Geopark: prace trwają

Skomentuj (13)

Trwają prace nad zagospodarowaniem kazimierskich kamieniołomów. Miasto przygotowuje się w tej kwestii do konkursu, w wyniku którego zostanie wyłoniona najlepsza koncepcja zagospodarowania tego terenu.

Cały czas trwają prace nad projektem Geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły, w którym uczestniczy 7 gmin – oprócz Kazimierza, który pełni tu rolę koordynatora działań, także Janowiec, Annopol, Opole Lubelskie, Józefów nad Wisłą, Łaziska i Wilków. Jedno ze spotkań roboczych odbyło się w ubiegłym tygodniu w Kazimierzu.

- Dzisiaj partnerzy spotkali się w celu przedstawieniu nowych członków, bo po ostatnich wyborach władze w dwóch gminach zmieniły się i mamy nowych partnerów w projekcie –mówi prowadząca spotkanie Joanna Biłyk z firmy Eko – Geo Consulting, która projekt Geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły konsultuje. – Partnerzy zadeklarowali chęć kontynuacji idei geoparku, a strona kazimierska chęć przewodniczenia temu partnerstwu.

Gminy uczestniczące w projekcie w oczekiwaniu na fundusze unijne już przygotowują własne projekty zagospodarowania na swoim terenie obszarów atrakcyjnych geologicznie. Jednym z takich obszarów jest kazimierski kamieniołom. To, jak on zostanie zagospodarowany, rozstrzygnie konkurs.

- Jesteśmy w fazie przygotowywania warunków do konkursu na koncepcję zagospodarowania kamieniołomów i tworzenia komisji konkursowej – mówi burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula.

Miasto liczy, że do końca czerwca taka koncepcja będzie już znana i będzie można przystąpić do dalszych działań.

W ramach geoparku w Kazimierzu planowana jest także rewitalizacja Rynku, Małego Rynku i łączących je uliczek. Plac rynkowy zostałby wyrównany, a pokrywająca go kostka bazaltowa przełożona tak, by Rynek odzyskał dawny blask, co nocą podkreślałoby odpowiednie oświetlenie. To jednak nie oznacza, że wypięknieją także fasady rynkowych kamieniczek.

- Nie jesteśmy ich właścicielami. Możemy działać tylko na własnych obiektach – mówi burmistrz Pisula.

Miejmy nadzieję, że zmieni swój wygląd przynajmniej przysadzista i brzydka dziś Kamienica Gdańska, której właścicielem – choć tylko w części – jest gmina.

Projekty planowane do realizacji w ramach geoparku wiążą się jednak z dla Kazimierza z kolejnymi dużymi wydatkami.

- W tym roku na te cele nie mamy żadnych pieniędzy zabukowanych w budżecie – mówi burmistrz. – Gdyby coś było robione, to ewentualnie Kamienny Dół czy Wzgórze Zamku Esterki w Bochotnicy, które możemy przygotować w prostszy sposób, ponosząc mniejsze koszty. Ale o tym zdecyduje już Rada Miejska.

W pięknym Kamiennym Dole, do którego w sezonie dostępu skutecznie bronią chaszcze i komary, planowane jest odsłonięcie przestrzeni i oznakowanie miejsca. Wzgórze Zamku Esterki natomiast też wymaga odsłonięcia, ale tu zapewne potrzebne będą także badania wytrzymałościowe pozostałych murów zamkowych, by bezpiecznie mogły je zwiedzać grupy turystów.

– Jeszcze nie wiemy, jak będzie wyglądać nowa perspektywa finansowa i czy w tym roku w ogóle ze środków unijnych da się skorzystać. To będzie determinowało – myślę – działania wszystkich naszych partnerów, bo jeśli tylko pojawią się pieniądze i będziemy wiedzieli, na co je możemy wydać, to będziemy szybko reagować – zapewnia burmistrz Pisula.
Nowa perspektywa finansowa w ramach funduszy unijnych wiąże się ze ścisłą współpracą samorządów z przedsiębiorcami.

Taka współpraca przewidziana jest też w ramach projektu geoparku, który przewiduje m.in. budowę przystani wiślanych, poczynając od Annopola, a nawet od Sandomierza być może, bo pojawiły się głosy, że i to miasto chciałoby się w tej kwestii dołączyć do projektu, aż po Puławy. Jeżeli wzdłuż Wisły byłaby możliwość zwiedzania różnego rodzaju miejsc, to być może i przedsiębiorcy dostrzegą w tym możliwość zbudowania własnego biznesu i na tym biegu Wisły pojawią się przystanie i łodzie a nawet małe stateczki przewożące turystów. To już będzie zależało od zainteresowania samych przedsiębiorców, ale także od warunków żeglugi po Wiśle – czy będzie ją można choć trochę pogłębiać. W najbliższym czasie planowane są spotkania z przedstawicielami Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, podczas których ta kwestia będzie omawiana.

- Prace nad projektem geoparku zaczynają nabierać tempa, koncepcje zgłaszane przez gminy zaczynają się konkretyzować i myślę, ze wkrótce przyjdzie czas, że zaczną być zlecane fachowcom, czyli nabiorą realnego kształtu – mówi Joanna Biłyk z firmy Eko – Geo Consulting.

W ramach Geoparku Małopolskiego Przełomu Wisły są plany, żeby w niedalekiej przyszłości turyści mogli zwiedzać położone na terenie gmin partnerskich atrakcyjne geologicznie obiekty: kamieniołomy, groty i kopalnie. Odnowiony ma zostać Zamek w Janowcu, a także rynki w Kazimierzu, Janowcu i Józefowie nad Wisłą, Wzgórze Zamkowe z kaplicą Oleśnickich i grotami w Bochotnicy. W planach jest budowa przystani rzecznych na Wiśle oraz tras rowerowych, pieszych i parkingów w systemie "parkuj i jedź”, tak by turyści mogli łatwo przemieszczać się z jednej miejscowości do drugiej. Które z tych projektów zostaną zrealizowane, zależeć będzie od kwalifikacji środków unijnych, a ta znana będzie zapewne w drugiej połowie roku.

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • pijany znad Grodarza
  @ Tadek
  Lza w oku.
 • Redakcja
  Szanowni Państwo! Niektóre wpisy zostały usunięte. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
 • Tadek
  Kolega znad Grodarza zrozumie, o co mi chodzi :)

  Autentyk z Gazety Robotniczej. Z minionej epoki. Jest to pismo dyrektora PGR-u do kierownictwa jednej z podkieleckich Spółdzielni Kółek Rolniczych.

  „Celem zabezpieczenia odpowiedniej ilości pokarmu regeneracyjnego dla posiadanych przez tutejszą dyrekcję jednostek zwierzęcych, z braku własnego sprzętu zwracamy się do Was z prośbą o zbiór omawianego surowca ze stanu naturalnego, zlokalizowanego na załączonym do niniejszego pisma planie sytuacyjnym.”  Chodziło o to, aby SKR... skosiła trawę z łąki.
 • szok
  Żeby Rynek odzyskał dawny blask trzeba by zlikwidować parasole i ogródki , bez tej wątpliwej dekoracji Rynek obywał się kilkaset lat .
 • pijany znad Grodarza
  Wyszło probabilistycznie, bo zgubiłem "m"
 • pijany znad Grodarza
  No. Symetrii na trzeba.
 • Zbigniew Wacławski
  Marzenia są cechą ludzi przedsiębiorczych. Nawet te iluzoryczne, probabilistyczne tworzą wizje w perspektywie przyszłościowej.Boję się jednak, że prowadzenie organizacji, a tym przypadku gminy, jest tworzeniem pewnych złudzeń nierealistycznych, zwłaszcza przy tak niepewnym budżecie.Zarządzanie to również umiejętność oceny aktualnej sytuacji w sposób rozsądny.Nie kryję pewnego niepokoju dyktowanego asymetrią do wydolności finansowych gminy.
 • Wyraźnie zdenerwowany
  Tak, szkoła to chory, poroniony projekt ciepłych, dobrze płatnych posadek, dla kilku znajomych byłego burmistrza. Tyle,że bedzie to kosztować miliony, a i tak nikt tam sie nie będzie uczył...
 • zibi
  Ciekawi mnie skąd gmina weźmie środki, aby zapewnić wkład własny...W najbliższych latach priorytetem jest zdaje się szkoła i to tam pójdą wszystkie fundusze...
 • ...
  @Zbigniew Wacławski-nie licz na to,firma EKO-BIŁEK,jest ponad prawem,poza konkursem,na wyrażne życzenie władz Miasta i samego Pana Marszałka.
 • QWE
  A mi się podoba rynek taki jaki jest. A co nie może ...
 • Zbigniew Wacławski
  Mam nadzieję, że lokalne firmy architektoniczne również będą traktowane na równi z innymi.Liczę na obiektywność już na etapie zapisów szczegółowych konkursu torujących drogę preferowanym podmiotom
 • Ziętek Janusz
  Burmistrzu Pisula, przed Panem wielka szansa wyrwania z wieloletniego marazmu Kazimierza. Przez ostanie 8 lat za panowania poprzednika celebryty Duni miasto dotknęło dna. Ekonomicznie i rozwojowo. Niech Pan zacznie od rynku bo to wizytówka i magnes. Dzisiaj rynek straszy i zniechęca.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę