Czy Kazimierz weźmie udział w projekcie?

Skomentuj (1)

Lubimy fotografować? Niewykluczone, że wkrótce to jedno z Państwa zdjęć wykonanych w Kazimierzu zostanie przetworzone w  malarski obraz. O ile kazimierscy radni zdecydują, czy przystąpić do międzynarodowego projektu „Bądź artystą” przygotowywanego przez EuroArt.

Nowoczesne metody promocji i międzynarodowa współpraca artystów – takie są założenia projektu „Bądź artystą” przygotowywanego przez EuroArt. Czy Kazimierz Dolny weźmie w nim udział?

Na październikowym posiedzeniu Komisji Edukacji oraz listopadowym wspólnym posiedzeniu wszystkich komisji Rady Miejskiej pojawił się temat przystąpienia gminy Kazimierz Dolny do projektu przygotowywanego do realizacji przez EuroArt – Europejską Federację Kolonii Artystycznych.

„Bądź artystą” to projekt czteroletni. Wnioskodawcą jest EuroArt a partnerami w tym projekcie są cztery gminy: dwie z Francji, jedna z Niemiec i jedna z Polski – Kazimierz Dolny. Jednym z założeń linii projektowej „Kreatywna Europa” jest przede wszystkim współpraca różnych krajów. Każdy z partnerów, którymi są gminy, musi wpłacić ponad 4 tys. euro rocznie, co stanowi wkład własny do projektu.

- Ponieważ wszystkie te cztery miejsca łączą wspólne cechy związane z dziedzictwem naturalnym, jednym z wątków w projekcie jest tzw. „zielone dziedzictwo”, czyli ochrona tego, co jest wspólne dla wszystkich tych terenów, a wszystkie znajdują się na terenach parków krajobrazowych – mówi Agnieszka Zadura, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego. – W związku z czym obejmują roślinność, która jest pod ochroną, a która jest unikalna dla każdego z nich.

Projekt składa się z dwóch filarów: wirtualnego i fizycznego. Wirtualny polega na tym, że w ramach zadania powstaje aplikacja na telefon, dzięki której zdjęcia robione przez turystów odwiedzających dane miejsce, zostaną przetworzone na różne style w sztuce.

Spośród przesyłanych zdjęć będą wybierane najlepsze, które później będziemy mogli zobaczyć na specjalnie wyeksponowanych ekranach. W Kazimierzu pojawią się one prawdopodobnie w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego oraz w Centrum Informacji Turystycznej. Z tych wszystkich prezentowanych zdjęć wybrane zostanie najlepsze (z każdego z czterech miejsc) i zostanie ono przetworzone w prawdziwe dzieło sztuki.

- Filar fizyczny polega na spotkaniu się artystów z terenu tych czterech kolonii artystycznych i ich wspólnej pracy, która będzie działalnością artystyczną opartą na wybranych, też wspólnie, roślinach, które wytypują kolonie artystyczne – mówi Agnieszka Zadura. – Roślinach charakterystycznych dla każdej z nich, dla których zostanie opracowana pewnego rodzaju sfera symboliczna, ikonograficzna.

Wszystkie szczegóły przedsięwzięcia nie są jeszcze znane, gdyż regulamin projektu jest obecnie w trakcie tworzenia. Nie został też podany termin aplikacji. Jednak już teraz wiadomo, że udział w tym projekcie, to promocja Kazimierza Dolnego na międzynarodową skalę. Jaką decyzję podejmą kazimierscy radni? Dowiemy się wkrótce.

Czas na złożenie potrzebnych dokumentów upływa 11 grudnia. Decyzję o przystąpieniu, bądź rezygnacji z projektu podejmie nowa Rada Miejska na najbliższym posiedzeniu, które zaplanowano na 20 listopada.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

  • Harry
    francja dwie gminy...CO..??...francjo--zebys tu nie wiem co zrobila--to ciebie juz NIC nie uratuje!!
    poprostu KROL JEST NAGI ....to jest juz nawet nie agonia!!--to jest TRUPOSZ !!!(a ci co nie wiedza o czym tu pisze--to zeby sie juz NIGDY nie dowiedzieli !!)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę