Daczysko - pobojowisko

Skomentuj (60)

zobacz więcej (14)

Niedawno pisaliśmy o zniszczeniach w jednym z wąwozów łączących Jeziorszczyznę z kazimierskimi Dolami. Co się teraz dzieje na daczysku – pobojowisku?

Niedawno pisaliśmy o zniszczeniach w jednym z wąwozów łączącym Jeziorszczyznę z  Wylągami. Co się teraz dzieje na daczysku – pobojowisku?

Na skarpie budowane są trzy urokliwe drewniane dacze, niszcząc przy okazji nie mniej urokliwe miejsce: nie tylko lessowe zbocza czy drzewostan, ale także pobliski staw rybny.

- Fundamenty i podmurówka wskazują na konieczność posiadania pozwolenia na budowę domków wg dostarczonych planów. Dacze do 30m kw. powierzchni nie wymagają takich zezwoleń, ale nie mogą być posadowione na fundamentach – pisze nasz Czytelnik. – Zdziwiłem się widząc, że jest doprowadzony skądś kabel elektryczny. Przygotowana jest też rura odpływowa na wodę, prawdopodobnie ze zlewu, z umywalki i łazienki. Ciekawe, gdzie miały być odprowadzone ścieki...

W Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Puławach nie wydano pozwoleń na inwestycje w tym miejscu.

- Taka inwestycja bezwzględnie wymaga pozwolenia na budowę – mówi kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Puławach Bogusław Skocz. – W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zawarty jest zapis o zakazie lokalizacji budowy obiektów w odległości mniejszej niż 30 m od krawędzi wąwozu (a tu domy posadowione są na samej skarpie) oczywiście na terenach wskazanych pod zabudowę pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii parku krajobrazowego. Ponieważ nie wydano pozwolenia na budowę takiej inwestycji, a z uzyskanych informacji nie można ustalić inwestora ani jej zlokalizować, jeszcze dziś wystąpimy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Puławach o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Inwestycje na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowo wymagają także uzgodnień z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych. Jak sprawdzaliśmy poprzednio, nikt w tej sprawie niczego nie uzgadniał.

Po naszej interwencji z „inwestycją” zapoznawał się Piotr Deptuś kierownik Oddziału Terenowego Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lubartowie, który nadzoruje park w Kazimierzu, i był zaskoczony zarówno samą budową, jak i rozmiarem zniszczeń.

Co się teraz dzieje na daczysku – pobojowisku?

- Śnieg, który tam leży od kilku dni nie był tknięty ludzką stopą, co świadczy, że nikt tam ostatnio nie zaglądał. Zdaje się, że prace zostały przerwane nagle, o czym świadczą porzucone narzędzia – monituje nasz Czytelnik. – Przyznam, że jestem bardzo zbulwersowany tym barbarzyństwem wobec przyrody. Trzeba tysięcy lat by ukształtował się taki wąwóz i kilkadziesiąt lat, by wyrósł taki drzewostan, a tu przyszedł zachłanny człowiek i uczynił pobojowisko w ciągu kilku tygodni.

Skomentuj


Dodane komentarze (26)

 • obserwator
  Poniżej wpis z bloga dedykuję niejakiemu @ Baard czy jak mu tam .Okazuje się ,że na puławskiej wycinane są setki drzew pod hotel ale jak widac nikt tym nie jest zainteresowany.
  Paradoks polega na tym ,że nieliczni mogą nawrzucać setki drzew niszczyć wąwozy a innym komórki nie wolno.

  #16 kazimierzak 17-02-2018 18:35
  Cytuję Romana Rupiewicz:
  Cytuję MIESZKANIEC:
  Tą drogą wożone były setki drzew z terenu obecnej stacji narciarskiej i nikt nie protestował.Na raz wielki szum ,że wycięto trzy dęby.Tam gdzie obecnie jest stacja narciarska były wąwozy które zostały zasypane.Na powierzchni kilku hektarów rosło tysiące drzew które wycięto. Teraz wszyscy są zadowoleni korzystają za zabaw zimowych mimo,że piękno przyrody i krajobrazu zostało zniszczone bezpowrotnie.Nie rozumiem dlaczego taki atak na to ,żeby nie było porządnej utwardzonej drogi.Jak to mówią jak drwa się rąbie to wióry lecą.


  To, że kiedyś wycięto tyle drzew i zasypano wąwozy, jest bardzo złe. Niestety, ciągle są wycinane drzewa, dlatego czas powiedzieć STOP. Czas zacząć sprawować nad tym społeczną kontrolę. To że kiedyś tak było, nie oznacza, że nadal tak ma być, i że mamy pielęgnować znieczulicę obywatelską.
  Spotkałam się również z opiniami, że gdzieś tam zbudowano taki duży hotel, to ja także mogę sobie sieknąć taki, albo większy.... Otóż NIE proszę Państwa. Zacznijmy w przemyślany sposób kontrolować rozwój miasteczka, z zachowaniem tego, co bezcenne. Stało się, wiele budynków powstało, w tym najsłynniejszy ostatnio przy Nadrzecznej autorstwa Kucza-Kuczyńskiego. Ale to nie oznacza że cała Nadrzeczna ma tak wyglądać. Nie odwrócimy przeszłości. Ona należy już do przeszłości, ale mamy wpływ na teraźniejszość i na tym się skupmy.

  -wpływ??? jaki wpływ??? tam nadal sa wycinane drzewa i co ? wycinka trwa w najlepsze pod jaks hotel czy cos - ale cisza bo tam nie ma sensacji
  • ABC
   @ obserwator Za nieboszczki komuny samowolka z wycięciem drzewa to było niebywałe przestępstwo. A jak się coś takiego wydarzyło to były ogromne kary finansowe, informacja w prasie z fotką,( nazwiskiem) sprawcy z sążnisto-potępiającym tekstem. Były też doniesienia w znienawidzonym Dzienniku Telewizyjnym (19:30). Dzisiaj jest to PLAGA I ZARAZA w skali kraju (Szyszko -Puszcza Białowieska). Większość małych ( i dużych też) miasteczek ja dzisiaj już nie poznaję. Gołe ulice z gromadą reklam i kablami elektrycznymi u góry. Małpujemy bez opamiętania wszystko zapatrzeni w USA. (można pospacerowć "ludzikiem" po amerykańskich miasteczkach na Google Earth). To nie jest @ obserwator - jak piszesz - ZNIECZULICA a NIEMOC przeciętnych zjadaczy chleba i kartofli. Rządzący odejdą i umrą a nowo nasadzone dęby będą miały tylko 300 lat aby dorosnąć
 • Panczenista
  Mieszkaniec - a skąd wiesz, że to zwykli ludzie zniszczyli wąwóz i wyrażasz żal, że ta zwykła rodzina będzie miała kłopot? Znasz ich? Jeśli to byli zwykli ludzie, to niezwykle barbarzyńsko postąpili. Nie sądzę też by to byli kazimierzacy, pewnie warszawka, i to niebiedna i nadziana pychą. Piętnujmy wszelkie zło, bez wyjątku. Nie jestem za tym by tym niszczycielom mocno dowalić, ponieważ dzięki nim możemy sie czegoś nauczyć i wychować.
 • pijany znad Grodarza
  To moje dotyczy @ MIESZKANIEC
 • MIESZKANIEC
  Widzę niepotrzebny rejwach .To jest burza w szklance wody. Szum,który niszczy zwykła rodzinę,gdzie ludzie będą mieli olbrzymi problem głownie przez presję medialną. Nikt nie pisał takich artykułów jak niszczono walory Kazimierza.Co za hipokryzja.Dwoma piękne tradycyjne kazimierskie domy które zostały wybudowane dla rodziny dla dzieci.Kiedy dziesiątki nielegalnych domów budowane było na Starym Okalu nikt nie narzekał i nikt nie pisał.Również nikt nie opłakiwał terenu kilku hektarów piękniej zieleni tam gdzie obecnie jest stacja narciarska.W miejscu tym były wąwozy , które zostały zasypane.Na powierzchni kilku hektarów rosło tysiące drzew które wycięto. Teraz wszyscy są zadowoleni korzystają za zabaw zimowych mimo,że piękno przyrody i krajobrazu zostało zniszczone bezpowrotnie.Nie rozumiem dlaczego taki atak na zwykłych ludzi.
  • Łajka
   Tu nic nie przycichło Szarik. Jak coś zapomni Redakcja czy prokurator to MY suweren partii rządzącej PiS będziemy DONOSIĆ tam gdzie trzeba. Na razie się nie ciesz bo po burzy jest chwila słoneczka a później GRADOBICIE. Mleko się rozlało !!!
  • www
   Szkoda dzieci , małego Jasia i małej Małgosi ,bo to dla nich te chatki w lesie rodzice postawili,zeby dzieci mialy blisko do szkoły i na grzyby i drzewa na opal zeby nie zabraklo jak przyjdzie zima . A tu spoleczenstwo nie rozumie . Bo normalnie to takie domki stawia się dla letników ale nie tu nie w Kazimierzu ,nie w lesie.
  • pijany znad Grodarza
   Mógłbyś też napisać : " tyle wojen było na swiecie, a my ciagle o II giej ". Hipokryzja ?. Nie. Trudno jest pisać o wszystkim i o wszystkich JEDNOCZEŚNIE.
   ps. O stacji narciarskiej pisano wiele, kiedy była o niej mowa. O Okalu również. Problem polega na skuteczności tego GNIEWU, bo bezprzecznie sprawy te wywołują go. O wiele gorszym byłoby przemilczanie faktow,, które bulwersują, bo gołym okiem widać, że mamy do czynienia z OMIJANIEM prawa.
   Bardzo zgrabnie napisał @ Niekudłaty, który przez swój DONOS najprawdopodobniej pogorszył los złodzieja, a także @ jak to jest - pisząc o kołdrach.
  • baart
   Skąd ma Pan informacje o nielegalnych budowach na terenie Starego Okala?
   Jest tam tylko kilka domów i jak to możliwe, że nadal stoją skoro są nielegalne?
   Ma Pan jakieś dowody?
   Zgłosił Pan sprawę na policję i do prokuratury?
   Czy tak po prostu sobie bajdurzy jak rosyjski agent macjarawicz o smoleńsku?
  • Miejscowy turysta
   A jacy to są niezwykli ludzie? Kosmici, neandertalczycy....?
 • Antek
  I co ? Zamknęli kogo albo pałów dali aby tak więcej nie robili ?
 • Kobiałczanka
  Piszę jeszcze raz, ponieważ zdarzył mi się błąd w tekście.
  Niszczenie przyrody i bagatelizowanie tego jest akceptowaniem brzydoty. Brzydotę akceptują zazwyczaj ci, którzy brzydko myślą, ale na pokaz ubierają modne kiecki, psikają się kosmetykami by jakoś wyglądać. Kto nie potrafi odróżnić dobra od zła, ten ma brzydką duszę, chociażby wystroił się jak na odpust.
 • Kobiałczanka
  Niszczenie przyrodzony i bagatelizowanie tego jest akceptowaniem brzydoty. Brzydotę akceptują zazwyczaj ci, którzy brzydko myślą, ale na pokaz ubierają modne kiecki, psikają się kosmetykami by jakoś wyglądać. Kto nie potrafi odróżnić dobra od zła, ten ma brzydką duszę, chociażby wystroił się jak na odpust.
 • Mela
  Ludzie opamiętajcie się. Niech ten skandaliczny przypadek będzie nauczką dla innych. I rzeczywiście niebywałe są pretensję do portalu, że prawdę napisał.... skupcie się na właścicielu, chyba że to czyjaś rodzinka więc rozumiem dziwaczne zarzuty części z Was.
  • Melaniusz
   @ Mela Kto ma pretensję do portalu? Tylko winni i podejrzani.Niski ukłon dla Redakcji - ode mnie. Zobacz jak próbują zaszczuć innych, którzy bronią Rezerwatu i praworządności. "Nauczka dla innych" to będzie po czasie jak polecą : wyroki, postanowienia i decyzje
 • jak to jest?
  Ciekawe kiedy dobiorą się do pana W z Kazimierza ,który wywozi tony śmieci na jedną z wiosek i truje ludzi pąlac to wszysko,dzisiaj przywiózł kołdry więc jutro będzie ognisko. I też powiecie że robię źle bo donoszę . Odpowiem ze a guzik mnie to obchodzi CHŁOP robi syf w prawdzie na swojej dzialce ale nie ogrodzonej i sąsiadującej z lasem ,przywozi tez używane klozety z rozbiórek i inne takie ich się nie da spalić to przysypuje gruzem . MOŻNA ?MOZNA! bo jak mamy takie społeczeństwo gdzie zło jest dobre a dobro jest złem to ręce opadają ,bo nawet niewiele można bo się dranie nie boją bo wszędzie mają sprzymierzeńców
  • Komędant
   Brawo ! Takich nam potrzeba jak Ty! Ludzie - piszcie, dzwońcie, podsłuchujcie, wytężajcie wzrok gdzie zło! Będzie dobrze!
  • jak to jest możliwe?
   Myślę,że wróc do szkoły Komendancie bo Ci "ę" dominuje .
 • Makumba
  Nasz Król Wioski daje zezwolenia na dzidy tylko. Każdy Papuas ma swój domek pod drzewem albo na drzewie.
 • Coś takiego😝
  Z kim my żyjemy pod jednym dachem,coraz głupsze komentarze . Redakcja powinna usunąć ten artykuł bo nasze lokalne społeczeństwo się pogrąża, z komentarzy wynika,ze w Naszej gminie mieszka sama patologia ,Kudlate Szariki i inne cuda .masakra .
 • On....
  Do Tak taka i ormo
  nie sadzicie abyście nie byli sadzeni.
  Zawiść to najweksxy grzech.tylko nieudacznicy donoszą na innych.szukają frajerów.
 • Taki jeden
  Tu nie o postawy obywatelskie chodzi tylko o zemstę. Redakcja ma intrres.... zwieksza się oglądalność.
  Proponuję tytuł."sąsiedzi "
  • tak..tak !
   Skręcasz się cały ze złości, zaciskasz piąstki i marszczysz brwi. Gniew to grzech ciężki a z tym tylko do konfesjonału.
 • Niekudlaty
  Ej, Kudłaty, to nie donosicielstwo tylko powinność. Kiedyś miałem włamanie i też doniosłem, do policji. Być może zniszczyłem złodziejowi życie... To dlatego niektóre dzieci są katowane bo sąsiad nie chce donosić.Puknij się k swoją kudłatość zanim coś palniesz niemądrego.
 • Kudlaty
  Czyli donosicielstwo jest akceptowane. W imię ochrony przyrody można zniszczyć komus życie, doprowadzić do ruiny w imię prawa. Podobne przypadki są na ulicy krakowskiej albrechtowce ale tamtych byt nie jest zagrożony.
  • Lessowy dołek
   @ Kudłaty " Czyli donosicielstwo jest akceptowane ?" TAK !Bo to obywatelska i patriotyczna powinność.
 • Myślę, więc jestem
  Zastanówcie się proszę, powstrzymując emocje. Zdarzyło się zło, duże zło, polegające na tym, ze jacyś ludzie dokonali barbarzyńskiego czynu wobec przyrody, prawa i wobec nas mieszkańców. Zdawałoby się, że mamy społeczeństwo obywatelskie, a połowę komentarzy świadczą o gangsterskim myśleniu. Pamiętajmy, każde zło może kiedyś nas dotknąć jeżeli go nie powstrzymamy.Chcecie tego?
  • Cartesius
   Tak chcemy! I to bardzo. Bo PRAWDA nas WYZWOLI. !
 • Obcy
  Ladnie bysmy wygladali, gdyby kazdy budowal co chce i gdzie chce...A ludzie, odpowiedzialni za Parki Krajobrazowe, mogliby lepiej wykonywac swoja prace, a nie czekac na interwencje obywateli, ktorzy potem nazywani sa donosicielami...
 • szarik
  Każdy głupi się domyśli ,że pewnie zaprzyjaźniony jednej pani.... zrobił donos.Faktycznie metody ormoskie artykuł o umorzeniu śledztwa w sprawie szkoły też nie przypadkowy,na dodatek pełen manipulacji. Czerpiecie nauki.... z Bloga, wstyd i hańba !
  • Coś takiego
   zgadzam się z @ Szarik ,że to Ten albo Ta czyli jego żona
  • ORMO
   Oj Szarik bekniesz, oj bekniesz. Cieszy mnie to bardzo !
 • Ulka - Kazimierz
  Czytam i oczom nie wierzę. Ktoś zniszczył wąwóz, ktoś naruszył prawo, a winien ma być ten kto o tym napisał. Niesamowite! ;-(
  • Max
   @ Ulka Zobacz jak "szarik" się wścieka. Retoryka i prymitywna treść. To nasz Ojciec i Mąż Opatrzności z Ratusza. Zawiadom prokuraturę w Lublinie
  • Coś takiego pomyliłam sie
   zgadzam się z @Max ,ze @Szarik to Ten lub Ta czyli jego żona
 • sąsiad
  Normalna szczujnia. Czy aby DZIAŁANIE redakcji nie podchodzi pod naruszenie dóbr osobistych?
  WĘSZYĆ PO PODWÓRKACH I ROBIĆ ZDJĘCIA.Co za ORMOWCY !
  Przez waz ludzie kary będą mieli i dzieci tych rodzin na bruku wylądują a raczej w tych urokliwych" wąwozach.O śmieciach napiszcie jak pięknie wywożone są do lasu.
  Panie Pijany z Nad Grodarza. Co za odmiana,co za lizostwo.
  Pani Radaktor naśladuję ta z Puław,na dodatek odbiera Chleb Kowalskiemu.
  • sąsiad sąsiada
   Jakbym miał takiego sąsiada to bym mu łeb ukręcił przy samej d
  • Coś takiego
   @Sąsiedzie, jak są dzieci to na bank mają 500+ ,jak nie mają za co jeść to nie zbudowalby takich chat bo nie byloby go stać. Nie ma usprawiedliwienia na takie barbarzyństwo wobec przyrody koniec kropka . Nie o ludzką zazdrość tu chodzi,bo nie jeden w Kazimierzu postawil piekny dom i Redakcja nie wypisuje o tym . Piszesz o smieciach w lasach (tym co wywoż śmieci do lasu powinno sie przyczepę obornika wyrzucic na schody ) a Ci co ich bronisz to co by niby robili - Recykling - nie sądzę .
  • pijany znad Grodarza
   "Panie Pijany z Nad Grodarza. Co za odmiana,co za lizostwo"

   @ Sąsiedzie. O czymże Ty ?. Nie dość, że brednie piszesz i to z błędami , to i szaleju się najadłeś.
  • Ewa
   @ sąsiad Przyjadą buldożery usuną te budy. Bo to samowola. Posieją trawę, zasadzą drzewa i wystawią rachunek za dewastacją Parku Narodowego. Później będą jeszcze kary zasądzone przez sądy. @Pijany z Grodarza dobrze pisze, że "bredzisz"

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę