Droga krzyżowa przeszła przez Kazimierz

Skomentuj (3)

zobacz więcej (29)

W piątek przed Niedzielą Palmową uliczkami Kazimierza przeszła droga krzyżowa. Święta tuż tuż.

Ulicami Kazimierza przeszła w piątkowy wieczór droga krzyżowa. Rozważanie Męki Pańskiej prowadzone przez ojców franciszkanów ilustrowane przez aktorów – amatorów ze szkoły Koszczyca towarzyszyło zebranym podczas wędrówki na Górę Trzykrzyską, gdzie oprócz istniejących tu od wieków trzech krzyży, stanął ten, który nieśli strażacy ochotnicy ze Skowieszynka, Wierzchoniowa, Kazimierza. To tu ponad jarzącym się w dole miastem przedstawiano szczególnie przejmujące ostatnie sceny poprzedzające Tajemnicę Wielkiej Nocy. Modlitwa, noc, światła, postacie w strojach z czasów biblijnych, trud drogi – to wszystko co roku składa się na indywidualne przeżycie religijne uczestników tego kazimierskiego nabożeństwa.

 


Fotoreportaż: Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • pijany znad Grodarza
  Ku pamięci, na przyszłość.
  ""W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez biskupa Rafała Markowskiego, przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski."
 • pijany znad Grodarza
  Podobna sytuacja i komentarze gazet izraelskich.
  "Miasto Pruchnik w południowo-wschodniej Polsce kultywuje antysemicką tradycję wielkanocną sądzenia Judasza - bicia i spalenia kukły, która wygląda jak ortodoksyjny Żyd" - pisze Jerusalem Post o sądzie nad Judaszem i dodaje, że kukła została powieszona na ulicy Jana Pawła II, który nazywał żydów "starszymi braćmi w wierze". "Katolicka tradycja, która ma co najmniej 200 lat, była kiedyś kojarzona z atakami na społeczność żydowską w Polsce, ale w latach PRL zwyczaj wyszedł z mody" - czytamy.
 • pijany znad Grodarza
  Zdjęcie nr. 16

  "pierwszy upadek [1]

  nie było w chwili upadku
  rozczarowania
  nie było żalu ani nawet tęsknoty
  tylko samotność
  przygniecionego drzewa
  które nie mogło pojąć
  dlaczego"
  No właśnie. Dlaczego wybrano na to miejsce schody przy miejscu składania kwiatów ku pamięci pomordowanym Żydow ?

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę