Kapliczka Witkiewicza odnowiona

zobacz więcej (6)

U podnóża murów Klasztoru Ojców Reformatów w Kazimierzu znajduje się miejsce pamięci narodowej. Tablice i pomniki upamiętniają ofiary II wojny światowej, ofiary ustroju komunistycznego a także bohaterów Cudu nad Wisłą 1920 r. Wśród nich znajduje się także wyjątkowa drewniana kapliczka z figurką Matki Boskiej, która niedawno powróciła na swoje miejsce po renowacji. 

Historia tej kapliczki sięga niemalże stu lat. Zaprojektował ją architekt Jan Koszczyc Witkiewicz w latach 20. ubiegłego wieku a jej wykonaniem zajęli się jego uczniowie ze Szkoły Rzemiosł Budowlanych nad Wisłą, której Koszczyc Witkiewicz był w tym czasie właścicielem i dyrektorem.


Charakterystyczne dla kapliczki są zdobienia w stylu zakopiańskim a także znajdująca się w niej drewniana rzeźba Matki Boskiej, stylizowana na twórczość ludową. Autorem polichromowanej figurki jest rzeźbiarz Aleksander Żurakowski, który należał do kadry nauczycielskiej w Szkole Rzemiosł Budowlanych nad Wisłą.

Jednak od pewnego czasu kapliczki brakowało pod klasztornymi murami. Została oddana do renowacji, lecz teraz ponownie znalazła się na swoim miejscu. W przeciągu paru tygodni przywrócono jej dawny wygląd i zadbano, by można ją było podziwiać jeszcze przez wiele lat. Cały proces przebiegał za zgodą konserwatora zabytków, który pokrył także część kosztów odnowy.

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę