Co się stało w "Królu Kazimierzu"?

Skomentuj (5)

zobacz więcej (14)

Tydzień w Miasteczku nie rozpoczął się dość spokojnie. W poniedziałek przed południem zawyła strażacka syrena, a chwilę później w mieście pojawiły się samochody strażackie , policja i pogotowie ratunkowe. Służby zmierzały w kierunku Hotelu „Król Kazimierz”. Co tam się stało?

Przed hotelem Król Kazimierz na ulicy Puławskiej niemałe zamieszanie. Aż czerwono od strażackich wozów bojowych. Nie brak też policji. Pojawiło się również pogotowie. Z okna pokoju hotelowego na piętrze ewakuowani są ludzie. Przed budynkiem zebrał się tłumek ciekawskich. Co się dzieje?


- Tego rodzaju ćwiczenia odbywają się raz do roku i są bardzo ważne – wyjaśnia zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Puławach, mł. bryg. mgr inż. Krzysztof Morawski.

W 86 praktyczne ćwiczeniach taktyczno – bojowych, które zorganizowane zostały przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Puławach, wzięły udział jednostka ratowniczo – gaśnicza z Puław oraz wybrane jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu. Ćwiczyli również strażacy z Zakładów Azotowych, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Puławach ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego i Medycznego Studium Zawodowego w Puławach, członkowie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Kazimierzu Dolnym i Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Puławach w Puławach.

- Dwa ważne elementy ćwiczeń to przygotowanie do działań oraz sprawdzenie procedur ratowniczych zawartych w planie operacyjno – ratowniczym powiatu puławskiego – mówi Krzysztof Morawski. – Trzeba sprawdzić m.in., czy założenia tego planu są słuszne.

Opracowano więc dwa scenariusze zdarzeń.

- Przy pierwszym epizodzie założyliśmy, że w hotelu wybuchł pożar – opowiada Krzysztof Morawski. – Wskutek zdarzenia jedna osoba poniosła śmierć, a kilka zostało rannych. Prowadziliśmy więc walkę z ogniem, biorąc przy tym pod uwagę kłopoty z wodą.

- W drugim epizodzie ujawniono paczkę, która wyglądała na ładunek wybuchowy – tłumaczy Krzysztof Morawski. – Policja to sprawdziła i okazało się, że jest to substancja chemiczna niebezpieczna dla otoczenia. Została więc ona zniszczona.

Celem takich ćwiczeń jak te, które odbyły się w Kazimierzu w poniedziałek 28 listopada, jest przede wszystkim skontrolowanie poziomu przygotowania do realizacji obowiązków stawianych poszczególnym służbom i podmiotom ratowniczym oraz sprawdzenie przygotowania obsługi hotelowej do sytuacji ekstremalnej, jaką bez wątpienia może być pożar czy też atak terrorystyczny.

- Ważną rolę w takich sytuacjach odgrywa obsługa hotelowa – mówi Krzysztof Morawski. – Bo w takich okolicznościach pracownicy obiektu powinni współpracować ze służbami oraz orientować się w tym, ilu gości obecnie przebywa w hotelu, gdzie się znajdują i jak najszybciej można do nich dotrzeć.

Jak zaznacza Krzysztof Morawski, hotel „Król Kazimierz” został wytypowany do ćwiczeń w związku z przygotowaniami do EURO 2012. W Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie i Puławach stworzono centrum pobytowe dla jednej z drużyn piłkarskich, które wezmą udział w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.

 

Fot. Z archiwum

Państwowej Straży Pożarnej

w Puławach

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • olo
  Co to ma do rzeczy ze bliżej przeciez Grecy nie będą grać tylko w Warszawie , jest duzo o wiele lepszych i nowocześniejszych ośrodków niż u nas nie oszukujmy się , poza tym kto by chciał mieszkać w hotelu wktórym drzwi otwieraja prosto na ulicę ? gdzie tu jest jakiś park? jakiś ogród? kawałek zieleni lub kawałek kwiatka? mają patrzec na żużel?
  Wystarczy obejrzeć piekne zadbane hotele z dala od ruchliwej szosy żeby porzucić marzenia
 • Ulka
  A może jednak Grecja? Gramy z nią mecz inauguracyjny, a stąd do Warszawy najbliżej.
 • kazimierzak
  żadna wszystkiemu jest winne wesołe miasteczko na włostowicach tak bardzo spowalnia ruch że jest zbbyt niebezpiecznie zagrożenie terrorystyczne delegacje też przestały odwiedzać kazimierz miało być tak dobrze a wyszło jak zawsze ktoś zobaczył na zachodzie spowalniacze i pomałpował tyle tylko że razy 10.
 • Glejt
  Żadna, i najprawdopodobniej tak już pozostanie.
 • sponcz
  A która z drużyn wybrala trójkąt Pulawy-Kazimierz-Nalęczow bo na razie to cisza o tym

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę