Filmy na festiwalu klezmerskim

Tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej została wzbogacona o pokazy filmowe z programu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy, który odbył się w Warszawie w kwietniu 2012 już po raz ósmy.

Aleksandra Markiewicz - Mam przyjemność koordynować program filmowy Festiwalu Klezmerskiego i chciałabym krótko opowiedzieć o filmach, które wkrótce zobaczymy.

Aleksandra Markiewicz -
Dzięki serdecznym kontaktom z dyrektorem Festiwalu, Mirosławem Chojeckim, namówiłam twórców i organizatorów Festiwalu do zorganizowania pokazów 3 filmów festiwalowych w Kazimierzu. Partnerem pokazów jest Folwark Walencja, który dysponuje wspaniałą salą i sprzętem, które umożliwiają prezentację filmów. W filmowym otwarciu Festiwalu udział weźmie wybitna reżyserka dokumentalistka, Ewa Szprynger, prezeska Stowarzyszenia Żydowskie Motywy i Magdalena Maślak, koordynatorka Festiwalu Żydowskie Motywy.

Aleksandra Markiewicz - 3 prezentowane filmy nawiązują do charakteru Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Na filmowe otwarcie Festiwalu proponujemy rewelacyjny film muzyczny z Kanady „The Socalled Movie”, Drugi z pokazywanych filmów „Tam był kiedyś nasz dom”, dokument Ewy Szprynger, opowiada o nieistniejącym żydowskim Zamościu. Filmowa opowieść o dziejach miasta i jego żydowskich mieszkańcach stanowić będzie filmowe dopełnienie prezentacji dr Małgorzaty Stolarskiej-Fronia o zabytkach kultury żydowskiej na Lubelszczyźnie (12 lipca, godz. 18.00, Dom Architekta, SARP). I wreszcie trzeci film, który wpisuje się w atmosferę EURO 2012. To filmowa opowieść o kibolu, który przechodzi metamorfozę i staje się ortodoksyjnym Żydem. Gościem pokazu będzie Michał Tkaczyński, reżyser filmu „Księżyc to Żyd”.
   
Aleksandra Markiewicz -
Zapraszam na pokazy filmowe w Folwarku Walencja! Prezentowane filmy nie pojawią się w dystrybucji komercyjnej, jest to zatem jedyna okazja, aby zobaczyć wybitne dokumenty z Festiwalu Żydowskie Motywy.

Program filmowy w ramach tegorocznego Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej:

Wtorek, 10 lipca, godz. 14.00, Folwark Walencja
filmowe otwarcie Festiwalu, pokaz filmu The „Socalled” Movie (88 min.), reżyseria Garry Beitel (Kanada) z udziałem Ewy Szprynger, prezes Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.


Ponad 2,5 miliona wejść na YouTube na teledysk You Are Never Alone spowodowało, że mieszkający w Montrealu muzyk, filmowiec, rysownik i czarodziej Josh Dolgin, zwany Socalled, zelektryzował świat sztuki. Jego niezwykły styl łączy surrealistyczne wizualizacje z własną mieszanką hip-hopu, funku i tradycyjnej muzyki żydowskiej. Reżyser Garry Beitel zabiera widzów w podróż po wnętrzu mózgu człowieka, który został nazwany „Jamesem Brownem w wersji jidysz”, zgłębiając jego sztukę, życie i wszystko, co powoduje, że jest tak bardzo fascynujący.

Czwartek, 12 lipca, godz. 22.00, Folwark Walencja
pokaz filmu "Tam był kiedyś nasz dom" (52 min.), reżyseria Ewa Szprynger


(…) wszystko spowijała głęboka cisza (…), „nienaturalna”; cisza niemal namacalna. Domy, ulice, rynek z Ratuszem po środku – wszystko stoi jak dawniej, ale jakby skamieniałe. Zamość nie ucierpiał zewnętrznie od działań wojennych ani podczas „akcji”, ale śmiertelna cisza, którą zastałam, była tak obezwładniająca, tak dusząca, że wydawało się jakby wypompowano stamtąd powietrze.

Rozsiani po świecie Żydzi piszą często „Księgi pamięci gmin żydowskich”. „Memorbuecher”, „memorbuch”, to tradycja zapoczątkowana jeszcze w średniowieczu, kiedy upamiętniano, zapisując w księgach, ofiary ówczesnych rozrachunków i pogromów antyżydowskich. Przez wieki „Księgi pamięci” zawierały tylko listy pomordowanych Żydów, ale w latach trzydziestych XX wieku przybrały charakter epickich opowieści o miejscu, czasach, ludziach i ich losach.

Filmowa opowieść o dziejach Żydów Zamojskich jest więc niczym innym, jak współczesną, filmową wersją memorbucha, z opisem wspólnych dziejów miasta i jego żydowskich mieszkańców, aż po kres i całkowitą, praktycznie, Zagładę.

Piątek, 13 lipca, godz. 22.00, Folwark Walencja
pokaz filmu "Księżyc to Żyd" (45 min.) z udziałem reżysera Michała Tkaczyńskiego
.

Film jest opowieścią o przemianie kibica stadionowego, nieświadomego swych korzeni, w ortodoksyjnego Żyda. Bohater filmu do 17 roku życia reprezentuje kulturę stadionu z całym jej balastem: niechęcią i nienawiścią wobec tego, co inne, w tym również kultury żydowskiej. Kiedy nagle odkrywa swoje korzenie, postanawia całkowicie zmienić swoje życie. Zostaje maszgijachem i asystentem naczelnego rabina Polski. Obraz opowiada o zadziwiających kolejach życia głównego bohatera, jego pracy i rodzinie. Jest też fascynującym wprowadzeniem w świat żywej kultury żydowskiej w Polsce.

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę