Cztery żywioły w Galerii Michalaków

Skomentuj (4)

Wernisaż wystawy malarskiej ku czci Andrzeja  Ściepury, niestrudzonego popularyzatora Kazimierza Dolnego, odbędzie się za kilkanaście godzin — 13 września 2013 (piątek), o godz. 17:00 — w Galerii Sztuki Współczesnej Dom Michalaków.

Na wystawie malarskiej ku czci Andrzeja Ściepury w Galerii Sztuki Współczesnej Dom Michalaków zobaczymy prace artystów z Torunia: Mariia Szurmiej, Bogumiły Pręgowskiej, Michała Trägera i Jana Pręgowskiego. Dwoje z nich, państwo Pręgowscy, to profesorowie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Zarówno tej wystawy, jak i poprzednich, w których brali udział Maria Szurmiej (dwukrotnie) i Władysław Kozioł, zapewne by nie zorganizowano, gdyby nie wieloletnia przyjaźń pomiędzy kazimierskim i toruńskim środowiskiem, która rozwinęła się za sprawą wybitnego historyka sztuki Andrzeja Ściepury, zmarłego w roku 2010. To on rozsławił w Polsce niezwykłą artystyczną konfraternię — Bractwo św. Łukasza, stworzone przez prof. Tadeusza Pruszkowskiego. W powojennej rzeczywistości pokazywał ich najwcześniej i najbardziej intensywnie. Ściepuro był także autorem pierwszej powojennej wystawy monograficznej Antoniego Michalaka (w Muzeum Okręgowym w Toruniu w roku1972).

Maria Szurmiej, studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z malarstwa w 1977 roku w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych oraz instytucji, m.in. w Muzeum Okręgowym w Toruniu i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym.

Bogumiła Pręgowska
, studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza w 1974 roku. Uprawia grafikę warsztatową i rysunek. Pracuje na stanowisku prof. zw. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Prowadzi pracownię dyplomującą wklęsłodruku w Zakładzie Grafiki.

Michał Träger, malarz, ukończył Wydział Sztuk Pięknych w Toruniu, wystawia od 1977 roku, brał udział w wielu wystawach zbiorowych, miał dwadzieścia kilka  wystaw indywidualnych. Uprawia olej,akwarelę, pastel.

Jan Pręgowski, studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Stanisława Borysowskiego w roku 1974. Od 1997 roku prowadzi dyplomującą pracownię malarstwa w Instytucie Artystycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 1977 roku zaprezentował ponad 50 wystaw indywidualnych, bierze udział w wystawach zbiorowych, środowiskowych i ogólnopolskich oraz zagranicznych. Brał udział w plenerach malarskich w kraju

- Cechą charakterystyczną [toruńskiego] środowiska, z którego wywodzą się artyści, a które licznie stawiło się w Kazimierzu, jest solidarność, życzliwość i wszechogarniająca pogoda ducha. Radość tworzenia, którą widać w prezentowanych dziełach, a także satysfakcja płynąca ze wspólnego spędzania czasu, na długo pozostaną w pamięci obserwatorów kazimierskiego wernisażu" - tak oto napisano po wernisażu toruńskiej wystawy w Domu Michalaków AD 2008.

Możemy mieć pewność, że i tym razem, po najnowszym toruńskim pokazie w Domu Michalaków 13 września 2013, podobna notatka umieszczona zostanie w kazimierskim archiwum.

 

Wernisaż wystawy 13 września o godzinie 17.00 w Galerii Sztuki Współczesnej  Dom Michalaków ul. Nadrzeczna 24 w Kazimierzu Dolnym.


Tekst: Galeria Sztuki Współczesnej Dom Michalaków

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2023. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę