Enoturystyka w Kazimierzu

Kazimierz to atrakcyjne miejsce dla enoturystyki – turystyki winiarskiej. Liczne winnice położone w okolicy Miasteczka przyciągają coraz więcej osób chcących zapoznać się z produkcją wina.

Enoturystyka to podróżowanie w celu zapoznania się z produkcją wina, uczestnictwa w wydarzeniach o charakterze winiarskim: degustacjach, prezentacjach, świętach winiarskich itp. Podążanie szlakiem winnic jest coraz popularniejsze. Kazimierz i jego okolice oferują ponad 30 winnic, warto je odwiedzić. 

 

Z produkcją wina kojarzymy takie kraje jak Francja, Włochy czy Hiszpania. Jednak by oddawać się enoturystyce, nie trzeba wcale jechać tak daleko. Polskie hodowle winorośli rozwijają się z roku na rok i coraz bardziej poszerzają swoją ofertę. Największe skupiska winnic w Polsce to region zielonogórski, Podkarpacie, Małopolska i nasza okolica - Małopolski Przełom Wisły. Kazimierz otoczony jest niedużymi winnicami, które można odwiedzić nie tylko po to, by zakupić trunek, ale także by poznać tajniki produkcji wina.

 

Winnice można zwiedzać zarówno grupowo jak i indywidualnie. W trakcie takich wycieczek poznamy etapy hodowli winorośli, zobaczymy winiarnie oraz zejdziemy do piwnic, gdzie prowadzona jest fermentacja i leżakuje wino. Kluczowym punktem każdej wizyty jest oczywiście degustacja win a czasami także innych lokalnych wyrobów, takich jak sery i wędliny. Każda z winnic prowadzi sprzedaż swoich wyrobów. Jeśli zasmakujemy więc w jakimś trunku, można go nabyć na miejscu. 

 

W naszym regionie uprawiane są liczne gatunki winorośli. Na wina czerwone: regent, rondo, cabernet, cortis, zweigelt. Natomiast na wina białe: seyval blanc, aurora, bianca, johaniter, solaris, hibernal, traminer.

 

Regionalne wina są prezentowane podczas Święta Wina w Janowcu, podczas którego wybierane są najlepsze trunki. W maju miała miejsce siódma edycja tej imprezy.

 

Okres letni to doskonała pora na odwiedzenie winnic i przekonanie się na własne oczy, jak powstaje i smakuje polskie wino.

 

Oto kilka z winnic, które warto odwiedzić podczas pobytu w Kazimierzu:

 

1. Winnica Solaris, Opole Lubelskie

www.winnicasolaris.pl, tel. (81) 8273602, 605831255, email: m.micki@wp.pl

 

2. Winnica Las Stocki, Las Stocki 80, gm. Końskowola

www.lasstocki.pl, tel. 602155196

 

3. Winnica Mały Młynek, Bronowice, gm. Puławy

www.winnice.pulawy.pl, tel. 607 379 068, marek_k1@poczta.onet.pl

 

4. Winnica Słowicza, Bronowice, gm. Puławy

www.winnicaslowicza.pl, tel.607180086, email: winnica@winnicaslowicza.pl

 

5. Winnica Wieczorków, Borek, gm. Gniewoszów

www.winnicawieczorkow.pl, tel.798837577, 505282728, email: winnica.wieczorkow@op.pl

 

6. Winnica Rzeczyca, Rzeczyca, gm. Kazimierz Dolny

tel. (22) 7545040, 501490753, email: rafa04@o2.pl

 

7. Winnica A&A, Bochotnica/ Zbędowice, gm. Kazimierz Dolny

tel. 696452381, email: aalbrechowicz@poczta.onet.pl

 

8. Winnica Cholewianka-Biały Piec, Cholewianka, gm. Kazimierz Dolny

 

9. Winnica Pańska Góra, Podgórz, gm. Wilków

tel. (22) 8435379 (81) 8281446, email: w.wlodarczyk@neostrada.pl

 

Pełna lista winnic znajduje się na stronie Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły - www.winiarzempw.pl

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę