Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów...

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w najbliższy weekend zapraszają do Galerii Wystaw Czasowych na wernisaż wystawy "Odtwarzanie minionych światów..." Ewy Braun, z którą spotkać się i porozmawiać o kulisach pracy zawodowej będzie można także w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Salonie Black Red White.

"Odtwarzanie minionych światów..." to wystawa prezentująca dorobek Ewy Braun – wybitnej scenograf i dekorator wnętrz, laureatki nagrody Oscara.

– Na wystawie można obejrzeć efekty mojej pracy w filmach, które są mi szczególnie bliskie oraz z warsztatów ze studentami, jakie prowadzę w Szkole Filmowej – mówi Ewa Braun. – Dekorator wnętrz próbuje odtworzyć czas miniony, z okruchów kultury materialnej, za pomocą różnych przedmiotów, kreuje nową rzeczywistość filmową. Jednak fenomenem scenografii filmowej jest to, że wraz z zakończeniem zdjęć przestaje istnieć.

Ewa Braun jako kostiumolog, dekorator wnętrz czy scenograf pracowała przy realizacji około 60 filmów – często z wybitnymi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą („Wielki tydzień”, 1995), Agnieszką Holland („Europa Europa”, 1990), Krzysztofem Zanussim („Brat naszego Boga”, 1997; „Dotknięcie ręki”, 1992; „Życie za życia. Maksymilian Kolbe”, 1991; „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest”, 1988; „Spirala”, 1978), Peterem Kassovitzem („Jakub Kłamca”, 1999), Januszem Majewskim („C.K. Dezerterzy”, 1985, „Zaklęte rewiry” 1975, „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny”, 1982, „Sprawa Gorgonowej”, 1977), Wojciechem Jerzym Hasem („Nieciekawa historia”, 1982, „Pismak”, 1985), Volker Schlöndorff („Król Olch”, 1996). Pracowała także przy serialach i produkcjach telewizyjnych, takich jak „Kariera Nikodema Dyzmy” Jana Rybkowskiego, „Królowa Bona” Janusza Majewskiego czy „Zaklęty dwór” Antoniego Krauze.

– Większość filmów, przy których pracowałam, to były tzw. „filmy z epoki”, w których oprawa scenograficzna stanowiła istotną rolę – podkreśla Ewa Braun. – Pełniąc obowiązki dekoratora wnętrz, musiałam się zmierzyć z różnorodnością wyzwań, od wykreowania przekonującej wizji rzymskiej uczty w domu patrycjusza, realiów życia ostatnich Jagiellonów, czy dworskich i mieszczańskich salonów aż do odtworzenia trudnej rzeczywistości okupacyjnej czy peerelowskiej. Doświadczenia te nauczyły mnie, że wyposażyć wnętrza zgodnie z potrzebami scenariusza to nie wszystko. Prawdziwym twórczym wkładem jest nadanie wnętrzom wyrazistego i indywidualnego charakteru.

Za swoją pracę Ewa Braun została uhonorowana nagrodą Brązowych Lwów za film „Cudowne Dziecko” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. W 2014 r. została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Największym sukcesem w karierze zawodowej Ewy Braun jest Oskar za dekorację wnętrz do „Listy Schindlera” (1994) w reżyserii Stevena Spielberga.

– Naturalnie, jest to nagroda, o której marzą filmowcy. Pojawiają się nowe szanse, ale skorzystanie z nich to kwestia osobistych wyborów – mówi w wywiadzie udzielonym I Programowi Polskiego Radia. – Trzeba podjąć decyzję, czy chce się pracować na rynku amerykańskim, bo to stamtąd głównie pojawiają się propozycje. Ja jednak postanowiłam wrócić do Polski i tu realizować swoje plany.

Ewa Braun. Odtwarzanie minionych światów...
Wernisaż: 28 lipca 2018 / godz. 15:00
Termin wystawy: 29 lipca – 30 września 2018
Miejsce: Galeria Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego / Rynek 19
Projekt wystawy: Agata Zalewska
Producent techniczny: Marcin Moszyński
Koordynacja: Barbara Żarinow
Kurator ze strony MNKD: Seweryn Kuter

Wystawa stworzona przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie".

Otwarcie wystawy, które odbędzie się w sobotę 28 lipca o godz. 15.00, uświetni otwarcie 12. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi". A w niedzielę 29 lipca Ewa Braun podczas spotkania w Salonie Black Red White na terenie miasteczka festiwalowego o godzinie 17.30 opowie o kulisach swojej pracy, specyfice tworzonych projektów i ich efemeryczności. Spotkanie poprowadzi Grażyna Torbicka.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę