Europejskie Dni Dziedzictwa: Przyczółek. Janowiec 1944-1945

Skomentuj (7)

„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki" to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza 10 i 11 września do Janowca.

Muzeum Nadwiślańskie oddział Zamek w Janowcu zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Zaprezentowana będzie wystawa "Przyczółek. Janowiec 1944-1945" autorstwa Krzysztofa Findzińskiego – uznanego grafika, malarza, pasjonata historii. Wystawa ma formę instalacji artystycznej. Autor wystawy chce w ten sposób upamiętnić ofiary ofiar walk prowadzonych pomiędzy armią radziecką i niemiecką o zdobycie tzw. przyczółka janowieckiego, które trwały od sierpnia 1944 do stycznia 1945.

- Ofiary tych krwawych zmagań: Polacy, Rosjanie, Niemcy zostały połączone miejscem i czasem, choć rozdzielone Historią. Zebrane relacje ostatnich żyjących świadków ówczesnych wydarzeń, zachowane w terenie ostatnie ślady, zanikający przekaz pokoleniowy i właściwie zapomniana historia przyczółka janowieckiego, a zwłaszcza losów miejscowej ludności w tym okresie, była najsilniejszą motywacją do powstania tego projektu – piszą organizatorzy wystawy. –  Instalacja ma nawiązać do zastanej sytuacji i poprzez swoją otwartą formę ma przywrócić lokalną pamięć i zachęcić do pogłębionych, systematycznych, wielokierunkowych badań. Wystawa ma z założenia charakter otwarty – jest Początkiem. Trzyjęzyczny tytuł wystawy podkreśla jej uniwersalne przesłanie – wojna jest czymś okropnym dla wszystkich osób biorących w niej udział.

Na wystawie zobaczyć można wiele przedmiotów, dokumentów i pamiątek użyczonych przez mieszkańców Janowca i okolic, którzy boleśnie do świadczyli skutków wojennej zawieruchy.

Wstęp na wystawę, która prezentowana jest w Stodole z Wylągów, jest bezpłatny. Muzeum zaprasza w godz. 10:00-17:00.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • ABC
  nie karmić trolla !
 • MNKD
  Do wszystkich pijanych i trzeźwych: Oddział Zamek w Janowcu posiada ekspozycje na zamku, we dworze, w spichlerzu i stodole. Niczego nie musimy przenosić, zwijać, ani rozwijać :) Zapraszamy! www.mnkd.pl
  • Stary znad Loary
   On tak się jeno wygłupia, żeby "oglądalność" podnieść :)
 • Grześ
  Nareszcie zaczęło się coś ciekawego dziać wokół zamku w Janowcu :)
 • pijany znad Grodarza
  "Wstęp na wystawę, która prezentowana jest w Stodole z Wylągów, jest bezpłatny. Muzeum zaprasza w godz. 10:00-17:00."
  Nic nie rozumiem. To wystawa ta posiada kopię ?. Gdzie oryginal?. W Muzeum czy w Stodole ?
  • Lekko wstawiony znad Odry
   Oj, z Tobą- Pijany- to jak z dzieckiem malutkim. Wystawę organizuje Muzeum, więc Muzeum, jako organizator zaprasza. A wystawa owa będzie miała miejsce w owej Stodole.
   https://www.mnkd.pl/europejskie-dni-dziedzictwa-10-11-wrzesnia-2016
  • pijany znad Grodarza
   aha. Trudne to, bo na tenże wystawe :" Muzeum zaprasza w godz. 10:00-17:00." Rozumiem, że o 9.00 do Stodoły przyjadą muzealnicy z Muzeum, przejmą i przewioza wystawę ze Stdoly do siebie, a nastepnie o 17.30 na powrot do Stodoly.|

   haha. Wreszcie zrozumialem. Muzeum zaprasza do Siebie, a nie na wystawę " Przyczółek...
   c[....]. Niby proste, ale JAK NAPISANE.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę