Fundusz sołecki? Tak!

Skomentuj (3)

Zdecydowaną wiekszością głosów radni miejscy opowiedzieli się za wyodrebnieniem funduszu sołeckiego na rok 2015. Kazimierz jest jedną z 50 % gmin w Polsce, które korzystają z pieniędzy w ramach tego funduszu.

Znaczną większością głosów – 10 za, przy 3 wstrzymujących się, radni zdecydowali o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego na rok 2015. Podkreślano, że te 200 tys. zł w sumie na 15 kazimierskich sołectw są to pieniądze najbardziej racjonalnie i sprawiedliwie wydatkowane, zgodnie z wolą mieszkańców i potrzebami danej miejscowości. W ten sposób np. w Bochotnicy zbudowano m.in. przystanek, wyremontowano studnię i uporządkowano plac przy niej.

Władze miasta w związku z nową perspektywą finansowania z Unii Europejskiej chciały wykorzystać kwotę funduszu jako wkład własny do większych inwestycji na terenie gminy.

- Tok myślenia burmistrza jest jak najbardziej prawidłowy – mówił radny Janusz Kowalski. –W przypadku gdyby nie inne okoliczności, o których zaraz powiem, trzeba by się przychylić do stanowiska burmistrza, który chciałby potraktować te pieniądze jako wkład własny do większych inwestycji. Ale to spowoduje po pierwsze, że na 15 sołectw raz na 15 lat tak naprawdę zrealizowana byłaby jedna inwestycja. Gdyby te decyzje były racjonalne, na pewno byłoby to z korzyścią, ale u nas niektóre miejscowości są traktowane po macoszemu i można przypuszczać, że nie otrzymałyby nigdy nic. Drugą rzeczą istotną jest, że pan burmistrz pochyla się nad tymi 200 tysiącami funduszu sołeckiego, a na szkołę kontenerową przeznacza się pięciokrotność tej wartości w roku, czego nie musielibyśmy robić, gdybyśmy skorzystali ze szkół gminnych.

Radni zgodnie podkreślali, że fundusz sołecki jest potrzebny, co wyrażone zostało także w głosowaniu. Rada podjęła uchwałę o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego na 2015 r.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • antek
  kazimierski sos w którym smazycie sie od zawsze
 • pijany znad Grodarza
  "Kazimierz jest jedną z 50 % gmin w Polsce, które korzystają z pieniędzy w ramach tego funduszu."
  Wynika z tego, że " fundusz" nie jest CACY.
  Są mądrzejsi i może tak skorzystać z ich doświadczeń.
  Może tak radna Barbara Walencik objasni nam czym tamte 50 procent kierowało sie rezygnujac z funduszu.
 • czyje imie i nazwisko
  bardzo mnie to cieszy choc niewiele rozumiem z przekazu i polemik,znaczy co? np. droge do Miecwierza da sie zrobic czy nie?

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę