Będą nowe chodniki w gminie Kazimierz

Skomentuj (10)

Uchwały zostały podjęte. Niebawem więc będzie można rozpocząć fazę projektowania chodników przy drogach w Skowieszynku, Wierzchoniowie, Parchatce, Bochotnicy, Dąbrówce czy ul. Doły w Kazimierzu. W końcu będzie bezpieczniej!

Temat budowy chodników przy drogach powiatowych i wojewódzkich poruszany jest od lat na sesjach czy posiedzeniach komisji Rady Miejskiej. Radni niejednokrotnie próbowali włączyć tego rodzaju zadania do budżetu. Jednak wcześniej nie udało się tego osiągnąć. Teraz wszystko jest na dobrej drodze, bo uchwały o udzieleniu pomocy rzeczowej Powiatowi Puławskiemu i Województwu Lubelskiemu zostały już podjęte. Można więc przystąpić do fazy projektowania.


- Niewątpliwie budowa chodników przy drogach wojewódzkich jest rzeczą uzasadnioną – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego – bo o ile mamy świadomość tego, że droga powinna być dobra, to z chodnikami już bywa różnie. A wyobraźmy sobie natężenie ruchu, jakie mamy w weekendy, np. na drodze nr 824, biegnącej z Puław w kierunku Opola Lubelskiego… Przy tak nasilonym ruchu, w miejscu, gdzie brakuje chodnika, pieszy jest na przegranej pozycji.
W gminie Kazimierz chodników brakuje w wielu miejscach.

Szczególnie ważne wydają się jednak drogi wojewódzkie, biegnące m.in. przez Skowieszynek, Bochotnicę, Wierzchoniów czy Parchatkę oraz drogi powiatowe: w Dąbrówce i w Kazimierzu przy ul. Doły.
W Bochotnicy potrzebny jest odcinek o długości 300m, bo mieszkańcy często z tego fragmentu drogi często korzystają, a nie jest bezpiecznie. W Skowieszynku przy drodze wojewódzkiej, w terenie zabudowanym jakiegokolwiek chodnika w ogóle brak. Piesi poruszają się więc poboczem, którego nawierzchnia niestety pozostawia wiele do życzenia.

- Chcemy również doprojektować chodnik w stronę Korzeniowego Dołu – mówi burmistrz Andrzej Pisula. – Jest to najczęściej używana przez turystów trasa. Idą ludzie z dziećmi, z wózkami, i jest to niebezpieczne, bo ruch przy wyjeździe z miasta jest bardzo duży.

Kazimierscy radni wskazują także na konieczność zaprojektowania chodnika w Dąbrówce, gdzie na drodze powiatowej w ostatnim czasie położona została nowa nawierzchnia. Jest to trasa prowadząca do mostu w Kamieniu, co dodatkowo zwiększa ruch pojazdów.

- Bezpieczeństwo pieszych jest bardzo ważne – mówi burmistrz Andrzej Pisula. – A skoro temat ten jest dodatkowo podnoszony przez radnych, to wydaje mi się, że nic innego nie pozostaje, jak tylko zaprojektować te chodniki. I konsekwentnie potem w kolejnych latach je wykonywać.

Jak tłumaczą władze miasta, wszystkie działania będę prowadzone w porozumieniu z Zarządami Dróg Powiatowych i Wojewódzkich. Również koszty będą dzielone pół na pół. Ale przygotowanie projektu leży po stronie gminy, a od tego zadania zacząć należy.

Skomentuj


Dodane komentarze (7)

 • Zdzisław.
  A do jakiej "partyji" należy ten osioł co zaprojektował brukowanie wąwozów, jedynej rzeczy jaka pozostała naturze w Kazimierzu i okolicach, Bo te nowe budynki to tragedia. Najlepiej zabetonujcie całe miasto i okolice, po co nam zabytki?
 • klon
  chodnik ostatnią deską ratunku. Andrzeju miałes złoty róg teraz czas go oddać Krzysiowi. A nie go kurczowo trzymać i przy okazji wąwóz pobrukować.
  • zoja
   ale złośliwy jesteś
 • Pogarda
  Niech zrobią najpierw drogi, Jeziorszczyzna czy Rzeczyca kolonia tamtędy nie Da się jeździć! Dół na dole, wstyd! Ale Dla Pana Pisuli liczy się tylko Kazimierz Dolny.
 • Roman
  A chodnik w miecmierzu ?
  • Rycho
   Chyba chodziło o chłodnik ?
 • Michał
  A droga przez Witoszyn?
 • Gaweł
  Burmistrz zawalił sprawę szkoły to teraz będzie budował chodniki
 • pita
  Burmistrz wielokrotnie zachowywal sie okrutnie wzgledem radnych walczacych jak lwy w tej sprawie. Dziwne ze nagle zaklada szaty dobrego wujka. Kto sie na to nabiera
  • radny
   jakoś sobie nie przypominam a jestem radnym

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę