Czytamy Wesele Wyspiańskiego

Skomentuj (16)

Na początku września w sobotę po raz kolejny pod patronatem Pary Prezydenckiej odbywać się będzie akcja Narodowego Czytania. W tym roku sprawdzimy, na ile wciąż żywe jest dla naszego Narodu „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, którego akcja toczy się w roku 1900. 

Ha! temperamenta grają!

Temperament gra, zwycięża,

tylko im przystawić oręża,

zapalni jak sucha słoma - mówi Gospodarz w akcie pierwszym „Wesela” Wyspiańskiego, które po raz pierwszy wystawiono wczesną wiosną 1901 r. Coś nam to przypomina? No właśnie… Wypisz wymaluj, na wskroś współczesne! Warto więc przyjść posłuchać, ile jest współczesnej Polski w „Weselu” i ile jest „Wesela” w nas, współczesnych Polakach.


W Kazimierzu dramat Wyspiańskiego czytany będzie jednocześnie w dwóch miejscach: w kawiarni Muzealnej na Rynku 19 oraz na Zamku. Zapowiada się, że w obu tych miejscach o godzinie 13.00 czytany będzie akt pierwszy „Wesela” poświęcony weselu właśnie. 

 

Na Zamek zaprasza miłośników „Wesela” Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki. Tam dramat Wyspiańskiego w strojach z epoki czytać będą uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza i mieszkańcy Kazimierza Dolnego. Dom Wielki kazimierskiego Zamku pełnić będzie rolę izby tanecznej, a publiczność będzie mogła podsłuchać bohaterów podczas ich odpoczynku po tańcu. Całość utrzymana będzie w naszym lubelskim klimacie.

- Skoro Wojciech Marczewski przeniósł akcję swojego filmu „Weiser Dawidek” z Gdańska na Śląsk, to my mogliśmy zapożyczyć sobie podkrakowskie „Wesele” do Kazimierza! – żartują organizatorzy. 


Dlatego też i kostiumy, i oprawa muzyczna będą kazimierskie w całej krasie. A najbardziej kazimierska będzie oczywiście obsada!

Wystąpią:

Panna Młoda - Podsiadła Patrycja

Pan Młody - Zbigniew Rak

Ksiądz- Marcin Pisula 

Gospodarz – Andrzej Cięszczyk 

Radczyni - Beata Rosłoniec 

Zosia - Wiktoria Wrótniak 

Haneczka - Karolina Opoka 

Klimina - Ewa Wolna

Poeta - Jarek Bartoszek

Maryna – Danuta Borzecka

Rachela - Iza Lenart

Kasper – Piotr Kruk

Jasiek - Bartosz Tyszko

Chochoł - Marta Zając

Muzyka Sławomir Doraczyński

Scenariusz i reżyseria Ewa Wolna i Anna Ewa Soria

Oprawa plastyczna / sceniczna: Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki

Muzeum Nadwiślańskie organizuje Narodowe Czytanie w dwóch swoich oddziałach: w Kazimierzu i Janowcu.

 

- Od godz. 13.00 zapraszamy do bronowickiej chałupy – w muzealnej kawiarence – czytamy w zapowiedzi Narodowego Czytania organizowanego przez Muzeum Nadwiślańskie. – To tu spróbujemy wyczarować klimat wesela w podkrakowskiej wsi opisanego przez Stanisława Wyspiańskiego. Pomogą nam w tym dyrekcja i pracownicy MNKD, zaproszeni goście, uczniowie ZS w Niemcach oraz wszyscy chętni. 

 

Tajemnicą poliszynela jest, ze swój udział zapowiedzieli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i dziennikarze Radia Puławy 24.

Na „Wesele” do Muzealnej zapraszać będą uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Niemcach organizując na Rynku miniquiz „Co wiesz o Wyspiańskim”.

W Janowcu „Wesele” czytane będzie przed Dworem z Moniak. Wybrane fragmenty dramatu zaprezentują mieszkańcy Janowca, turyści i pracownicy oddziału Zamek w Janowcu. Wydarzeniu będą towarzyszyć warsztaty koronczarskie, kiermasz produktów lokalnych oraz występ zespołu tańca ludowego Rosa. Wspólna zabawa potrwa do 17.00. Współorganizatorami akcji są Gminna Biblioteka Publiczna oraz biblioteka Zespołu Szkół w Janowcu.

Podczas Narodowego Czytania zarówno w Kazimierzu jak i w Janowcu będzie można uzyskać pamiątkową pieczątkę akcji Narodowego Czytania.

Wstęp na to wydarzenie do Muzeum i na Zamek jest wolny.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Olo
  O co w tej dyskusji chodzi, albo inaczej, o czyj honor chodzi?, bo się polubiłem... W kazdym razie na pewno nie o czytanie "Wesela"😉 Chyba po prostu ktoś kogoś nie lubi...
  • Ada
   No właśnie, ja też się pogubiłam...
 • Autochton
  Do: Monika Januszek-Surdacka DK MNKD
  Gratuluję dobrego samopoczucia i odwagi porównywania się z mieszkańcami miasta o tysiącletniej historii. Rozumiemy, że to Pani ratuje honor Kazimierza.
 • Autochton
  Do: Monika Januszek-Surdacka DK MNKD
  Proponuję niezajmowanie się honorem Kazimierza. Trzeba zadbać o własny.
  • M.Januszek-Surdacka DK-MNKD
   Na swój pracuję nieprzerwanie od ponad 40-ulat (w tym 25 zawodowo). W sprawie konkretnych uwag zapraszam do oddziału DK-MNKD. Anonimowe zarzuty na forum nie służą niczemu dobremu.
 • pijany znad Grodarza
  "Na początku września w sobotę po raz kolejny pod patronatem...."
  haha. To kiedy to mocium panie ?
 • Emeryt
  Muzeum to jakaś kpina. Ciągną dzieci z Niemiec. Tak jakby na miejscu nie było. To już nie jest Muzeum Nadwiślańskie a chyba lubartowsko-lubelskie. Żenada.
  • Monika Januszek-Surdacka DK MNKD
   Zarzut b. smutny. Zwłaszcza,że Muzeum zaprosiło do wspólnego czytania wszystkie instytucje (także szkoły) z Kazimierza. Bez rezultatu. Jeśli chciałby Pan bronić honoru miasta - zapraszamy do wspólnej lektury. Przypominamy, że udział w akcji jest dobrowolny - dla wszystkich chętnych. Z Kazimierza i nie tylko
  • Lolo
   Kazimierskie szkoły i instytucje mają już swoje czytanie, z tradycjami - bardzo zresztą fajne.
 • Janusz Kowalski
  Szanowne Panie scenarzystki :) . Jakby co piszę się na rolę Jakuba Szeli :)
  • aaa
   Może też Bohdana Chmielnickiego ale to nie ta bajka...
  • Anna S.
   Panie Januszu, w jutrzejszym Narodowym Czytaniu wszystkie role zostały już rozdane. Szeli tam jednak i tak nie będzie, bo jak pisał Mickiewicz:
   Nasz naród się prostotą, gościnnością chlubi,
   Nasz naród scen okropnych, gwałtownych nie lubi;
   Śpiewać, na przykład, wiejskich chłopców zalecanki,
   Trzody, cienie - Sławianie, my lubim sielanki."
   Ale pamiętać będziemy o Panu przy kolejnej edycji. Zapraszamy do współpracy.
 • z miasta
  Miales chamie zloty rog... jakze to ponadczasowe. I smutne rowniez
  • Janusz Kowalski
   Pewnie,że ponadczasowe. "Ja to czuje,ja to słyszę,wszystko to kiedyś opiszę" (....)
  • Janusz Kowalski
   :) Pani Aniu zostańmy może..... przy Wyspiańskim :)
   "Pon się boją we wsi ruchu.
   Pon nos obśmiwajom w duchu. -
   A jak my, to my się rwiemy
   Ino do jakiej bijacki.
   Z takich, jak my, był Głowacki.
   A, jak myślę, ze panowie
   Duza by już mogli mieć,
   Ino oni nie chcom chcieć!"
  • Anna S.
   Panie Januszu, żeby nie było: nikogo nie "obśmiwom" i do tytułu "państwa" nie pretenduję ;-)

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę