Zapal szabasową świecę

Szarym świtem 31 marca wyszli z Miasteczka. Mżył drobny wiosenny deszczyk. Tak w 1942 r. zakończyła się wielowiekowa historia Żydów w Kazimierzu. Ostatnich 300 pozostałych w kazimierskim getcie kazimierzaków wyznania mojżeszowego Niemcy załadowali na furmanki i wywieźli do obozu w Bełżcu. Wydarzenia te odbywały się w ramach akcji zagłady Żydów - Reinhardt. Był to wtorek, dzień targowy…
Od kilku lat w Kazimierzu mieszkańcy  upamiętniają tamte wydarzenia co roku organizując przemarsz z kirkutu, gdzie odmawiana jest modlitwa ekumeniczna, pod synagogę. W tym roku z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa, uroczystości – jak wiele innych - zostały odwołane.
Organizatorzy uroczystości zwracają się do wszystkich, którym bliska jest historia kazimierskich Żydów, którym bliska jest historia Kazimierza, by jednak tę kolejną smutną rocznicę upamiętnić, nie wychodząc z domu.
W dniu 26 marca wraz z zachodzącym słońcem zapalimy świece w oknach, by upamiętnić kazimierskich Żydów i świat, który odszedł wraz z zamknięciem kazimierskiego getta. Zachęcamy wszystkich - wystawmy w oknach świece, tak jak w szabas, w piątki wystawiano je w miastach, miasteczkach i woskach. Niech będzie to nasz znak pamięci i nasz symboliczny udział w uroczystości – piszą organizatorzy uroczystości.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę