Grodzisko Żmijowiska jako Popularyzator Nauki 2012?

Grodzisko w Żmijowiskach, oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym jest miejscem wyjątkowym i niepowtarzalnym. A dodatkowo prężnie rozwijającym się. Nie dziwi więc, że obiekt ten kandyduje w tegorocznej edycji konkursu „Popularyzator Nauki”.

Grodzisko w Żmijowiskach w ostatnim czasie nieustannie się rozwija. Nowe obiekty, dofinansowania, kolejne badania oraz różnego rodzaju wydarzenia kulturalne spowodowały, że obiekt ten stał się znany nie tylko w naszym lokalnym środowisku, ale także w tym większym, ogólnopolskim. A świadczy o tym chociażby fakt, że ten oto oddział Muzeum Nadwiślańskiego kandyduje w kategorii Dziennikarz/Redakcja/Instytucja nienaukowa, w VIII edycji konkursu „Popularyzator Nauki” organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

- Żmijowiska w okolicy Kazimierza nad Wisłą, to chyba jedyne takie miejsce w kraju, gdzie każdy może poczuć się prawdziwym archeologiem - dorosły pasjonat tej dziedziny, student, uczeń, nawet dziecko – czytamy na stronie PAP-u. - Grodzisko, na którym od lat prowadzone są badania wykopaliskowe, zostało udostępnione każdemu, kto tu dotrze. W Grodzisku przybysz zobaczy i posłucha, jak mieszkali i żyli jego przodkowie sprzed 1000 lat, może sam ulepić z gliny naczynia na wzór tych, których wtedy używano, a nawet upitrasić ulubione potrawy przodków i upiec je lub ugotować w glinianym palenisku. Miłośnicy archeologii przyjeżdżają tu na dzień, weekend, a czasem na kilka tygodni. I czują się w tym skansenie, jak w innej epoce.

 

- Bardzo się cieszę z tej nominacji – mówi Paweł Lis, kierownik Grodziska w Żmijowiskach, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. – Jest to wielka satysfakcja, że nasza praca została doceniona w ten sposób.

 

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone już 5 grudnia. Wtedy też zwycięzcom wręczone zostaną nagrody.  Tak więc czekamy z niecierpliwością na wyniki...

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Grodzisko Żmijowiska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę