By nad wodą było bezpiecznie

Skomentuj (1)

zobacz więcej (14)

Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa nad wodą oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowano dla dzieci i ich rodziców nad basenem przy ul. Sadowej. Towarzyszyły mu zabawy w wodzie i słodki poczęstunek.

Kazimierz leży wprawdzie nad Wisłą, ale rzeka w zasadzie nie jest dostępna miłośnikom kąpieli. 

- W Kazimierzu są piękne plaże, na których można odpoczywać, ale wchodzenie do wody jest zabronione – mówi młodszy ratownik WOPR Weronika Graca. – Często jednak ludzie wchodzą do Wisły, nie czując zagrożenia – wydaje im się, że wody jest po ko kolana, ale metr dalej może być już głęboko na dwa metry i o tragedię nietrudno…

Wisła między Kazimierzem a Puławami jest w sezonie letnim monitorowana przez ratowników ochotniczych WOPR. Telefon alarmowy 600100100 jest czynny całą dobę. Ratownicy w Kazimierzu dyżurują także pod nr 508 15 16 17. Można ich wezwać do udzielenia pierwszej pomocy nie tylko nad Wisłą, ale także w mieście. Z końcem sierpnia dyżur całodobowy zastąpiony zostanie dyżurami weekendowymi, które utrzymywane będą do końca września.

- Możemy udzielić pierwszej pomocy ludziom, którzy wypoczywają w Kazimierzu nie tylko nad wodą, w porcie, na polu campingowym czy plaży, ale także na Rynku, do którego z portu, gdzie mamy swoją siedzibę, jesteśmy w stanie szybko dotrzeć i udzielić pomocy, zanim przyjedzie pogotowie z Puław – mówi ratownik wodny Kuba Leonarcik.

Dzieci podczas szkolenia mogły przyjrzeć się z bliska wyposażeniu ratownika, sprawdzić, jak działają kamizelki i koło ratunkowe a także spróbować własnych sił przy udzielaniu pierwszej pomocy na prawdziwym fantomie, który budził niemałe zainteresowanie. Ratownicy z drużyny nr 2 kazimierskiego oddziału WOPR zorganizowali także minipokaz technik ratowniczych w wodzie.

Planowane zawody pływackie zastąpiono prezentacją umiejętności pływackich uczestników spotkania.

- Z początkiem następnego sezonu rozpoczynamy cykl imprez związanych z bezpieczeństwem nad wodą połączonych z nauką pływania, bo jak było widać po pokazie, niekoniecznie to pływanie tak super wygląda – zapowiada Andrzej Kozłowski.

- Zamierzeniem Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców jest kurs na dzieci i społeczeństwo – mówi Zbigniew Wacławski. – Szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej doskonale wpisuje się w tę misję.

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Drużyna nr 2 w Kazimierzu Dolnym, Szkoła Narciarska Kozlo-Ski.

Patronat honorowy: Burmistrz Miasta Kazimierza Dolnego i Rada Miejska w Kazimierzu Dolnym.

Patronat medialny: Kazimierski Portal Internetowy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę