Europejskie Dni Dziedzictwa: Przyczółek. Janowiec 1944-1945

Skomentuj (7)

„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki" to hasło tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Muzeum Nadwiślańskie zaprasza 10 i 11 września do Janowca.

Muzeum Nadwiślańskie oddział Zamek w Janowcu zaprasza na obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Zaprezentowana będzie wystawa "Przyczółek. Janowiec 1944-1945" autorstwa Krzysztofa Findzińskiego – uznanego grafika, malarza, pasjonata historii. Wystawa ma formę instalacji artystycznej. Autor wystawy chce w ten sposób upamiętnić ofiary ofiar walk prowadzonych pomiędzy armią radziecką i niemiecką o zdobycie tzw. przyczółka janowieckiego, które trwały od sierpnia 1944 do stycznia 1945.

- Ofiary tych krwawych zmagań: Polacy, Rosjanie, Niemcy zostały połączone miejscem i czasem, choć rozdzielone Historią. Zebrane relacje ostatnich żyjących świadków ówczesnych wydarzeń, zachowane w terenie ostatnie ślady, zanikający przekaz pokoleniowy i właściwie zapomniana historia przyczółka janowieckiego, a zwłaszcza losów miejscowej ludności w tym okresie, była najsilniejszą motywacją do powstania tego projektu – piszą organizatorzy wystawy. –  Instalacja ma nawiązać do zastanej sytuacji i poprzez swoją otwartą formę ma przywrócić lokalną pamięć i zachęcić do pogłębionych, systematycznych, wielokierunkowych badań. Wystawa ma z założenia charakter otwarty – jest Początkiem. Trzyjęzyczny tytuł wystawy podkreśla jej uniwersalne przesłanie – wojna jest czymś okropnym dla wszystkich osób biorących w niej udział.

Na wystawie zobaczyć można wiele przedmiotów, dokumentów i pamiątek użyczonych przez mieszkańców Janowca i okolic, którzy boleśnie do świadczyli skutków wojennej zawieruchy.

Wstęp na wystawę, która prezentowana jest w Stodole z Wylągów, jest bezpłatny. Muzeum zaprasza w godz. 10:00-17:00.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • ABC
  nie karmić trolla !
 • MNKD
  Do wszystkich pijanych i trzeźwych: Oddział Zamek w Janowcu posiada ekspozycje na zamku, we dworze, w spichlerzu i stodole. Niczego nie musimy przenosić, zwijać, ani rozwijać :) Zapraszamy! www.mnkd.pl
  • Stary znad Loary
   On tak się jeno wygłupia, żeby "oglądalność" podnieść :)
 • Grześ
  Nareszcie zaczęło się coś ciekawego dziać wokół zamku w Janowcu :)
 • pijany znad Grodarza
  "Wstęp na wystawę, która prezentowana jest w Stodole z Wylągów, jest bezpłatny. Muzeum zaprasza w godz. 10:00-17:00."
  Nic nie rozumiem. To wystawa ta posiada kopię ?. Gdzie oryginal?. W Muzeum czy w Stodole ?
  • Lekko wstawiony znad Odry
   Oj, z Tobą- Pijany- to jak z dzieckiem malutkim. Wystawę organizuje Muzeum, więc Muzeum, jako organizator zaprasza. A wystawa owa będzie miała miejsce w owej Stodole.
   https://www.mnkd.pl/europejskie-dni-dziedzictwa-10-11-wrzesnia-2016
  • pijany znad Grodarza
   aha. Trudne to, bo na tenże wystawe :" Muzeum zaprasza w godz. 10:00-17:00." Rozumiem, że o 9.00 do Stodoły przyjadą muzealnicy z Muzeum, przejmą i przewioza wystawę ze Stdoly do siebie, a nastepnie o 17.30 na powrot do Stodoly.|

   haha. Wreszcie zrozumialem. Muzeum zaprasza do Siebie, a nie na wystawę " Przyczółek...
   c[....]. Niby proste, ale JAK NAPISANE.

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Zamek w Janowcu


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2022.
Pokaż stopkę