Baszty znów wyjechały z Kazimierza

Koncertem „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych” zakończył się 48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Ucichła już rozbrzmiewająca przez cały weekend ludowa muzyka a szaleństwo sobotniej potańcówki stało się wspomnieniem. Nadszedł więc czas na podsumowanie tegorocznej edycji Festiwalu.

Na kazimierskim Rynku podczas trzech dni 48. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych wystąpiło w sumie 16 kapel, 28 zespołów śpiewaczych, 13 instrumentalistów, 28 solistów śpiewaków, 10 wykonawców w kategorii folkloru rekonstruowanego oraz 22 grupy w konkursie Duży- Mały. Łącznie swoje umiejętności przed zgromadzoną publicznością zaprezentowało około 800 artystów z 14 województw.

Jury Festiwalu zgodnie podkreśla, że wśród młodego pokolenia rośnie zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu i muzykowania. Ma to swoje odzwierciedlenie w wysokim poziomie konkursu Mistrz – Uczeń. Cieszy również fakt, że artyści występujący podczas tegorocznej edycji Festiwalu poczynili starania o zachowanie w swoich prezentacjach autentycznego języka regionalnego oraz takichże strojów. Jako interesujące dopełnienie głównych idei Festiwalu Jury wymienia działalność Klubu Festiwalowego Tyndyryndy.

Jak wiadomo, o sile Festiwalu nie stanowią jedynie uczestnicy oraz publiczność. Równie ważne jest zaplecze organizacyjne. Z tego tytułu szczególne podziękowania należą się organizatorom, w tym zwłaszcza Wojewódzkiemu Ośrodkowi Kultury w Lublinie, a także fundatorom nagród: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie oraz Burmistrza Kazimierza Dolnego. Komisja artystyczna zwraca uwagę na fakt, że już za dwa lata będziemy obchodzić jubileusz związany 50 – leciem Festiwalu, którego realizacja będzie wymagała wcześniejszego zaplanowania zarówno działań doraźnych jak i długoplanowych, które zapewnią godną realizację imprezy.

Poniżej prezentujemy laureatów Baszt, tradycyjnie przyznawanych najlepszym artystom w kilku kategoriach:

  • Kapela z Bukowiny Tatrzańskiej, (woj. małopolskie) – w kategorii kapel
  • Męska Grupa Śpiewacza „Pogórzanie” z Jastrzębi, (woj. małopolskie) – w kategorii zespołów śpiewaczych
  • Piotr Majerczyk „Tyrlity”, instrumentalista z Poronina, (woj. małopolskie) – w kategorii solistów instrumentalistów
  • Krystyna Warkowska - Downarowicz z Węgorzewa, (woj. warmińsko-mazurskie) – w kategorii solistów śpiewaków
  • Kapela „DiaBuBu” z Łodzi, (woj. łódzkie) – w kategorii folkloru rekonstruowanego.

 

Tekst: Katarzyna Gurmińska

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2024? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2024.
Pokaż stopkę