30. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Kazimierskiej

Skomentuj (4)

30 lat temu w Wąwolnicy miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej Kazimierskiej. W najbliższą niedziele w Kazimierzu odbędą się uroczystości rocznicowe.

31 sierpnia 1986 r. podczas mszy świętej w samo południe na błoniach przed sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy miała miejsce koronacja obrazu Matki Bożej Kazimierskiej.


- Korona wniesiona przez franciszkanów jaśnieje blaskiem w słońcu, które raz po raz wychyla się zza chmur – wspomina tę chwilę o. Albin Sroka w książce „Sanktuarium Maryjne Franciszkanów Reformatów w Kazimierzu nad Wisłą”. – Plac jest świątynią, czuje się tę jedyną niepowtarzalną obecność Boga i Jego Matki. Rozlega się uroczysta formuła poświęcenia korony, którą odczytuje kardynał Franciszek Macharski. Przy dźwiękach fanfar arcybiskup z Krakowa nakłada koronę na skronie Maryi Panny. I znów rozbłyskuje słońce, na tę chwilę właśnie.


Korony w dwóch kompletach - szczerozłote i srebrne pozłacane – wykonał z materiału ofiarowanego przez proboszcza ze Złotej ks. Franciszka Kortę oraz klasztory franciszkańskie i wiernych artysta plastyk Rafał Lisowicz z Krakowa wg wspólnie opracowanego projektu przez dr Magdalenę Piwocką, Rafała LIsowicza i o. Adama Błachuta.
Starania o koronację obrazu w Kazimierzu trwały wiele lat, przybrały na sile w latach 1984 – 86. Ich ukoronowaniem była zgoda na koronację „w imieniu i z upoważnienia Ojca świętego Jana Pawła II”. Papieskie „Breve” zezwalające na koronację wystawiono z datą 30 października 1985 r.


Uroczystości koronacyjne 31 sierpnia 1986 r. trwały cały dzień. Uczestniczyło w nich dosłownie całe morze ludzi. Zdjęcia z tych wydarzeń pokazują m.in. zatłoczoną ulicę Klasztorną i Rynek. Najpierw z Kazimierza drogą udekorowaną krzyżami i proporczykami wyruszyła piesza pielgrzymka z obrazem Matki Bożej Kazimierskiej do Wąwolnicy, gdzie miała miejsce koronacja. Do Miasteczka obraz wrócił dopiero wieczorem około godziny dwudziestej w asyście wielu samochodów, w tym kazimierskich taksówek. Intronizacja obrazu w Kazimierzu miała miejsce tydzień później – w niedzielę 7 września na kazimierskim Rynku.


- Ta korona nie doda niczego do niebieskiej chwały Najświętszej Maryi Panny, ale ona jest nam potrzebna, byśmy wiedzieli, gdzie trzeba oczy zwracać, byśmy wiedzieli, jak żyć, gdzie iść, dokąd zmierzać – mówił podczas homilii intronizacyjnej bp Jan Śrutwa – żeby stale sobie przypominać o równowadze świętej, jaka nas obowiązuje. O jaką równowagę tu chodzi? Między tym, co ziemskie i między tym, co niebieskie. Między światem widzialnym i niewidzialnym, między człowiekiem i Bogiem.


Od tamtych wydarzeń minęło już 30 lat. W ich rocznicę w Kazimierzu w najbliższą niedzielę organizowane są uroczystości, których kulminacją będzie msza święta na Rynku, której przewodniczyć będzie ks. abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski.


Program uroczystości:


18 - 20 sierpnia godz. 19.00 - triduum przed uroczystością
prowadzenie: o. Roger Mularczyk, misjonarz z Ukrainy

21 sierpnia godz. 12.00 - uroczystość jubileuszowa
przewodniczenie: ks. abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski

21 sierpnia godz. 20.00 - musical o życiu Jezusa i Maryi w wykonaniu zespołu "Guadelupe" z Lublina

 

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Bartek
  Powinna ta msza św. na Rynku odbyć się w intencji parafian i tych co odwiedzają klasztor a nie za jednego parafianina. Ciekawe ile go to ksztowało?
 • Ciekaw
  A kto nam zafundował ten ŁOMOT do czwartej nad ranem ?!?!?!
 • luci
  Czy naprawdę nie ma lepszego miejsca na obchody rocznicy?? Już nie wspomnę o kosztach sceny. Swoją drogą, ciekawe kto za to zapłacił, bo podejrzewam, że nasza biedna gmina...
 • Gosia
  Musical piękny!!! Polecam, widziałam kilka razy i za każdy razem wzruszenie przeogromne.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę