110 lat kazimierskiej OSP

Skomentuj (4)

zobacz więcej (17)

Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna świętuje swoje 110 – lecie. Obchody jubileuszu zaplanowano na najbliższą niedzielę 11 września.

Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna założona została w 1906 r. przez Kazimierza Rucińskiego – właściciela garbarni i społecznika, który był także współzałożycielem Spółdzielni „Zgoda”, członkiem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości oraz reżyserem spektakli kazimierskiego teatru amatorskiego.

Początkowo beczkowozy straży pożarnej w Kazimierzu – jak podaje Andrzej Rodzik w publikacji „Kazimierz Dolny OSP 1906 – 2006” – stały gotowe do akcji na Rynku przed magistratem, a do pożaru wzywał ochotników dzwon Kościoła Farnego i sygnałówka strażacka.

Jak wyglądało gaszenie pożaru w czasach, gdy według ludowych wyobrażeń domy od ognia chronić miała sama obecność na dachu domu pożarnej drabinki, o czym wspomina Bolesław Prus w swojej noweli „Antek” dziejącej się w pobliskiej Bochotnicy? Przekonamy się już w niedzielę 11 września podczas specjalnego pokazu gaszenia pożaru sprzed stu lat przygotowanego przez strażaków ochotników z Bochotnicy. To jedna z atrakcji obchodów jubileuszu studziesięciolecia kazimierskiej OSP. Nie zabraknie też zapewne chóralnego wykonania specjalnie dedykowanej kazimierskiej straży piosenki „OSP” „Dziadów Kazimierskich” podczas Dziadowskiego Pikniku w Zajeździe.

- Zapraszamy na wspólne, urodzinowe odśpiewanie „Oj, dana, dana” w niedzielę 11 września o godzinie 18.00 do Zajazdu Piastowskiego. Czy będzie "do rana", to się okaże, ale na pewno "z ikro, społem, ze zespołem" – piszą Dziady Kazimierskie. – To, co? Czołem Druhy?

Program jubileuszu 110 – lecia Ochotniczej straży Pożarnej w Kazimierzu

10.00 –
przemarsz strażaków z remizy strażackiej na Rynek

10.15 – powitanie gości

10.30 – msza św. na Rynku

11.30 – część oficjalna: wystąpienia okolicznościowe
         – wręczenie odznaczeń dla wyróżniających się strażaków

12.45 – koncert orkiestry dętej z Dobrynina

13.30 – pokaz sprawności bojowej strażaków
             m.in. rekonstrukcja akcji gaszenia pożaru sprzed stu lat

17.00 – Dziadowski Piknik w Zajeździe dla OSP Kazimierz Dolny (Zajazd Piastowski ul. Słoneczna 3)
          – koncert kazimierskiego zespołu RedNecks
          – koncert Dziadów Kazimierskich
          – niespodzianki
          – grill

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2021. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2021. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Pokaż stopkę