Podziękowania za kogutka

Skomentuj (2)

Kazimierskie dzieci od pięciu lat pomagają swoim ukraińskim rówieśnikom, wspierając działania ks. Wojciecha Stasiewicza - byłego wikariusza kazimierskiej parafii – obecnego proboszcza parafii w Sumach.

Sumy to miasto w północno-wschodniej części Ukrainy, w którym mieszkają razem prawosławni, katolicy i protestanci. Liczy ok. 300 tys. mieszkańców, z czego katolików jest zaledwie 300. Skupiają się oni wokół kościoła p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w którym proboszczem jest od 2008 r. ks. Wojciech Stasiewicz, były kazimierski wikariusz. Mimo, że Kazimierz opuścił 4 lata temu, utrzymuje ciągły kontakt z Miasteczkiem m.in. dzięki corocznej akcji „Dzieci z Kazimierza – dzieciom z Sum”.

- Już od pięciu lat jest możliwe owocne współpracowanie między parafią sumską a wychowawczyniami p. Iwoną Pisulą i panią Iwoną Budnik. Dzięki ich inicjatywom jest możliwe funkcjonowanie parafialnej świetlicy dla dzieci, jak również zakup najbardziej potrzebnych przedmiotów dydaktycznych. Za to wielkie serce dla dzieci i wsparcie tworzącej się świetlicy dla dzieci z serca dziękuję – napisał w liście ks. Wojciech Stasiewicz proboszcz parafii w Sumach.

Dzięki akcji chodzenia z kogutkiem organizowanej przez nauczycieli i uczniów klas młodszych ze Szkoły Podstawowej nr 1 mieszkańcy Kazimierza i inni darczyńcy włączają się w odbudowywanie wspólnoty katolickiej w Sumach na Ukrainie. Kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w którym proboszczem obecnie jest ks. Wojciech Stasiewicz, powstał w 1911 r. Po 20 latach funkcjonowania został zamknięty przez władze radzieckie, które umiejscowiły w nim muzeum i salkę sportową akademii pedagogicznej. Wznowił działalność dopiero w 1994 r. Świetlica dla dzieci działa przy nim niespełna od roku.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Kasia
    Pozdrawiamy ks. Wojtka
  • I. Pisula
    Bardzo dziękuję WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM JAK I GOŚCIOM na których mogliśmy liczyć podczas pięciu lat trwania akcji. Pamiętajcie, motto naszych działań to DOBRO POWRACA I TEGO WSZYSTKIM LUDZIOM dobrych serc życzę.

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę