7 wieków Bochotnicy

Skomentuj (4)

zobacz więcej (28)

Sesja jubileuszowa a także wystawy okolicznościowe, występy zespołów folklorystycznych, widowisko historyczne, kiermasz potraw regionalnych oraz spotkanie pokoleniowe przy ognisku – te i wiele jeszcze innych imprez zorganizowano z okazji 700 lat Bochotnicy.

Do tej uroczystości przygotowywano się od co najmniej roku. I co najmniej rok jeszcze będzie ten temat powracał.

- To jest data umowna. 17 r. nie jest żadnym granicznym momentem – mówi Laurencja Krasowicz, jedna z organizatorek jubileuszu VII wieków Bochotnicy. – W 1317 r. król Władysław Łokietek dobra bochotnickie zezwolił przenieść z prawa polskiego na prawo niemieckie. Ale żeby coś przenieść, to musi to istnieć. Już przecież 4 tysiące lat p.n.e. na tych terenach istniało osadnictwo. Rok 2015 potraktowaliśmy jako wprowadzenie do obchodów, w 16 r. zrobiliśmy jubileusz, a w 17 r. na pewno jeszcze coś zorganizujemy. Chcemy wypromować tę miejscowość, bo jest naprawdę piękna.

Jubileusz siedemsetlecia Bochotnicy. Miejscowości, o której krążą legendy związane z górującym nad nią, ale skrytym wśród drzew, zamkiem. Miejscowości, której historia sięga nie tylko wczesnego średniowiecza, ale znacznie dalej. Pierwsi ludzie - zbieracze i łowcy – pojawili się tu – jak dowodzi Jolanta Nogaj – Chachaj w wydawnictwie „Bochotnica. Historia i zabytki” – już ok. 23 tys. lat p.n.e.  Miejscowości, którą tworzyli i tworzą ludzie aktywni – organizatorami uroczystości byli: miejscowi radni, społeczność Szkoły Podstawowej, Rada Sołecka, Wspólnota Gruntowa, Bochotnickie Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Lokalnego, Koło Emerytów i Rencistów oraz OSP, które w tym roku świętuje 90 lat swego istnienia.

Uroczystość, która rozpoczęła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Krwawej Środy i mszą świętą w miejscowej kaplicy, wypełniły sesja jubileuszowa a także wystawy okolicznościowe, występy zespołów folklorystycznych - specjalnie na tę okazję reaktywowano zespół "Ekolki" prowadzony swego czasu przez Laurencję Krasowicz i Andrzeja Pisulę, których takze podczas występu nie mogło zabraknąć  - widowisko historyczne, kiermasz potraw regionalnych oraz spotkanie pokoleniowe przy ognisku. Jej rangę poprzez swoją obecność podkreślili zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. posłowie na sejm, a także kolejni burmistrzowie miasta i gminy Kazimierz Dolny.

Podczas sesji jubileuszowej tytuł „Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny” wręczono aktywnemu bochotnickiemu działaczowi społecznemu, a także autorowi książek poświęconych Bochotnicy Edwardowi Piwowarkowi, którego ostatnią pracę „Opowieść o młodniejącej staruszce i rycerzach świętego Floriana” promowano podczas jubileuszu.

W ramach kiermaszu potraw regionalnych działała kawiarenka, z której dochód przeznaczony został na leczenie zmagającego się z nowotworem mózgu i kręgosłupa małego Antosia z Wierzchoniowa, który pod opieką berlińskiego lekarza ma szansę na powrót do zdrowia. Terapia jest jednak bardzo kosztowna: same leki bez koniecznych badań rezonansowych i konsultacji w Berlinie, to koszt ok. 5 tysięcy złotych miesięcznie. Ważna jest więc każda złotówka, którą można wpłacać na konto:

"DOBRO POWRACA" BANK BGZ S.A. STALOWA WOLA NR KONTA 60- 2030-0045-1110-0000-0237-0190 SWIFT-GOPZPLPW Z DOPISKIEM DLA ANTOSIA PISKORKA

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • ciekawski
  A pan Zanussi był?
 • Nadia
  Wspaniala uroczystosc,wielkie gratulacje,zyczenia i pozdrowienia dla organizatorow i mieszkancow Bochotnicy,a takze jej sympatykow.
 • Półbochotnicznka
  Dziękuję za wspaniałą uroczystość!
 • kazik
  Piękny jubileusz,gratuluję z pobliskiego Kazimierza.
  Najbardziej cieszy, że na pod jednym dachem spotkali się byli burmistrzowie i politycy różnych opcji.
  Czyli, poza Warszawą jest normalnie.
  Czy ktoś widział posła Szulowskiego albo panią Sadurską.
  Widocznie Bochotnica się nie liczy.Dopiero przed kolejnymi wyborami samorządowymi przyjadą

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę