Dni Wisły 2012 już za nami

Skomentuj (1)

zobacz więcej (11)

Przez dwa tygodnie w Muzeum Przyrodniczym odbywały się warsztaty, rajdy, wykłady oraz projekcje zdjęć. Wszystko po to, by ukazać piękno i niezwykłość rzeki Wisły. Jednak to, co dobre, szybko się kończy - tegoroczne Dni Wisły za nami.

Dni Wisły już na stałe wpisały się w kalendarium imprez odbywających się w Kazimierzu Dolnym. Jest to impreza mająca na celu uświadomienie potrzeby ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa, jakie wokół Wisły narosło, a także skłonienie do refleksji nad wzajemnymi powiązaniami rzeki i ludzi. Warto też uzmysłowić sobie, że Wisła uznawana jest za ostatnią „dziką” rzekę w całej Europie.
Wiślana impreza od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem, zarówno tych młodszych miłośników przyrody, jak i tych starszych. A dobrze ułożony program pozwala bez problemu łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zdobywanie wiedzy z zabawą.

- Zakończyliśmy już cykl działań poświęcony rzekom, zjawiskom z nimi związanym, ich przyrodzie i kulturotwórczej roli – mówią organizatorzy, podsumowując tegoroczne Dni Wisły.

- Dzięki sprzyjającej pogodzie i stabilnemu stanowi wody program udało się zrealizować w 100 % - mówi Małgorzata Sosik z Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym. – Poza tym sygnały z zewnątrz też były bardzo pozytywne.

W ramach tegorocznej imprezy odbyło się piętnaście warsztatów ornitologicznych oraz trzy rajdy piesze wiślaną doliną. W sumie w działaniach edukacyjnych uczestniczyło 460 osób.
 
- Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem – mówi Małgorzata Sosik. – Chętnych do wzięcia udziału zarówno w zajęciach dla grup zorganizowanych, jak i tych otwartych nie brakowało.

I nic dziwnego. Podczas rejsów statkami można było obserwować m.in. różne gatunki mew i rybitw, jaskółki brzegówki, kaczki czy też nurogęsi. Z kolei rajdy do Janowca i rezerwatu „Skarpa Dobrska” dały możliwość do obserwacji wielu gatunków roślin stepowych.

- Niezapomnianych wrażeń dostarczył też spływ kajakowo – pontonowy Wisłą od Kępy Choteckiej do Kazimierza Dolnego – mówią organizatorzy. – Dzięki wietrznej pogodzie uczestnicy mogli zmagać się z falami, patrząc na Wisłę z innej niż zwykle perspektywy.

Dni Wisły zakończył tradycyjny już plenerowy pokazem diaporam, który odbył się w ogrodzie Muzeum Przyrodniczego w ostatnią sobotę. Organizatorzy wymodlili bezdeszczowe chwile i udało się zaprezentować fotografie o tematyce rzecznej oraz poświęconej polskim pejzażom na zewnątrz, chociaż brany był pod uwagę pokaz w środku spichlerza, gdyby jednak padało….

Dni Wisły 2012 zrealizowano w ramach projektu „Aktywna edukacja przyrodnicza w dolinie Wisły” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Sponsorem imprezy były także Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.


Kazimierski Portal Internetowy był patronem medialnym tego wydarzenia.

 

Fot. Z archiwum Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Ze szkoły w Rzeczycy
    Impreza wspaniała. Świetny wykład o ptakach żyjących w dolinie Wisły, później rejs statkiem. Dzieci zachwycone. Brawo!!!!

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę