Daczysko - pobojowisko

Skomentuj (60)

zobacz więcej (14)

Niedawno pisaliśmy o zniszczeniach w jednym z wąwozów łączących Jeziorszczyznę z kazimierskimi Dolami. Co się teraz dzieje na daczysku – pobojowisku?

Niedawno pisaliśmy o zniszczeniach w jednym z wąwozów łączącym Jeziorszczyznę z  Wylągami. Co się teraz dzieje na daczysku – pobojowisku?

Na skarpie budowane są trzy urokliwe drewniane dacze, niszcząc przy okazji nie mniej urokliwe miejsce: nie tylko lessowe zbocza czy drzewostan, ale także pobliski staw rybny.

- Fundamenty i podmurówka wskazują na konieczność posiadania pozwolenia na budowę domków wg dostarczonych planów. Dacze do 30m kw. powierzchni nie wymagają takich zezwoleń, ale nie mogą być posadowione na fundamentach – pisze nasz Czytelnik. – Zdziwiłem się widząc, że jest doprowadzony skądś kabel elektryczny. Przygotowana jest też rura odpływowa na wodę, prawdopodobnie ze zlewu, z umywalki i łazienki. Ciekawe, gdzie miały być odprowadzone ścieki...

W Wydziale Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Puławach nie wydano pozwoleń na inwestycje w tym miejscu.

- Taka inwestycja bezwzględnie wymaga pozwolenia na budowę – mówi kierownik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Puławach Bogusław Skocz. – W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zawarty jest zapis o zakazie lokalizacji budowy obiektów w odległości mniejszej niż 30 m od krawędzi wąwozu (a tu domy posadowione są na samej skarpie) oczywiście na terenach wskazanych pod zabudowę pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii parku krajobrazowego. Ponieważ nie wydano pozwolenia na budowę takiej inwestycji, a z uzyskanych informacji nie można ustalić inwestora ani jej zlokalizować, jeszcze dziś wystąpimy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Puławach o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie.

Inwestycje na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowo wymagają także uzgodnień z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych. Jak sprawdzaliśmy poprzednio, nikt w tej sprawie niczego nie uzgadniał.

Po naszej interwencji z „inwestycją” zapoznawał się Piotr Deptuś kierownik Oddziału Terenowego Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lubartowie, który nadzoruje park w Kazimierzu, i był zaskoczony zarówno samą budową, jak i rozmiarem zniszczeń.

Co się teraz dzieje na daczysku – pobojowisku?

- Śnieg, który tam leży od kilku dni nie był tknięty ludzką stopą, co świadczy, że nikt tam ostatnio nie zaglądał. Zdaje się, że prace zostały przerwane nagle, o czym świadczą porzucone narzędzia – monituje nasz Czytelnik. – Przyznam, że jestem bardzo zbulwersowany tym barbarzyństwem wobec przyrody. Trzeba tysięcy lat by ukształtował się taki wąwóz i kilkadziesiąt lat, by wyrósł taki drzewostan, a tu przyszedł zachłanny człowiek i uczynił pobojowisko w ciągu kilku tygodni.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (60)

 • obserwator
  odpowiedz
  Poniżej wpis z bloga dedykuję niejakiemu @ Baard czy jak mu tam .Okazuje się ,że na puławskiej wycinane są setki drzew pod hotel ale jak widac nikt tym nie jest zainteresowany.
  Paradoks polega na tym ,że nieliczni mogą nawrzucać setki drzew niszczyć wąwozy a innym komórki nie wolno.

  #16 kazimierzak 17-02-2018 18:35
  Cytuję Romana Rupiewicz:
  Cytuję MIESZKANIEC:
  Tą drogą wożone były setki drzew z terenu obecnej stacji narciarskiej i nikt nie protestował.Na raz wielki szum ,że wycięto trzy dęby.Tam gdzie obecnie jest stacja narciarska były wąwozy które zostały zasypane.Na powierzchni kilku hektarów rosło tysiące drzew które wycięto. Teraz wszyscy są zadowoleni korzystają za zabaw zimowych mimo,że piękno przyrody i krajobrazu zostało zniszczone bezpowrotnie.Nie rozumiem dlaczego taki atak na to ,żeby nie było porządnej utwardzonej drogi.Jak to mówią jak drwa się rąbie to wióry lecą.


  To, że kiedyś wycięto tyle drzew i zasypano wąwozy, jest bardzo złe. Niestety, ciągle są wycinane drzewa, dlatego czas powiedzieć STOP. Czas zacząć sprawować nad tym społeczną kontrolę. To że kiedyś tak było, nie oznacza, że nadal tak ma być, i że mamy pielęgnować znieczulicę obywatelską.
  Spotkałam się również z opiniami, że gdzieś tam zbudowano taki duży hotel, to ja także mogę sobie sieknąć taki, albo większy.... Otóż NIE proszę Państwa. Zacznijmy w przemyślany sposób kontrolować rozwój miasteczka, z zachowaniem tego, co bezcenne. Stało się, wiele budynków powstało, w tym najsłynniejszy ostatnio przy Nadrzecznej autorstwa Kucza-Kuczyńskiego. Ale to nie oznacza że cała Nadrzeczna ma tak wyglądać. Nie odwrócimy przeszłości. Ona należy już do przeszłości, ale mamy wpływ na teraźniejszość i na tym się skupmy.

  -wpływ??? jaki wpływ??? tam nadal sa wycinane drzewa i co ? wycinka trwa w najlepsze pod jaks hotel czy cos - ale cisza bo tam nie ma sensacji
  • ABC
   @ obserwator Za nieboszczki komuny samowolka z wycięciem drzewa to było niebywałe przestępstwo. A jak się coś takiego wydarzyło to były ogromne kary finansowe, informacja w prasie z fotką,( nazwiskiem) sprawcy z sążnisto-potępiającym tekstem. Były też doniesienia w znienawidzonym Dzienniku Telewizyjnym (19:30). Dzisiaj jest to PLAGA I ZARAZA w skali kraju (Szyszko -Puszcza Białowieska). Większość małych ( i dużych też) miasteczek ja dzisiaj już nie poznaję. Gołe ulice z gromadą reklam i kablami elektrycznymi u góry. Małpujemy bez opamiętania wszystko zapatrzeni w USA. (można pospacerowć "ludzikiem" po amerykańskich miasteczkach na Google Earth). To nie jest @ obserwator - jak piszesz - ZNIECZULICA a NIEMOC przeciętnych zjadaczy chleba i kartofli. Rządzący odejdą i umrą a nowo nasadzone dęby będą miały tylko 300 lat aby dorosnąć

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

 • Panczenista
  odpowiedz
  Mieszkaniec - a skąd wiesz, że to zwykli ludzie zniszczyli wąwóz i wyrażasz żal, że ta zwykła rodzina będzie miała kłopot? Znasz ich? Jeśli to byli zwykli ludzie, to niezwykle barbarzyńsko postąpili. Nie sądzę też by to byli kazimierzacy, pewnie warszawka, i to niebiedna i nadziana pychą. Piętnujmy wszelkie zło, bez wyjątku. Nie jestem za tym by tym niszczycielom mocno dowalić, ponieważ dzięki nim możemy sie czegoś nauczyć i wychować.

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się

 • pijany znad Grodarza
  odpowiedz
  To moje dotyczy @ MIESZKANIEC

  Anuluj odpowiadanie na komentarz

  Jak chcesz dodać komentarz?

  lub

  Podpisz się, aby dodać komentarz

  lub zarejestruj się


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę