Maja w ogrodzie. Dzieci w ogrodzie

Skomentuj (9)

zobacz więcej (28)

Istnieje dopiero od czterech lat, a już zbiera laury: dwa lata temu znalazł się wśród laureatów konkursu „Najpiękniejszy ogród Panoramy Lubelskiej”, a w tym roku stał się bohaterem jednego z odcinków programu telewizji TVN „Nowa Maja w ogrodzie”.

W ogrodzie „Na skraju” Laurencji Krasowicz w Bochotnicy – radnej i emerytowanej nauczycielki przyrody w miejscowej szkole podstawowej – dzisiaj pełno dzieci. Przyjechały tu właśnie pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kazimierzu Dolnym z siedzibą w Dabrówce. Oglądają ogród i poznają „Nowe przygody na terenowej lekcji przyrody w ogrodzie Na skraju”. Zyskują doświadczenia tak potrzebne w prowadzeniu własnego ogrodu, który w tym roku szkolnym pod opieką swojej wychowawczyni założyły w szkole w Dąbrówce.

- Mam nadzieję, że wizyta w ogrodzie pani Laurencji Krasowicz wpłynie na wygląd zarówno naszego ogrodu kwiatowego, jak i ogródków przydomowych dzieci – mówi Dorota Kajak wychowawczyni klasy pierwszej Szkoły podstawowej w Dąbrówce. – Realizujemy bowiem rozpisany na trzy lata projekt „Ogród pełen kwiatów”, którego głównym celem jest budzenie zaciekawienia otaczającym światem i przyrodą.

To nie pierwsza taka wizyta „Na skraju”. Wcześniej bywały już tu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bochotnicy i z Gminnego Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.

Jak przeszłam na emeryturę, to brakowało mi właśnie dzieci! – zwierza się Laurencja Krasowicz. – Cisza mnie zabijała! I ten kontakt musiałam sobie uzupełnić. Wymyśliłam więc, że mój ogród, który zaprojektowałam i założyłam cztery lata temu w ramach pracy zaliczeniowej na kursie urządzania i pielęgnacji ogrodów w SGGW, będzie miał charakter edukacyjny. Będę zapraszała tu dzieci z mojej rodzimej szkoły. Ale tak się stało, że przyjeżdżają tu także dzieci ze szkół ościennych.

Ogród „Na skraju” położony jest rzeczywiście n skraju wsi. Dalej są już tylko łąka, magazyny i sklepy.

- Nie chciałam, by mój ogród wyróżniał się z tła, by odstawał od innych ogrodów w sąsiedztwie, stąd bazuję na roślinach wieloletnich i bylinach – mówi Laurencja Krasowicz. – Największym sentymentem darzę bergenie, bo to roślina przywieziona z ogrodu moich dziadków, którzy mieszkali w Szczawnie Zdroju na Dolnym Śląsku.

Teraz bergenie tworzą zielone kobierce, zakwitną na różowo dopiero późnym latem. Podobnie jak – także przywieziona z Dolnego Śląska – języczka pomarańczowa, tylko ta z kolei, jak sama nazwa wskazuje, będzie miała pomarańczowe kwiaty.

Z tyłu ogród dotyka rzeki. I tu – pod obrośniętym bluszczem drzewem z budką lęgową dla szpaków –jest ulubione miejsce gospodarzy. Tu można w ciszy nie tylko poczytać, ale także podpatrywać przyrodę. Przylatują tu ptaki, motyle, przychodzą inne zwierzęta. Raz nawet odwiedziła gospodarzy wydra!

- Każda prawdziwa pasja zabiera człowiekowi rozum, zdrowie i pieniądze – śmieje się pani Laura. – A co daje? Dużo przyjemności i satysfakcji. Kiedy jestem naprawdę mocno zestresowana, biorę grackę czy sekator i idę między rośliny. Nikt ode mnie niczego nie chce. Zostaję sama z myślami… I pomyśleć, że kiedyś nie lubiłam działki!

Ogród „Na skraju” jest laureatem konkursu „Najpiękniejszy ogród Panoramy Lubelskiej” (wrzesień 2015 r.), a w tym roku stał się bohaterem jednego z odcinków programu TVN „Nowa Maja w ogrodzie” („Bergeniowy ogród nad rzeką” (odc. 642).

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Paprotka
  Jest kilka ładniejszych ogrodów w Bochotnicy i nie piszę tego z zazdrości.
  • Kaktus
   Taaa..., Nie, w ogóle niczego nie zazdroszczę...
 • Agawa
  Mylenie d....o lizustwa z lojalnością - świat się wali
  A ogród piękny !
  • Ten obcy
   Jakie miłe stosunki międzysąsiedzkie...
 • Mirabelka
  Pani Lauro, jestem pod wrażeniem piękna Pani ogrodu i działalności na rzecz dzieci. Życzę dużo sił i serdecznie pozdrawiam:-)
  • sonia
   i działalności we gminie, szczególnie we wspieraniu Burmistrza, niemal we wszystkim. Tak tego potrzebuje. Kolejni odchodzą od niego i psioczą , a on sam niesie ciężar wszystkiego na swoich barkach...
  • Monia
   Masz rację Soniu, lojalność u ludzi to dzisiaj bardzo rzadka cecha. Tym bardziej należy ją cenić.
  • Jarząbek
   Łubu dubu, łubu dubu niech nam żyje burmistrz nasz
 • pasjonatki
  Przepiekny ogrod,cudowne kolorowe kwiaty,a wsrod nich wspaniala gospodyni p.Laura.Podziwiamy i gratulujemy.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę