Będą termy w Celejowie. To już pewne

Skomentuj (28)

Wszystko wskazuje na to, że za trzy lata w Celejowie powstanie kompleks leczniczo-wypoczynkowy. Będzie to największe SPA w regionie.

O budowie term w Celejowie mówi się od dawna. Jednak do tej pory nie było żadnych konkretnych informacji dotyczących terminów czy kwot. Teraz wszystko wskazuje na to, że kompleks leczniczo-wypoczynkowy powstanie. Jakie są szczegóły tej inwestycji? Czy realizacja tego zadania jest pewna?

- Tak, po informacji, którą otrzymaliśmy w czwartek 19 kwietnia, o przyznaniu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju dofinansowania w kwocie ponad 66 mln zł na budowę term w Celejowie możemy już z bardzo dużą dozą pewności powiedzieć, że projekt ten powstanie – mówi Grzegorz Dunia, sekretarz w Urzędzie Gminy w Wąwolnicy. – Rzeczywiście historia tego pomysłu sięga już kilkunastu lat wstecz, ale tak naprawdę to tych kilka ostatnich było kluczowe dla tego projektu. To nie tak dawno ostatecznie potwierdzono, że źródła, jakie znajdują się w Celejowie, będą odpowiednie, aby na ich bazie utworzyć taki ośrodek. Kluczowe dla sprawy było też opracowanie odpowiedniej, innowacyjnej technologii pozwalającej na jak najbardziej efektywne wykorzystanie dostępnych źródeł wody o właściwościach leczniczych i wysokiej temperatury pochodzącej z najgłębszego odwiertu.

Projekt budowy term dostał aż 66 775 633 złotych dofinansowania z Unii Europejskiej. Jest to największa kwota dofinansowania w rozstrzygniętym niedawno konkursie z programu Polska Wschodnia.

Skoro jest już decyzja o przyznaniu środków, kiedy prace przy realizacji inwestycji mogą się rozpocząć? Jak długo potrwa budowa?

- Inwestorem całego przedsięwzięcia jest Spółka „Termy Celejów", której głównym udziałowcem jest firma Mak-Dom – mówi Grzegorz Dunia. – Inwestor ostatecznie decyduje o wszystkim, a my jako gmina wspieramy i pomagamy temu przedsięwzięciu. W tym roku zostaną opracowane projekty wykonawcze i zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe, natomiast prace budowlane najprawdopodobniej ruszą na wiosnę 2019 r. i jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w 2021 roku ośrodek rozpocznie swoją działalność.

Koszt realizacji całego projektu „Termy Celejów" to obecnie blisko 140 mln zł. Część balneologiczna i basenowa uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, są to środki UE z programu „Polska Wschodnia", natomiast wkład własny i część hotelowa będą finansowane ze środków własnych spółki.

Jak będą wyglądały termy w Celejowie, będziemy mogli je zobaczyć za jakieś trzy lata. Jednak już teraz wiadomo, że kompleks leczniczo-wypoczynkowy zajmie sześć hektarów. W jego centralnej części znajdzie się hotel z pokojami dla gości, restauracją, salą konferencyjną, gabinetami medycznymi, podziemnym parkingiem oraz największym SPA w województwie lubelskim. Sama powierzchnia basenów przekroczy 1,5 tysiąca metrów kwadratowych. Oprócz tego będą łaźnie, sauny, pokoje masażystów i fizjoterapeutów, pomieszczenia odnowy biologicznej oraz jacuzzi.

Warto dodać, że ośrodek będzie korzystał z ekologicznych źródeł energii, m.in. pomp ciepła, urządzeń do podgrzewania wody bazujących na geotermii, paneli fotowoltaicznych  czy solarów. Kompleks będzie posiadał także własną, podziemną oczyszczalnię ścieków.
- Tak potężna inwestycja bez wątpienia bardzo uatrakcyjni nasz region, także odpoczynek w Kazimierzu Dolnym. Jednak to gmina Wąwolnica jako miejsce lokalizacji kompleksu będzie miała największą możliwość rozwoju.

- Niewątpliwie tego rodzaju inwestycje mają kolosalny wpływ na rozwój lokalny, a jestem pewien, że w przypadku tego projektu będzie on oddziaływał na rozwój całego naszego regionu – mówi Grzegorz Dunia. – Wystarczy wspomnieć, że przyznane dofinansowanie jest największe w ramach całego programu Polski Wschodniej w ramach obecnej perspektywy finansowej. Tak więc władze państwowe, dofinansowując tę inwestycję, doceniły zasięg jej oddziaływania na strategiczną koncepcję rozwoju całej Polski Wschodniej. Myślę, że lokalizacja tej inwestycji w bardzo atrakcyjnym miejscu z punktu widzenia położenia w samym środku trójkąta turystycznego Kazimierz-Nałęczów-Puławy zapewni nieustanny dopływ turystów, chętnych do korzystania z atrakcji ośrodka. Tego typu inwestycje gminom na terenie, których są realizowane, przynoszą bardzo duże korzyści. Obok splendoru i bardzo dużej promocji, przysparzają gminie bogactwa z podatków, opłat lokalnych, dostarczają bardzo wielu miejsc pracy. Na pewno nasza inwestycja przyczyni się też do aktywizacji lokalnych przedsiębiorców. Jestem pewien, że powstaną nowe miejsca noclegowe, a wokół też innego rodzaju atrakcje, które służyć będą gościom, a mieszkańcom gminy Wąwolnica przysporzą dodatkowych dochodów. Nie ulega wątpliwości, że ta inwestycja w perspektywie najbliższych lat to będzie milowy krok w rozwoju gminy Wąwolnica.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (18)

 • Dbajmy o Powiśle
  Wszystko pięknie, tylko dlaczego drogi do d[..]y w tym regionie. Droga 824 połatana, nikomu nie zależało do tej pory jak można było zrobić remont w ramach dofinansowanaia z Unii. wiadomo że cała władza ze wschodu w sejmiku i tam ciągną kasę, a w Kazimierzu i okolicach wstyd poruszać się po tych dziurawych drogach..
 • medyk
  kazimierskie kaczki widza tylko do konca swojego dzioba i najbardziej lubia sie same taplac we wlasnej kaluzy
 • Pulawska
  Świetna robota. Malutka Wąwolnica będzie bogacić się na podatkach i opłatach podczas gdy Kazimierz tonie w rekordowych długach...
 • Kazimierz
  Prędzej Wąwolnica termy postawi niż u nas szkołę oddadzą...
 • Geoleo
  Jakieś to lepkie. Przecież ta woda ma tylko 36 stopni. O ile jest woda.
 • Bolek
  Do Kazimierzaka nikomu nie przyszło by do głowy stawiać taki moloch na rynku ale gmina i okolica jest duża więc skąd takie rozumowanie .
 • Redakcja
  Z jednego z komentarzy został usunięty link. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
 • Celejczyk
  Gdyby przyszli do Kazimierza z taką inwestycją to byłaby afera na cały kraj i pół Europy. Pogoniliby ich gdzie pieprz rośnie. Wiadomo kto. A swoją drogą ciekawe co na to ci od protestowania i blokowania wszystkiego w Kazimierzu.
  Bardzo dobrze, że to powstaje w Celejowie. Duża determinacja i zasługa lokalnych władz oraz mieszkańców gminy.
  • Zorietowany
   Jak coś piszesz to pomyśl. Geotermia to miliony.Jeden odwiert to około 12 mln zł. Przedsiębiorcy zainwestowali trzy razy tyle.faktem jest ze dzięki przchlnosci władz samorządowych Wawolnicy.Obecna władza nic w sprawie nie zrobiła.Zasługi należą się poprzedniej ekipie. Z Dużym udziałem pana Andrzeja Szczypy.
  • Ulala
   Dokładnie, w kazimierskim piekiełku tylko kłócić się umieją, a inne gminy w tym czasie wykorzystują okazje i zarabiają, przynosząc korzyści i mieszkańcom, i turystom.
  • Kazimierzak
   Coś wam się miesza... Uważacie, że to wybawienie dla Kazimierza - moloch? Zatem jesteście głupcami i nie macie pojęcia o biznesie. Do nas przyjeżdżają turyści dla krajobrazu, zabytków, wąwozów. Jeśli ktoś chce budować betonowe bunkry w Kazimierzu to zapewniam was, że na tym tylko stracimy. Zastanówcie się ile turystów z tych tysięcy, które przetaczają się każdego weekendu skorzystało by z czegoś takiego? Żaden to splendor i zaszczyt dla miasta posiadać coś takiego. Takie obiekty lokuje się poza takimi miejscami jak Kazimierz. Celejów - super lokalizacja, Witoszyn gdzie Pan Skoczek coś stworzy także, ale nie miasto... Łudzicie się podatkami... Zadajcie burmistrzowi pytanie jakiego rzędu to są wpływy, jakie są zaległości z tego tytułu, a zejdziecie na ziemię... Udział w podatku? Kolejna bzdura, bo każdemu kto prowadzi biznes zależy na tym, by zysków nie wykazywać. Tyle hoteli w Kazimierzu a udział w podatku dochodowym coś koło 300 000 zł rocznie.
  • hhh
   Myślę że to coś nakręci i tak ruch w Kazimierzu Nałęczowie itd. i wcale nie musimy mieć tego u siebie.
   Do Kazimierza takie coś cię nie nadaje. Oczywiście każdy "inwestor" chciałby takie coś na samym rynku walnąć.
   Są miejsca w gminie gdzie by się to nadawało np. na Jeziorszczyźnie, Skowieszynku, Węgiercu, Zbędowicach, w Parchatce itp. W Wąwolnicy na błoniach pod kościołem tego nie budują, a pewni by chcieli jacyś "byzmesmeni" ze świeżym unijnym pieniądzem. "Inwestorzy" chcą w Kazimierzu zeszpecić tak zwanymi inwestycjami to co najpiękniejsze dlatego mądrzy ludzie protestują.
  • klopot
   święte słowa! a teraz czekamy na wypowiedzi Kazimierzaków! Z pewnością udowodnią nam że inwestycja jest chybiona i nieopłacalna, a przetarg? na 100% ustawiony!! W końcu w Kazimierzu nie brakuje specjalistów od kalkulacji. dziwne tylko że kasa 12 000 000 na minusie.. ale co tam, jak tak dalej pójdzie to może Wąwolnica spłaci nasze długi
 • Dar
  A u nas 4 chodniki po pareset metrów może będzie. No jak je ci z urzędu marszałkowskiego zbudują. Lepiej że oni bo jakby się Pisula zabrał to diabli wiedza ile lat by je robil.
 • ska
  Brawo za termy! Może Ci wszyscy z okolic Radomia Ryk Zwolenia Kraśnika itd zaczną jeździć do Celejowa, a do Kazimierza wróci jednak aż cięzko to pisać spokojna Warszawa.
  Mam już dosyć jak co niedzielę Radom i spółka zapycha Kazimierz. Stawiają gorzej niż krowy te samochody! Na wszystkim żyłują i jeszcze są bezczelni jak się im uwagę zwraca.
  • Irek
   Zgadzam się z Tobą, przyjeżdżają wypasionymi furi, a żałują 15 zł na parking, rozjeżdżając nam trawniki i wąwozy. Warszawka wydaje się naprawdę kochać Kazimierz.
 • Bolek
  Niestety Bywalec ma racje po części ale z tym odbieraniem klientów to przesada Kazimierz był i będzie atrakcją dla turystów i nic tego nie zmieni pozdro.
  • Bywalec
   Kazimierz jest atrakcją dla turystów ale ponad 90 proc z nich przyjeżdża na 2-3 godziny. Miałem na myśli klientów, którzy przyjadą do SPA na dłuży pobyt w celach leczniczo-zdrowotnych a tych w całości przejmie Celejow. Tacy klienci to noclegi , wyzsze wydatki i opłaty klimatyczne a zatem i stały dopływ do kasy gminy. Zatem z punktu widzenia hotelarza w Kazimierzu to ogromna różnica jaki klient przyjeżdża i czy zostanie dłużej czy tylko na kilka godzin.
 • Bolek
  Szkoda że to nie w Kazimierzu ale są tacy co by zaraz blokowali popieram taką inwestycje chętnie skorzystam życzę powodzenia.
  • Bywalec
   Jako stały bywalec Kazimierza chętnie również skorzystam
   Tyle tylko, że ogromna kasa z podatków i opłat na potęgę zadłużonemu Kazimierzowi przejdzie koło nosa . Razem to pewnie kilka milionów zł rocznie. I na dodatek Kazimierzowi obok wyrośnie ogromna konkurencja, która stopniowo Kazimierzowi będzie odbierać klientów i biznes. To se ju ne wrati .
  • zdzisław.
   Zgadzam się z Bolkiem, W Kazimierzu jest tyle rzeczy na których można zarabiać, tylko żadna inwestycja nie może ruszyć bez zgrzytu. Tak było z wikariówką, kamieniołomami i wieloma innymi projektami, a blokują je przeważnie Ci co biorą pieniądze za ich usprawnianie. Trudno to zrozumieć.
 • Marco
  Warto poczytać jak się wspiera inwestycje w Kazimierzu. SPA to same zło, które zniszczy Kazimierza a zaświadczenie burmistrza o zgodności inwestycji z planem to "zwykły światek papieru" [link wymoderowano]
 • Mieszkaniec
  Co sekretarz Dunia ma wdpolnego z termami....?
  Tyle co pan zwyklu xsinski z ulicy kebelskiej czy zarzeaki.
 • z miasta
  Dunia przemówił. Pewnie przez plotki. Bardzo kują w oczy te Termy. W ostatnich dniach od 3 osób uzależnionych lub miłujących obecnego burmistrza słyszałam jak to Termy to szemrana inwestycja. Stoją za nią "podobno" Żydzi i "podobno" nie wiadomo kto był właścicielem wcześniej tereny i "podobno" to wszystko podejrzane.
  Ktoś to musi wymyślać, bo to niemożliwe, aby trzy osoby nagle rozpowszechniały niemal to samo. A jak jest to przecież nie ma znaczenia. Cel: obrzydzić Dunie bo ktoś pomyśli, że tam taka inwestycja a w Kazimierzu ze wszystkim wielkie G.
 • Turysta
  Super sprawa. Gratulacje dla p. Grzegorza Duni. Teraz dopiero widać jak dużo Kazimierz stracił, że nie jest on obecnie burmistrzem Kazimierza. Projekt o podobnej skali i znaczenia dla Kazimierza tj. Geopark nie będzie realizowany bo nie miał kto tym się skutecznie zająć. Projekt Term Celejowskich bedzie mial ogromne znaczenie dla gminny Wawolnica i tamtejszy lokalny bizness. Natomiast nie dla całego regionu bo jaki bedzie sens przyjezdzac do hotelu w Kazimierzu czy Nałeczowie skoro bedzie hotel z mega spa w Celejowie.
 • pijany znad Grodarza
  Pan Grzegorz Dunia powiedział. Jeszcze niedawno doradca, a już sekretarz.
  ps. Czy Pan Grzegorz Dunia to ten sam pan Grzegorz Dunia ?

  Oczywiście gratuluję. Żal tylko, że podobnej energii nie wydatkował w Kazimierzu, a może to nie Jego wina tylko nas SKŁÓCONYCH ? / vide Urząd - Samorzad przy biernej postawie Rady/
 • szarik
  Może niech pan sekretarz nie angażuje się bo skończy się jak ze szkołą w Kazimierzu a z Wąwolnicy gdzie ucieknie ?
  • Szarik powrócił
   ,,nie angażuje się bo skonczy się,,

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę