Dni Wisły 2012 już za nami

Skomentuj (1)

zobacz więcej (11)

Przez dwa tygodnie w Muzeum Przyrodniczym odbywały się warsztaty, rajdy, wykłady oraz projekcje zdjęć. Wszystko po to, by ukazać piękno i niezwykłość rzeki Wisły. Jednak to, co dobre, szybko się kończy - tegoroczne Dni Wisły za nami.

Dni Wisły już na stałe wpisały się w kalendarium imprez odbywających się w Kazimierzu Dolnym. Jest to impreza mająca na celu uświadomienie potrzeby ochrony przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa, jakie wokół Wisły narosło, a także skłonienie do refleksji nad wzajemnymi powiązaniami rzeki i ludzi. Warto też uzmysłowić sobie, że Wisła uznawana jest za ostatnią „dziką” rzekę w całej Europie.
Wiślana impreza od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem, zarówno tych młodszych miłośników przyrody, jak i tych starszych. A dobrze ułożony program pozwala bez problemu łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zdobywanie wiedzy z zabawą.

- Zakończyliśmy już cykl działań poświęcony rzekom, zjawiskom z nimi związanym, ich przyrodzie i kulturotwórczej roli – mówią organizatorzy, podsumowując tegoroczne Dni Wisły.

- Dzięki sprzyjającej pogodzie i stabilnemu stanowi wody program udało się zrealizować w 100 % - mówi Małgorzata Sosik z Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym. – Poza tym sygnały z zewnątrz też były bardzo pozytywne.

W ramach tegorocznej imprezy odbyło się piętnaście warsztatów ornitologicznych oraz trzy rajdy piesze wiślaną doliną. W sumie w działaniach edukacyjnych uczestniczyło 460 osób.
 
- Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem – mówi Małgorzata Sosik. – Chętnych do wzięcia udziału zarówno w zajęciach dla grup zorganizowanych, jak i tych otwartych nie brakowało.

I nic dziwnego. Podczas rejsów statkami można było obserwować m.in. różne gatunki mew i rybitw, jaskółki brzegówki, kaczki czy też nurogęsi. Z kolei rajdy do Janowca i rezerwatu „Skarpa Dobrska” dały możliwość do obserwacji wielu gatunków roślin stepowych.

- Niezapomnianych wrażeń dostarczył też spływ kajakowo – pontonowy Wisłą od Kępy Choteckiej do Kazimierza Dolnego – mówią organizatorzy. – Dzięki wietrznej pogodzie uczestnicy mogli zmagać się z falami, patrząc na Wisłę z innej niż zwykle perspektywy.

Dni Wisły zakończył tradycyjny już plenerowy pokazem diaporam, który odbył się w ogrodzie Muzeum Przyrodniczego w ostatnią sobotę. Organizatorzy wymodlili bezdeszczowe chwile i udało się zaprezentować fotografie o tematyce rzecznej oraz poświęconej polskim pejzażom na zewnątrz, chociaż brany był pod uwagę pokaz w środku spichlerza, gdyby jednak padało….

Dni Wisły 2012 zrealizowano w ramach projektu „Aktywna edukacja przyrodnicza w dolinie Wisły” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Sponsorem imprezy były także Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.


Kazimierski Portal Internetowy był patronem medialnym tego wydarzenia.

 

Fot. Z archiwum Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Ze szkoły w Rzeczycy
    Impreza wspaniała. Świetny wykład o ptakach żyjących w dolinie Wisły, później rejs statkiem. Dzieci zachwycone. Brawo!!!!

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Przyrodniczy


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę