Budowa szkoły pod lupą NIKu

Skomentuj (7)

„NIK ocenia, że zadanie inwestycyjne „Budowa szkoły w Kazimierzu Dolny” nie zostało należycie przygotowane i było realizowane niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę udzielonym w 2013 r. przez Starostę Puławskiego.” Tak Najwyższa Izba Kontroli zaczyna swoje „Wystąpienie pokontrolne”, które niedawno pojawiło się w Internecie.

Dwudziestoośmiostronicowy dokument „Wystąpienia pokontrolnego NIK” podsumowuje trzymiesięczne prace Najwyższej Izby Kontroli przy weryfikowaniu dokumentacji budowy szkoły w Kazimierzu i zawiera ocenę tejże budowy od wybuchu gazu w 2011 ro do maja roku bieżącego.

NIK ocenia, że inwestycja ta w Kazimierzu nie została należycie przygotowana i była prowadzona niezgodnie z zatwierdzonym projektem i pozwoleniem na budowę. Nie dokonano rzetelnego sprawdzenia dokumentacji projektowej. Niewystarczająco zabezpieczono interesy gminy w umowie z wykonawcą.  Nie zapewniono nadzoru inwestorskiego robót budowlanych przez inspektora z uprawnieniami wymaganymi przy inwestycjach o wysoce skomplikowanych rozwiązaniach technicznych. Nie wyegzekwowano także od wykonawcy zabezpieczenia skarpy zgodnie z projektem, skutkiem czego koszty inwestycji wzrosły o ponad 3,5 mln zł i przesunięto termin zakończenia budowy, co także generuje dodatkowe koszty związane z utrzymaniem szkoły modułowej, gdzie uczą się dzieci i młodzież – miesięcznie ten koszt wzrasta o kolejne 20 tys. zł. NIK negatywnie ocenił fakt, że kontenery na potrzeby prowadzenia zajęć szkolnych nie zostały zakupione, a li tylko wynajęte, co skutkowało niegospodarnym wydatkowaniem środków z publicznej kasy. A można było zaoszczędzić ponad milion zł. 

- Postępowanie NIK nie jest zakończone, w związku z tym nie udzielamy żadnych informacji na temat ustaleń kontrolnych. – mówi Edward Lis, dyrektor Delegatury NIK w Lublinie. – Po zakończeniu postepowania my zorganizujemy konferencję prasową na ten temat i zapoznamy z ustaleniami kontroli. My przestrzegamy obowiązujących przepisów, a one nakazują, aby do końca postepowania nie ujawniać takich szczegółów, ponieważ one są objęte – do momentu publikacji w biuletynie Informacji Publicznej na stronie NIK – tajemnicą kontrolerską.

Postępowanie NIK w sprawie kazimierskiej szkoły potrwa jeszcze około miesiąca. To czas na rozpatrzenie ewentualnych zastrzeżeń burmistrza Kazimierza w związku z ustaleniami NIK.

Urząd Miasta w Kazimierzu takie pismo, w którym odnosi się do raportu NIK, przygotowuje. Burmistrz Andrzej Pisula uważa, że w raporcie NIK niektóre kwestie nie zostały dostatecznie mocno wyartykułowane. Jako przykład podaje zakup kontenerów, które można było nabyć od razu, co pozwoliłoby uniknąć zarówno dużych wydatków, jak i niepotrzebnych konfliktów, jakie zdarzyły się m.in. w czerwcu. Według burmistrza raport NIK nie powinien mieć wpływu na termin oddania szkoły do użytku.

Przy ul. Szkolnej prace wciąż trwają. Zgodnie z umową termin ich zakończenie upływa z końcem roku.

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Redakcja
  @Genek - nie ma znaczenia, kto jest autorem komentowanego tekstu. Ważne jest, by treść komentarzy nie naruszała polskiego prawa.
 • Redakcja
  Komentarz został usunięty. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
 • kazimierzak
  Możecie po raz kolejny usunąć ten komentarz a ja napiszę raz jeszcze
  Osoby odpowiedzialne za przygotowanie inwestycji i kontrole to
  Były buromistrz Grzegorz Dunia
  Burmistrz Andrzej Pisula
  Beata Gałek kierownik RIFE
  Zofia Uhle koordynator zadania
  Elżbieta Dudzińska kierownik PINB
  Inspektorzy nadzoru. Bdb
  • Genek
   @ kazimierzak Proszę zwrócić uwagę, że najaktywniej kasowane są komentarze tam gdzie występuje podpis - Anna Ewa Soria.
  • bramek
   A czym zawiniła p.Dudzińska?Jej zadaniem jest kontrola zgodności z pozwoleniem na budowę-fakt.Ale dopiero w momencie zgłoszenia do odbioru.A w trakcie budowy to jest nadzór inwestorski zlecony lub przez pracownika z uprawnieniami i tu obwiniam p.Gałek.Nie znam zakresu umowy p.Uhle ale jest koordynatorem a nie nadzorem
 • Marek
  NIK stwierdził, "zadanie inwestycyjne „Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym" nie zostało należycie przygotowane i było realizowane niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę udzielonym w 2013 r. przez Starostę Puławskiego.”". Z tego wychodzi, że budowa szkoły jest samowolą budowlaną, a co za tym idzie należy ją rozebrać albo zapłacić za jej legalizację. Więc stwierdzenie: "Według burmistrza raport NIK nie powinien mieć wpływu na termin oddania szkoły do użytku." jest mocno przesadzone.
 • Redakcja
  Komentarz został usunięty. Prosimy o wpisy zgodne z regulaminem dyskusji.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę