Gramy wszyscy do jednej bramki

Skomentuj (13)

Już w niedzielę 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Orkiestra zagra także w Kazimierzu. Zagra jak co roku cicho i bez fanfar, ale i tu pojawią się wolontariusze z orkiestrowymi puszkami. Ale i tu nie zabraknie – miejmy nadzieję – darczyńców o wielkim sercu, czego świadectwem będzie główny znak tego dnia – czerwone serduszko WOŚP na palcie, kurtce czy torebce.

W Kazimierzu jak co roku w Zespole Szkół Jana Koszczyca Witkiewicza działa sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Skupia 29 wolontariuszy z całego Miasteczka, zarówno ze szkoły zawodowej jak i Gminnego Zespołu Szkół, a także – co też jest swego rodzaju tradycją – młodzież puławską. Będą oni jak zwykle kwestować na Rynku i uliczkach Miasteczka, a także w okolicznych miejscowościach, licząc na sympatię i ofiarność darczyńców.

- W tym roku zbieramy fundusze na wyrównanie szans w leczeniu noworodków – mówi Beata Frączek szef sztabu przy Zespole Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. – Pieniądze ze zbiórki zostaną przeznaczone na doposażenie podstawowych oddziałów neonatologicznych w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci.

Z zebranych w tym roku funduszy zakupione zostaną m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry. Trafią one na podstawowe oddziały neonatologiczne.

- Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów – czytamy na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – W większości oddziałów neonatologicznych sprzęt od Orkiestry stanowi podstawę nowoczesnego wyposażenia.

Orkiestra prowadzi też na co dzień ogólnopolskie programy medyczne, których celem jest wsparcie zdrowotne noworodków – Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków oraz Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków.

- Jeśli jednak efekt zbiórki będzie tylko zbliżony do rekordowej akcji przed rokiem, to wiemy, że dzięki naszemu wsparciu będzie szansa na wyraźne podniesienie poziomu opieki medycznej w neonatologii i znaczne wyrównanie szans leczenia na wszystkich poziomach referencyjności oddziałów – mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP. – A to oznacza uratowane życia najmłodszych pacjentów.

Kazimierski sztab to jeden 1700 sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zarejestrowanych w całej Polsce i na świecie, a nasza dwudziestka dziewiątka kwestujących to zaledwie dwie setne z ogólnej liczby 120 tysięcy tegorocznych wolontariuszy. Ale razem możemy naprawdę dużo, niezależnie od wszystkiego. Bo jak nie my, to kto?

Pokażmy, że w sprawach podstawowej wagi, a taką jest ratowanie zdrowia i życia dzieci jesteśmy jednością. Gramy wszyscy do jednej bramki. Wrzucamy wszyscy do jednej wielkiej puszki. A jest nią zdrowie naszych dzieci.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • Olala
  Cieszę się, że Łąki Łan z Paprodziadem wystąpili wczoraj na koncercie w Warszawie. Mamy akcent kazimierski na WOŚP! Szacunek dla Zespołu!
 • paula
  Wlasnie widziałam jak grupa nastolatków zbierających na WOŚP w Kazimierzu dolnym siedziałana przystanku autobusowym i wyciągała pieniądze z puszek!
  • pijany znad Grodarza
   ...... stali też na schodach Fary. Nie WYCIĄGALI / jeszcze/ z puszek, a wyciągali ręce. Długo czekałem na Rynku, by wrzucić. Było dużo Cyganek. One CYGANIĄC prosily o miłosierdzie za wyjątkiem. kiedy znalazły " jelenia". To klasyczny WYKLAD, jak winni zachować się kwestujący. Nie prosić, a aktywnie manifestować RACJE Orkiestry swoim GODNYM zachowaniem.
  • Ulka - Kazimierz
   Większość tak właśnie się zachowywała: kwestowała dla innych. Godnie. Z zapałem. By zebrać jak najwięcej.
  • nie ma się czym chwalić
   paula widziałaś i nie zareagowałaś?
 • Mirabelka
  Z całego serca popieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. I wielki szacunek dla wszystkich kwestujących wolontariuszy! Niech Kazimierz chociaż w ten jeden dzień będzie ponad podziałami! Niech w tę jedną niedzielę będzie otwarty, przyjazny, wolny od uprzedzeń, po prostu normalny...
 • Mieszkaniec
  społeczeństwo składa się na sprzęt do szpitali, a lekarze tłuką na nim kasę na dyżurach. W ten sposób koło się zamyka i wszyscy są zadowoleni. Społeczeństwo oddało to co powinno w imię chrześcijańskiego obowiązku, lekarze w ramach misji i poczucia obowiązku niesienia pomocy zagrożonym. Powstaje pytanie natury systemowej: czy nie nadużywamy ochrony zdrowia idąc do lekarza z głupotą, żądamy kolejnego badania na skład (nic z niego nie wynika), "załatwiamy" sobie rentę czy zwolnienie nie bacząc na skutki społeczne?
  • pijany znad Grodarza
   a więc ?. Bądzmy normalni. Czy będziemy ?. Pewnie, że nie. Niby po co ?.
  • MMi
   Mieszaniec,a jak mają się do tego co ty piszesz badania profilaktyczne ?
 • Ulka - Kazimierz
  Nie rozumiem problemu: datek na orkiestrę jest uczynkiem miłosierdzia, jest więc jałmużną, a ta jest obowiązkiem każdego chrześcijanina. Dlaczego orkiestrowa puszka ma wprawiać w zakłopotanie idących do kościołów? Kto chodzi do kościoła? Myślałam, że chrześcijanie.
  • pijany znad Grodarza
   Ależ Ty się mylisz. Miłosierdzie w sytuacji Orkiestry Światecznej Pomocy ?. Czymze jest "miłosierdzie" , a kwesta w dobrej sprawie ?. Otóż "miłosierdzie" to religijne WESPRZYJ. Korzystaja z niej też CWANIACY. Kwesta: to przemyślana, słuszna sprawa a korzyści z niej pozyskane , służą SŁUSZNEJ sprawie.
 • pijany znad Grodarza
  "Będą oni jak zwykle kwestować na Rynku i uliczkach Miasteczka, a także w okolicznych miejscowościach, licząc na sympatię i ofiarność darczyńców."

  Tak. Rynek i ulice Kazimierza to godne miejsca do zbierania datków na Orkiestrę. Kwestowanie to szlachetna praca. W tym miejscu usilnie proszę, by takowej kwesty nie prowadzić na schodach kościołów i klasztoru, bo miejsca te HISTORYCZNIE sa miejscami na zbieranie jałmużny. Orkiestra GRA, a nie ŁKA.
  ps. Jest to również wychowawcze dla młodych wolontariuszy, a właśnie młodymi Oni są. Należy kwestować a nie iść na łatwiznę , a tym samym wprawiać w zakłopotanie idących do kościolow.

  Popieram Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
  • fanka o.Dr Tateusza
   Jak nie będzie tam Naszego Proboszcza to ja tam nie pójdę

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę