Ikony z Kazimierza

Skomentuj (10)

zobacz więcej (8)

Malowane są na specjalnie przygotowanych deskach i nie wymagają dodatkowej oprawy. Kiedy wyschną, pewnie zgodnie z tradycją staną w domu na półeczce na wysokości oczu. Ikony – święte obrazy prawosławia – powstają w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki.

Nad stołem pochylają się głowy kilku kobiet. Ich ręce nanoszą kolory na specjalnie przygotowane podłoże. Ich oczy pilnie kontrolują rezultat pracy z oryginałem.  W Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki trwają właśnie warsztaty pisania ikon.


- To już druga tura pisania ikon – mówi Magdalena Mazur, animator kultury w KOKPiT. – Pracujemy teraz trochę inną, niż na początku, techniką – po pisaniu ikon na gładkim podłożu i foliorytach przyszedł czas na pisanie na desce pokrytej surowym płótnem. Technika ikon pozostaje jednak wciąż taka sama: używamy tempery w pigmencie rozrabianej w żółtku z winem – piszemy więc metodą najbardziej tradycyjną.


Na stołach oprócz tworzonych właśnie obrazów, pędzli i farb, leżą także kserokopie tradycyjnych ikon i szablony pomocne w przenoszeniu wizerunku na deskę.

- Jeżeli chodzi o kanon przedstawiania postaci i sposób nakładania złoceń – są one bezwzględnie zgodne z tradycją – mówi Magdalena Mazur. Jeśli chodzi o kolory – tu jestem bardziej otwarta, traktuję tę kwestię bardziej kreatywnie.

Zajęcia pisania ikon w KOKPiT trwają od jesieni ubiegłego roku. Obecnie w dwóch grupach – początkowej i zaawansowanej. Przychodzą na nie raz w tygodniu kobiety różnych profesji – od urzędniczek, nauczycielek, instruktorek terapii zajęciowej, po kobiety niepracujące i studentki. W sumie ponad 20 osób.

- Ikony zawsze mnie interesowały – mówi Aneta Szymańska, pracownik biurowy. – Wcześniej robiłam je techniką transferu czy decupage’u. Kiedy trafiała się możliwość napisania prawdziwej ikony starą techniką – nie mogłam nie skorzystać. Te zajęcia są dla mnie absolutnie fascynujące. To oderwanie się od rzeczywistości. Wkładam w to dużo serca i potem mam niesłychaną satysfakcję, że mogę ikonę, którą sama napisałam, zawieźć do domu i pokazać bliskim.

Zanim to jednak będzie możliwe, efekty prac warsztatowych obejrzą wszyscy, którzy przyjdą do Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki na wystawę 15 marca.

Na wiosnę ruszy kolejny kurs pisania ikon. Jaką techniką?

- Na pewno to będzie coś nowego – mówi Magdalena Mazur.

Skomentuj


Dodane komentarze (10)

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę