Wystawa w Kazimierzówce

Skomentuj (8)

zobacz więcej (12)

Jerzy Dorys, Edward Hartwig, Stanisław Magierski i nadwiślańskie Miasteczko. Co wspólnego mają trzej wybitni fotografowie z Kazimierzem Dolnym? Odpowiedź jest prosta. To autorzy obrazów fotograficznych, które można oglądać w pensjonacie Kazimierzówka.

Wystawę „Hartwig – Dorys – Magierski. Kazimierz nad Wisłą” początkowo można było oglądać w Kamienicy Celejowskiej, do wiosny tego roku. Obrazy przejął teraz pensjonat Kazimierzówka. Wszyscy odwiedzający ten obiekt mogą spojrzeć na dawny Kazimierz.


O wystawie pisaliśmy w ubiegłym roku. Przypomnijmy. Fotografie przedstawiają historię naszego Miasteczka od lat 30-tych do 80-tych XX wieku w trzech różnych ujęciach. Każdy z autorów inaczej patrzył na Kazimierz.


Dorys przedstawił pierwszy fotoreportażowy portret Kazimierza. Miasto fotografował w latach 1931- 32. Jednak te zdjęcia świat ujrzał dopiero w latach 60 – tych.


W fotografiach Edwarda Hartwiga można ujrzeć malarskie spojrzenie na miasteczko.  Dla autora ważny był nastrój i tajemniczość.


Stanisław Magierski – trzeci z fotografów, którego dzieła można podziwiać w pensjonacie – bywał w Kazimierzu w latach1934-38. Był jednym z czołowych przedstawicieli lubelskiego środowiska fotograficznego w okresie międzywojennym.


Obrazy fotograficzne powstały z inicjatywy firmy Art-im, która zajmuje się powiększaniem starych zdjęć na płótnie. Mogą także ozdobić i Państwa domy – jest możliwość ich zakupu.

 

Tekst: Patrycja Filiks

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • kolo
  @Szok... Na pewno nie wypowiem się na temat Festiwalu Muzyki i Tradycji Klezmerskiej. Ten temat jest mi obcy i całkowicie nie znany.
 • kolo
  @Szok... Wiek i doświadczenie mi na to pozwala młodzieńcze !
 • pijany znad Grodarza
  ".Miejmy nadzieję,że gospodarze w przyszłości będą bardziej oryginalni,pozdrawiam."
  Chyba jestem za stary. Czlowieku! Napisz wprost. O co Ci Idzie. / " idzie" to było SŁYNNE tow. Gierka/
 • Szok
  no i kolo jako znawca tematu , kolejnego zresztą.
 • miro
  Rzeczywiście wystawa zdjęć geniusza fotografii Pana Jerzego Dorysa fascynuje.Od dawna można ją podziwiać w Naszej kazimierskiej Synagodze.Miejmy nadzieję,że gospodarze w przyszłości będą bardziej oryginalni,pozdrawiam.
 • pijany znad Grodarza
  No i proszę. Jeszcze tak niedawno KRYTYKOWANA budowla; " nie pasuje, psuje, tak nie można, kto pozwolił, hańba", a dzisiaj?. Dzisiaj, Mecenasem HISTORII miasteczka. Tak trzymać.
 • zen
  Super zdjęcia super wystawa ,podróż w czasie polecam
 • kolo
  Znam prace tych autorów są znakomite, bardzo polecam wystawę. Gratuluję dobrego smaku organizatorowi .

Mapa

Hotele

Hotel KAZIMIERZÓWKA


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2024! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę