Góra w centrum uwagi

Góra Trzech Krzyży– najpopularniejszy punkt widokowy w Kazimierzu znalazła się znowu w centrum uwagi. I to wcale nie ze względu na walory widokowe. O co chodzi?

Opłaty za wejście na Górę Trzech Krzyży niedawno zostały podniesione o złotówkę. To może niewiele, ale wywołało to poruszenie wśród turystów i przewodników turystycznych.

- Mam prośbę, by tego typu decyzje podejmować przed sezonem, bo organizatorzy wycieczek, zwłaszcza szkolnych, kalkulują wyjazdy dużo wcześniej – mówiła na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki radna Ewa Wolna, która jest także przewodnikiem turystycznym.

Burmistrz Artur Pomianowski tłumaczył tę decyzję troską o budżet, ale w związku z uwagami, zdecydował wrócić do starych cen w przypadku wycieczek szkolnych. 4 zł za wejście na Górę Trzech Krzyży zapłacą tylko turyści indywidualni.

- My mamy poważne kłopoty, musimy gdzieś szukać pieniędzy – mówił burmistrz Pomianowski. – Stąd też 4 zł pozostaje dla turystów indywidualnych, natomiast dla wycieczek – które rzeczywiście były wcześniej planowane, pozostaną opłaty na tym samym poziomie – 3zł za osobę. Zmieniliśmy też umowę z MZK na dzierżawę parkingu, zwiększając przychody na rzecz gminy z 55% na 65%, co zwiększy nasz przychód o około 200 tys. zł w ciągu tego sezonu.

Przy tej okazji rozgorzała dyskusja na temat infrastruktury turystycznej na Górze Trzech Krzyży i nie tylko.

- Skoro już podwyższamy opłaty, to należałoby od administratora tego terenu wymagać większej dbałości o to miejsce – postulowała radna Wolna. – Chodzi o naprawę połamanych barierek, ustawienie większej ilości koszy na śmieci, większej ilości ławek, naprawę oświetlenia, ustawienie przenośnej toalety, by nie cierpiały okoliczne krzaki… Niby zamek i baszta mają jako 2 obiekty 5 zł, ale bez porównania są lepiej zadbane niż Góra Trzech Krzyży: jest czyściej, jest schludniej, jest wygodniej dla turystów.

Na Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki poruszano też sprawę toalet na parkingach miejskich. Przewodnicy turystyczni zwracają uwagę, że jest ich po prostu zbyt mało, co powoduje kolejki i to, że oblegane jest WC na pobliskiej stacji paliw. Jak podaje burmistrz, powołując się na słowa prezesa MZK, które dzierżawi parking przy stacji paliw, toalety są, zostały wyremontowane, ale turyści nie chcą z nich korzystać, bo są one płatne 2 zł. Burmistrz rozważa ustawienie kontenera sanitarnego na parkingu przy muzeum, ale korzystanie z niego też będzie płatne, gdyż kontener będzie dzierżawiony.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę