Gramy wszyscy do jednej bramki

Skomentuj (13)

Już w niedzielę 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra zagra także w Kazimierzu. Zagra jak co roku cicho i bez fanfar, ale i tu pojawią się wolontariusze z orkiestrowymi puszkami. Ale i tu nie zabraknie – miejmy nadzieję – darczyńców o wielkim sercu, czego świadectwem będzie główny znak tego dnia – czerwone serduszko WOŚP na palcie, kurtce czy torebce.

W Kazimierzu jak co roku w Zespole Szkół Jana Koszczyca Witkiewicza działa sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Skupia 29 wolontariuszy z całego Miasteczka, zarówno ze szkoły zawodowej jak i Gminnego Zespołu Szkół, a także – co też jest swego rodzaju tradycją – młodzież puławską. Będą oni jak zwykle kwestować na Rynku i uliczkach Miasteczka, a także w okolicznych miejscowościach, licząc na sympatię i ofiarność darczyńców.

- W tym roku zbieramy fundusze na wyrównanie szans w leczeniu noworodków – mówi Beata Frączek szef sztabu przy Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. – Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na doposażenie podstawowych oddziałów neonatologicznych w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci.

Z zebranych w tym roku funduszy zakupione zostaną m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry. Trafią one na podstawowe oddziały neonatologiczne.

- Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów – czytamy na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od Orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia.

Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

- Jeśli jednak efekt zbiórki będzie tylko zbliżony do rekordowej akcji przed rokiem, to wiemy, że dzięki naszemu wsparciu będzie szansa na wyraźne podniesienie poziomu opieki medycznej w neonatologii i znaczne wyrównanie szans leczenia na wszystkich poziomach referencyjności oddziałów – mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP. – A to oznacza uratowane życia najmłodszych pacjentów.

Kazimierski sztab to jeden 1700 sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zarejestrowanych w całej Polsce i na świecie, a nasza dwudziestka dziewiątka kwestujących to zaledwie dwie setne z ogólnej liczby 120 tysięcy tegorocznych wolontariuszy. Ale razem możemy naprawdę dużo, niezależnie od wszystkiego. Bo jak nie my, to kto?

Pokażmy, że w sprawach podstawowej wagi, a taką jest ratowanie zdrowia i życia dzieci jesteśmy jednością. Gramy wszyscy do jednej bramki. Wrzucamy wszyscy do jednej wielkiej puszki. A jest nią zdrowie naszych dzieci.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (13)

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2018. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2018 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę