Coprosa nie dokończy budowy szkoły

Skomentuj (6)

Od wtorku 24 maja Coprosa Polska nie jest już wykonawcą budowy kazimierskiej szkoły. Kto w takim razie dokończy tę inwestycję?

Na wczorajszej sesji Rady Miejskiej burmistrz Kazimierza Andrzej Pisula w ramach sprawozdania ze swojej działalności poinformował radnych, że Coprosa nie dokończy budowy kazimierskiej szkoły.

- 24 kwietnia w budynku nowej szkoły przy ulicy Szkolnej po wszechstronnej analizie prawnej i finansowej przebiegu procesu budowlanego firmie Coprosa Polska zostało skutecznie wręczone jednostronne wypowiedzenie umowy na roboty budowlane – powiedział burmistrz Andrzej Pisula.

Decyzja gminy o wypowiedzeniu umowy Coprosie wynikała z faktu, że macierzysta firma w Hiszpanii ogłosiła upadłość, co przekładało się na płynność finansową firmy w Polsce, która przestała płacić podwykonawcom.

- Coprosa Polska nie upadła, ale płynności finansowej zabrakło – powiedział burmistrz na sesji.

Gmina przygotowywała się do tej decyzji od dwóch miesięcy. Umowę można było wypowiedzieć w związku z tym, że firma nie wykonała zadań, które były zapisane w ostatnim aneksie w stu procentach. Najpierw jednak gmina musiała uregulować zobowiązania Coprosy wobec podwykonawców, jako że w myśl umowy jest zobowiązana realizować dług swojego głównego wykonawcy wobec podwykonawców. Równolegle trwały rozmowy z Urzędem Wojewódzkim w Lublinie, gdyż została jeszcze do zrealizowania niewielka ilość dotacji zewnętrznych. Po dokonaniu najważniejszych zobowiązań Coprosy względem podwykonawców, którzy wykonywali prace na budowie, takie jak choćby zabezpieczenie skarpy, można było rozwiązać umowę.

- Płaciliśmy głównie środkami z rezerwy, którą na koniec budowy mieliśmy wypłacić Coprosie – 3% od całości kosztów – powiedział burmistrz Pisula.

Jak ta decyzja przekłada się na termin oddania budynku do użytku?

Jak twierdzi burmistrz, 99,9 % inwestycji jest już wykonane, co potwierdzają stosowne protokoły odbiorów wewnętrznych. Do realizacji pozostała jeszcze droga na ul. Szkolnej obok kapliczki, zatoka autobusowa, zabezpieczenie kapliczki i plac manewrowy. Po długim weekendzie majowym na plac budowy wejdzie wykonawca, który zajmie się zabezpieczeniem kapliczki. Prace mają być wykonane do końca maja. Już trwają rozmowy z firmą, która wykona plac manewrowy i zatokę autobusową przy ul. Lubelskiej oraz 300 – metrowy fragment ulicy Szkolnej. Te prace powinny być wykonane także z końcem maja. Potem będzie czas na odbiory.

Można więc sądzić, że 1 września jako termin oddania szkoły do użytku nie jest zagrożony z tytułu zerwania umowy z Coprosą.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • kazimierz
  prędzej termy w Wąwolnicy postawią niż Pisula odda tą szkołe
 • budowlaniec
  jakie rozmowy moze prowadzic Pisula A gdzie przetargi przeciez wyłonienie nowego wykonawcy bez przetargu jest nie zgodne z prawem
 • Mietek
  Jednak Kowalski to ma nosa i wiedzę, kto czytał blog wiedział wcześniej że tak będzie. Szkoda, że Pisula to arogant i nie słucha mądrzejszych od siebie
 • Mieszkaniec
  a co w przypadku ukrytych wad wykonawczych, problemów z odbiorem technicznym budynku i dopuszczeniem do użytkowania? Jest wiele pytań i niepewności, które znając operatywność naszego burmistrza, mogą przedłużyć formalności przekazania do użytkowania. Ta cała sytuacja jest obrazem nieudolności p. Pisuli.
 • pijany znad Grodarza
  Coprosa Polska nie upadła - obwieścił Burmistrz.

  O jej SILE z bloga Janusza Kowalskiego;
  "
  "Zamówienia publiczne udzielone firmie COPROSA POLSKA SP Z O O i jej szacunkowe przychody z realizacji przetargów w latach 2015 - 2015


  Liczba udzielonych tej firmie zamówień publicznych
  1
  Łączna wartość
  wygranych przetargów
  1 156 349 zł
  Liczba zamawiających

  1
 • Obcy
  Oby skutecznie dostarczone jednostronne wypowiedzenie umowy nie okazało się "świstkiem papieru"

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę