Festiwal ludowy rozpoczęty! (video)

Skomentuj (17)

zobacz więcej (39)

W Kazimierzu Dolnym znów rozbrzmiewa ludowa muzyka. Barwnym korowodem tuż przed piątkowym południem rozpoczął się 48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to najważniejsza tego typu impreza w Polsce, organizowana od 1968 roku. Przez trzy czerwcowe dni nadwiślańskie Miasteczko zmienia się w stolicę kultury ludowej. Na kazimierskim Rynku, ale i w innych zakątkach miasta wirują kolorowe stroje a radosne śpiewy i przygrywania słychać z każdej strony. Bawią się wszyscy. I młodzi, i ci nieco starsi. I muzycy, i śpiewacy, turyści i mieszkańcy, i ci, co uwielbiają śpiewać, i ci, którzy zazwyczaj tego nie robią, ale teraz oprzeć się nie potrafią.

- Witam bardzo serdecznie w naszym Miasteczku na 48. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Programu Drugiego Polskiego Radia.

Organizatorem festiwalu jest niezmiennie Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Współorganizatorzy to: Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym oraz Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki.

- Jest to już prawie pół wieku tradycji – mówi dr Artur Sępoch, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. – To blisko tysiąc różnego typu artystów, twórców sztuki ludowej, muzyków, śpiewaków. To przede wszystkim znakomita atmosfera, magia tego miejsca, zabawa, radość i wspólne tworzenie tego, co dla nas najcenniejsze.

Występom towarzyszą targi sztuki ludowej, seminaria, warsztaty i konkursy. Organizatorzy szacują, że na festiwal przyjedzie ponad cztery tysiące gości. W tym roku do konkursów zakwalifikowano 114 wykonawców, którzy będą rywalizować o nagrody przyznawane w kilku kategoriach. Jednak jak tłumaczą organizatorzy, nie rywalizacja jest tu najważniejsza…

- Wspólnie uczestnicząc w tym największym polskim święcie muzyki i sztuki ludowej, nie zapominajmy, że oprócz zabawy, swoistej nostalgii czy też festiwalowej rywalizacji, jesteśmy tu również po to, by tę tradycję pielęgnować, przekazywać i chronić - mówi dr Artur Sępoch. - Osobiście pragnę, by ten festiwal stał się dowodem na to, że tradycyjna kultura ludowa nie jest w opozycji dla nowoczesności. Spotykając się w Kazimierzu po raz kolejny udowodnimy, że jest to kultura barwna, dynamiczna, niezwykle ekspresyjna.

48. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych już rozpoczęty. Zapraszamy więc do Kazimierza. Przed nami jeszcze wiele atrakcji.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • gazda
  Cosik jednak było w telewizorze.
  We Wiśle i Zakopanym tak samo śpiwają a tam chwalom se ich...
  Haj...
 • Redakcja
  Jeden z komentarzy został usunięty. Prosimy o wpisy na temat prezentowanego artykułu.
 • Fan festiwalu
  Jeżeli chodzi o "dzianie się ", to Pani w Siwej Włosienicy jest najlepsza. Taki miks polskiego folkloru, artystów, bajzlu i chaosu.Nawet karetka była.
 • wiktor
  Kiedyś festiwal byl fajniejszy bo towarzyszył mu większy ład i porządek organizacyjny teraz to coraz większy bajzel i chaos.
 • Jan Sosnowiec
  Toż to jeden głos w trzech osobach! Trójca! Cud, rodacy, cud!!
 • szok
  Marzena Kamil Togo 31.61.14. możemy wezwać karetkę z kaftanem bezpieczeństwa i będzie się działo.
 • Marzena Kamyk
  To prawda, nic sie nie dzieje, żeby nie malarze, artyści, muzycy to nic by sie nie działo
 • KAMIL
  Te same dekoracje,kpina, żeby nie festiwale to nic by sie nie działo w Kazimierzu.
  Trzeba człowieka z charyzma i polotem.
  JUZ NIEDŁUGO KAZIMIERZ ZGINIE Z NUDÓW I PODATKÓW Z URZĘDU MIASTA
 • bogdan
  '' na żadnym kanale niema nawet wzmianki że takowy się odbywa w miasteczku'' Bo promuje polskość a nie folklor pejsatych.
 • Ab-Z
  Miejmy nadzieje że ostatni raz otwierał go Grzegorz Dunia.
 • szok
  Pierwszy Festiwal odbył się w 1966 roku .
 • kazmierzak
  48 festiwal organizowany od 68r???
  chyba od 67:):)
  ktoś tu się pomylił w opisie:)
 • Tadek
  Ale nic chyba teraz nie jest takie, jak 30 lat temu. Ani festiwale opolski czy sopocki, ani Jarocin, ani pielgrzymki papieża, ani pochody pierwszomajowe. Świat się zmienił, ludzie się zmienili, imprezy też.
 • Wiesław
  Uczestniczę w kazimierskich festiwalach od lat 30-stu kilku. Frekwencję oceniam szacunkowo, na zasadzie zagęszczenia na rynku i na okolicznych uliczkach. Zresztą te same głosy słyszę wciąż wokół. Żadne to czarnowidztwo, a tylko próba refleksji.
 • fan festiwalu
  @Wiesław, zdradź nam swój sposób liczenia frekwencji.
  Czy to jasnowidztwo czy czarnowidztwo?
 • Wiesław
  Tegoroczny festiwal jest jakby już tylko popłuczyną tych sprzed lat. Wciąż ten sam król na rynku, te same stragany itd. Mieszkańcy mają już dość hałasu
  i zadeptywania miasteczka... Ludzi na festiwal przyjechało nie więcej jak 50%
  w porównaniu z poprzednimi latami. Bieda i nędza.
 • jan kowalski
  rozumię że jest to impreza ogólnopolska a więc gdzie jest nasza telewizja ogólnopolska że na żadnym kanale niema nawet wzmianki że takowy się odbywa w miasteczku

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę