Pobojowisko w wąwozie Chojnackiego

zobacz więcej (9)

Ozdobą Kazimierskiego Parku Krajobrazowego są wąwozy. Jest ich tu najwięcej w całej Europie. Na jeden kilometr kwadratowy przypada 10 km a miejscami nawet 17 km wąwozów! Choćby z tego powodu należy o nie dbać szczególnie. I nie ma tu znaczenia, że wąwozy to działki w większości prywatne. To część wspólnego dziedzictwa przyrodniczego. Czy chronimy je należycie?
Wąwóz Chojnackiego. Piękne miejsce. Tak bardzo, że dwa lata temu właściciel działki postanowił zmienić go w letnisko. Plan się nie powiódł, ale chociaż nielegalnie postawione dacze rozebrano, materiały budowlane wciąż leżą porzucone na działce.
- Zniesmaczyło mnie pobojowisko, jakie tam pozostało. Dziwne, że Kazimierski Park Krajobrazowy to toleruje. Rany w ziemi goją się powoli. Smucą pnie wyciętych nielegalnie drzew. To pobojowisko jest widoczne wyraźnie na satelitarnej mapie! A może warto zwrócić się do jakichś władz, by to gruzowisko jakoś usunąć? Czy ten inwestor nie był zobowiązany do zabrania swoich rupieci? – napisał do naszej redakcji jeden z czytelników.
Sprawie przyjrzał się Andrzej Kardasz z Oddziału Terenowego Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych w Lubartowie, który nadzoruje Kazimierski Park Krajobrazowy. Wizja lokalna potwierdziła słowa naszego czytelnika.
- W czasie wizji lokalnej stwierdziliśmy we wskazanym miejscu rozrzucone pozostałości materiałów budowlanych, a nawet fundamentów, a także zniszczoną zaporę na małym zbiorniczku wodnym. Zrobiliśmy dokumentację fotograficzną i graficzną oraz powiadomiliśmy Powiatowy Nadzór Budowlany w Puławach i Urząd Gminy w Kazimierzu Dolnym, który zgodnie z Ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminie powinien wezwać właściciela działki do usunięcia materiałów. W najbliższym czasie w trakcie kolejnej wizji sprawdzimy, czy zostało to wykonane.
Pisma upominające właściciela zostały wysłane. A materiały? Jak leżały, tak leżą…
Do sprawy wrócimy.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę