110 lat kazimierskiej OSP

Skomentuj (4)

zobacz więcej (17)

Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna świętuje swoje 110 – lecie. Obchody jubileuszu zaplanowano na najbliższą niedzielę 11 września.

Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna założona została w 1906 r. przez Kazimierza Rucińskiego – właściciela garbarni i społecznika, który był także współzałożycielem Spółdzielni „Zgoda”, członkiem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości oraz reżyserem spektakli kazimierskiego teatru amatorskiego.

Początkowo beczkowozy straży pożarnej w Kazimierzu – jak podaje Andrzej Rodzik w publikacji „Kazimierz Dolny OSP 1906 – 2006” – stały gotowe do akcji na Rynku przed magistratem, a do pożaru wzywał ochotników dzwon Kościoła Farnego i sygnałówka strażacka.

Jak wyglądało gaszenie pożaru w czasach, gdy według ludowych wyobrażeń domy od ognia chronić miała sama obecność na dachu domu pożarnej drabinki, o czym wspomina Bolesław Prus w swojej noweli „Antek” dziejącej się w pobliskiej Bochotnicy? Przekonamy się już w niedzielę 11 września podczas specjalnego pokazu gaszenia pożaru sprzed stu lat przygotowanego przez strażaków ochotników z Bochotnicy. To jedna z atrakcji obchodów jubileuszu studziesięciolecia kazimierskiej OSP. Nie zabraknie też zapewne chóralnego wykonania specjalnie dedykowanej kazimierskiej straży piosenki „OSP” „Dziadów Kazimierskich” podczas Dziadowskiego Pikniku w Zajeździe.

- Zapraszamy na wspólne, urodzinowe odśpiewanie „Oj, dana, dana” w niedzielę 11 września o godzinie 18.00 do Zajazdu Piastowskiego. Czy będzie "do rana", to się okaże, ale na pewno "z ikro, społem, ze zespołem" – piszą Dziady Kazimierskie. – To, co? Czołem Druhy?

Program jubileuszu 110 – lecia Ochotniczej straży Pożarnej w Kazimierzu

10.00 –
przemarsz strażaków z remizy strażackiej na Rynek

10.15 – powitanie gości

10.30 – msza św. na Rynku

11.30 – część oficjalna: wystąpienia okolicznościowe
         – wręczenie odznaczeń dla wyróżniających się strażaków

12.45 – koncert orkiestry dętej z Dobrynina

13.30 – pokaz sprawności bojowej strażaków
             m.in. rekonstrukcja akcji gaszenia pożaru sprzed stu lat

17.00 – Dziadowski Piknik w Zajeździe dla OSP Kazimierz Dolny (Zajazd Piastowski ul. Słoneczna 3)
          – koncert kazimierskiego zespołu RedNecks
          – koncert Dziadów Kazimierskich
          – niespodzianki
          – grill

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę