Dolnego, Andrzej Pisula. - Stąd pomysł podświetlenia krzyży, by były widoczne nocą oraz wejścia, które umożliwi bezpieczne przejście na wzgórze nocą, aby podziwiać z góry rozświetlony Kazimierz.

W tej chwili zakończony jest pierwszy etap prac, na który składa się doprowadzenie zasilenia gniazda zewnętrznego, podświetlenie wejścia od dzwonnicy i iluminacja krzyży. Kolejnym etapem będzie podświetlenie wejścia od strony Zamku.

- Niestety z bólem muszę powiedzieć, że od momentu pierwszego uruchomienia oświetlenia w fazie testów, mieliśmy już kilka razy do czynienia z aktami wandalizmu, które polegały na działaniach zmierzających do niszczenia opraw oświetleniowych i powodowały awarię tego oświetlenia – mówi burmistrz Andrzej Pisula.

Głównym celem podjętych działań było udostępnienie Góry Trzech Krzyży dla mieszkańców i gości nocą. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków PROW. Koszt realizacji zadania to ponad 90 000 zł.

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • Misio
  A cały świat podświetla oszczędnie , ekologicznie solarami. A u nas na bogato , tradycyjnie rozrzutnie, ale spektakularnie przed wyborami - prąd, węgiel. A co to za firma wykonuje to zlecenie? Czy to ta sama która miała podświetlić korzeniowy? Jakiś przetarg na wykonanie był? Ktoś coś słyszał ? Przecież to publiczne pieniądze.
 • Marian
  Latarnia morska więcej na Wzgórzu oświetli. Kazimierz to również port żeglugi wiślanej a to ułatwi nawigację. No i będzie JEDYNA w Polsce.
 • pijany znad Grodarza
  Zwariować można . Malkontenctwo ściga się w " pomysłach". Co niby złego z tym podświetleniem. ?. Jeszcze niedawno, w okresie zimy, w tym miejscu, upominaliście się o świetlistą gwiazdę, która nie wiedzieć dlaczego została zdjęta.
 • Tabaka w rogu
  "aby podziwiać z góry rozświetlony Kazimierz" :D :D
  To może jednak nie warto się wspinać bo raczej sobie nie popodziwiają :D
 • Geniusz !poprostu Geniusz !
  To będzie taka tradycja ,że kazdy burmistrz coś podswietli przed odejściem Grzegorz Dunia zostawil iluminację wału ,ten tez musial coś podświetlic ,kombinował z Korzeniowym ,nie wyszlo to będzie Góra Trzech Krzyzy ,a na rynku jak bylo ciemno tak będzie .
  • elo elo
   Szczypa też iluminował kamienice Przybyłów i studnie.
   Niewiele z tego zostało. A na Rynku i tak było ciemno jak w ...ie
 • Genialne
  To swietnie jak prąd juz doprowadzony , jeszcze wodę i gaz bo na jutro mam umowiony transport pustaków .
 • Jerzyk
  Dobry pomysł Panie Burmistrzu. Do podświetlenia Wzgórza dodałbym jeszcze udźwiękowienie - Apelem Jasnogórskim, dzwony na Anioł Pański jakieś niewrzaskliwe kuranty co godzinę
 • z okolic
  Coś takiego w czasie przedwyborczym mógł wymyślić tylko Pisula. Odjedź Pan w diabły i daj nam już żyć. Wróć Pan do Bochotnicy i tam se zarządzaj Kubisiem. Drugi mądry. Dziś pokazał jak bardzo. Gość tragedia. I tu rację miał Wawer z panią Rupiewicz.
 • Misio Pysio
  A może warto zainwestować unijne w basen w termy ? W radość dla miejscowych i gości?Po co miasto zamieniać w sztuczny disneyland ? Podświetlanie to tylko pozory atrakcyjności. Atrapa gospodarności. Trzeba światła szukać w ludziach, pytać czego chcą , czego im tu brakuje.
 • Lolitka
  Ławeczki powinny być podgrzewane nocą.
 • Super
  Ludzie nie będą spać ,tylko calymi nocami podziwiać . A u mnie na wsi o 22 : 55 juz nic nie zobaczysz bo gasną wszystkie latarnie .
 • realista
  Po co oświetlać nocą, skoro wtedy nikt już opłat nie pobiera? Po co oświetlać nocą, skoro wiadomym jest, że Góra Trzech Krzyży stanie się wtedy speluną? Ale z drugiej strony zawsze to lepsze niż podświetlenie korzeniowego.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę