Cztery pory roku Tomka Sikory

Skomentuj (3)

zobacz więcej (9)

Fotografie wybitnego polskiego artysty – fotografika Tomka Sikory zobaczymy w Muzeum Nadwiślańskim na wystawie zatytułowanej „Cztery pory roku”. Wernisaż w Gmachu Głównym już w najbliższą sobotę.

„Cztery pory roku” to wystawa prezentująca magię polskiego krajobrazu w obiektywie wybitnego polskiego fotografa Tomka Sikory.

- Chodzi o pokazanie pór roku jako elementu niesamowitych przełomów, zmian, nie tylko barwy i kolorów – mówił we wrześniu ubiegłego roku w wywiadzie dla Kazimierskiego Portalu Internetowego Tomek Sikora. – Również w człowieku następuje takie przewartościowanie energetyczne – zimą człowiek bardziej jest skłonny poczytać sobie książkę lub posiedzieć w barze, trochę tak jak miś zaszywa się zimą. Natomiast wiosną wybucha energia, ona ciągle jest obecna latem, a następnie jesienią wszystko to przycicha malowniczymi kolorami. Chodzimy i nie możemy uwierzyć w to, jaka jest piękna przyroda. I każda pora roku jest zupełnie inna i ma swoją niewiarygodną siłę. Są jeszcze przełomy, które też są bardzo piękne, bo tam jest taki moment zawieszenia. Długo się czeka na te pierwsze trawy, kwiaty i one nagle wybuchają. Zanim to nastąpi, to po śniegu występują roztopy, błoto i to też jest piękne. Mieszkałem przez wiele lat w Australii, która nie ma takiego pięknego podziału na cztery pory roku. Bardzo za tym zatęskniłem i postanowiłem stworzyć taki album.

Prezentowane w Kazimierzu na wystawie „Cztery pory roku” fotografie Tomka Sikory pochodzą z albumu pod tym samym tytułem. Powstały dwa lata temu w okolicach Mięćmierza jako wyraz tęsknoty artysty za zmiennością polskiego krajobrazu.

- Mieszkałem przez wiele lat w Australii, która nie ma takiego pięknego podziału na cztery pory roku – mówił we wspomnianym już wywiadzie Tomek Sikora. –  Bardzo za tym zatęskniłem i postanowiłem stworzyć taki album.

Na wernisaż wystawy Tomka Sikory „Cztery pory roku” Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do Galerii Wystaw Czasowych przy Rynku 19 w sobotę 20 czerwca o godz. 13.00.

Wystawa, której partnerem jest 9. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, potrwa do 23 sierpnia.

 

Tomek Sikora – mieszkający obecnie w podkazimierskim Mięćmierzu wybitny polski fotograf, autor prezentowanych na całym świecie kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz 65 wydawnictw autorskich. Jest także autorem międzynarodowych kampanii reklamowych dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, Singapore Airlines, Reebok. W Australii, gdzie mieszkał rzez wiele lat, dwukrotnie wybrano go fotografem reklamowym roku. Wielokrotnie był też nagradzany za kreatywność w fotografii. Współtwórca –  wraz z Andrzejem Świetlikiem – Galerii Bezdomnej – prezentującej w wielu krajach fotografię niezależną.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę