Dziś w kontenerach. A jutro?

Skomentuj (8)

zobacz więcej (11)

W Gminnym Zespole Szkół zakończyły się właśnie egzaminy gimnazjalne. W tym roku przeprowadzono je w szkole kontenerowej. Gdzie odbędą się w roku przyszłym?

W Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym przez trzy ostatnie dni 42 uczniów z dwóch klas gimnazjum sprawdzało swoje umiejętności podczas egzaminów gimnazjalnych.

Gimnazjaliści pisali egzaminy w czterech salach lekcyjnych na terenie szkoły kontenerowej. Za oknami szybko przesuwało się ramię dźwigu – widać, że budowa nowej szkoły idzie pełną parą. Co może dziwić – niemal w całkowitej ciszy. Ale efekty są coraz bardziej widoczne. Według zapewnień burmistrza ściany pod dachem powinny stanąć do końca tego roku kalendarzowego. Nie oznacza to, że uczniowie już od stycznia zmienią miejsce nauki. Planowany termin oddania budynku „pod klucz” to koniec 2016 roku. Potem jeszcze nastąpią odbiory budynku przez odpowiednie instytucje. Niewykluczone jednak, że uczniowie GZS - u będą musieli opuścić „kontenery” znacznie wcześniej. Z dniem 31 października tego roku wygasa bowiem umowa na dzierżawę budynku modułowego. Według burmistrza nie ma możliwości jej przedłużenia.

- Już przy podpisywaniu umowy było wiadome, że po 4 latach wpadniemy w swego rodzaju pułapkę prawną, jaką nam gotuje ustawa o zamówieniach publicznych – mówi burmistrz Andrzej Pisula. – Gdybym dowiedział się o tym w grudniu, tuż po objęciu urzędu burmistrza, kiedy prosiłem prawników gminy o zreferowanie spraw bieżących wynikających z podpisanych umów, byłoby więcej czasu na szukanie stosownych rozwiązań. Tak się jednak nie stało. Szczegółowa informacja przekazana przez Panią skarbnik dotarła do mnie o tym dopiero w marcu.

Burmistrz szuka w tej kwestii pomocy u władz wyższego szczebla. W następnym tygodniu spotka się z wojewodą lubelskim, prowadzone są również rozmowy z władzami Urzędu Zamówień Publicznych. Rozmawiał o tym także z prezydentem Komorowskim podczas jego wizyty w Kazimierzu w ubiegłym tygodniu.

- Obaj byliśmy zgodni, że bez sensu jest, żeby kontenery szkolne zostały rozebrane i złożone na nowo, co mogłoby nastąpić po rozpisaniu przetargu. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią drogę prawną – mówi burmistrz Pisula.

Taką drogą mogłoby być zamówienie z wolnej ręki, czyli stosowany w wyjątkowych sytuacjach tryb udzielania zamówienia publicznego, gdy zastosowanie konkurencyjnego trybu postepowania nie jest możliwe.

- Ale na to, byśmy mogli skorzystać z trybu zamówienia z wolnej ręki, w naszym interesie potrzebna jest zgoda najwyższych organów w państwie – zastrzega burmistrz Pisula.

– Najbardziej logiczne jest to rozwiązanie, żeby szkoła nadal funkcjonowała w kontenerach. Trzeba robić wszystko, żeby tak było. Jeśli nie doprowadzimy do tego szczęśliwego finału, to staniemy przed dylematem: co dalej? Ale miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • pijany znad Grodarza
  @ Gość napisał ;"
  "a reszta to szarość upadł dawny wielki system a z nim mały kazimierz "
 • gość
  nie tylko burmistrz tamtej kadencji i obecnej jest za wszystko winy a co robiła rada tamtej kadencji już wiem brała kase za posiedzenia na których spała i problemu nie widziała odrazu było z gminą karczmisk rozmawiadz o udostepieniu szkoły a nie wypakowadz tyle kasy w kontenery w tej gminie tylko wypalalą knaipy i galerie a reszta to szarość upadł dawny wielki system a z nim mały kazimierz
 • Olo
  Arbuz nie mieszaj i nie napuszczaj rodziców petycje to pisz do żony. ZAjmij się pracą a nie pisaniem petycji . Twoja gorączka dochodzi do 40 stopni.
 • coś jest na rzeczy
  To jest celowe działanie,zakrzyczeć fakty.
  A faktem jest brak działań ze strony burmistrza od pierwszych dni kadencji.Nie ma ważniejszej sprawy w gminie, a burmistrz nie znał nawet najważniejszych dokumentów.
  Dopiero w marcu się dowiedział? A to dobre, przecież mógł się dowiedzieć na rozpoczęciu nowego roku szkolnego!
  "Według burmistrza nie ma możliwości jej przedłużenia."
  Czyli nic nie robimy, bo burmistrz już wydał wyrok.Na szkołę, na dzieci, na rodziców.

 • Malkontent
  A ja uważam,że to jest celowe działanie!
 • kazimierzak
  Sprawa została sp....ona na początku. Trzeba było kupić kontenery a nie dzierżawić przez tyle lat za tak horrendalne pieniądze. Poszło już blisko 3 miliony złotych, a pójdzie jeszcze więcej...
  Ktoś podjął decyzję, ktoś za to odpowiada.
  Znamy dobrze powiedzenie cygan ukradł a kowala powiesili. Doskonale pasuje do obecnie panującej sytuacji z kontenerami i nie tylko kontenerami.
 • Tata rodzic
  Należało od początku prowadzić rozmowy na temat Zespołu Szkół i z wójtem Karczmisk.Wszyscy w tamtych miesiącach byłi przychylni.Ale ambicja nie pozwalała nauczycielom uczyć w Zawodówce,lub na wsi Uściąż.Lepiej płacić za kontenery bo pieniędzy u nas dostatek.A jak zakończyło się ostatecznie ślectwo w sprawie szkoły?
 • Rodzic
  Burmistrz powtarza, że za późno dowiedział się o problemie. W tym tygodniu miał pojechać do Warszawy, nie pojechał. Tydzień w plecy. Rozmawiał z prezydentem ??? Chyba przy lepieniu kogutów. W przyszłym tygodniu na pewno się z nikim nie spotka bo jedzie z wizytą do Staufen. Kolejny tydzień w plecy. Burmistrz już w lutym oglądał budynki Zespołu Szkół Jana Koszczyca Witkiewicza i rozmawiał ze starostą, a potem z wójtem Karczmisk o szkole w Uściążu. Panie Burmistrzu czas ucieka, a Pan nic nie robi w sprawie przedłużenia umowy na dzierżawę kontenerów. Teraz Pan jest za to odpowiedzialny i Pan będzie za to rozliczony...

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę