Czy Cudzoziemka nie jest obca?

Skomentuj (2)

"Cudzoziemka" – najpopularniejsza powieść Marii Kuncewiczowej będzie tematem dyskusji podczas drugiej – andrzejkowej – Niedzieli Literackiej w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów 30 listopada o godzinie 17.00.

Powieściową cudzoziemką jest Róża Żabczyńska, utalentowana muzycznie Polka, która – wychowana w Rosji –powraca w wieku 16 lat do kraju przodków i tu rezygnuje z kariery artystycznej na rzecz rodziny, w czym jednak nie spełnia się ani jako żona, ani jako matka. Bohaterka dokonuje rozrachunku ze swoim życiem i szukając przyczyn klęski osobistej, analizuje własną psychikę. Krytyka, uznając powieść Kuncewiczowej za jedno z najwybitniejszych osiągnięć międzywojennego psychologizmu, zwracała uwagę na psychologiczna interpretacje charakteru bohaterki, ale także na doskonałość artystyczna „Cudzoziemki”, której akcja zamknięta w klamrze jednego dnia splata w sobie wątki z przeszłości i teraźniejszości Róży, co pozwala zrozumieć motywy jej postępowania. Chwalono także oryginalność kompozycji powieści, nasuwającej analogię do snu lub kompozycji muzycznej – muzyka odgrywa tu bowiem ważną rolę.

Jak odczytają i ocenią „Cudzoziemkę” po 73 latach od czasu pierwszego wydania goście Kuncewiczówki, przekonamy się już 30 listopada podczas drugiej Literackiej Niedzieli - swego rodzaju klubu czytelniczego, który na wzór wywodzących się z kultury anglosaskiej grup czytelniczych, powstał w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów.

Klub ma charakter otwarty – wystarczy przeczytać książkę, przyjść na spotkanie i wziąć udział w dyskusji. Jeśli ktoś i tego warunku nie spełni – także jest mile w czasie Niedzieli Literackiej widziany. Może sięgnie po następną książkę?

A jako następną pozycję zaplanowano „Łagodną” Fiodora Dostojewskiego. W planach jest także omówienie   Jądra ciemności Josepha Conrada; W kleszczach lęku Henry’ego Jamesa, esejów Jerzego Pomianowskiego „Na wschód od Zachodu” – gdzie w bardzo interesujący sposób są przedstawiane relacje polsko – rosyjskie.Lista lektur jest otwarta i zależeć będzie od upodobań klubowiczów. Być może znajdzie się na niej również wyróżniona nagrodą Mediów Publicznych „Cogito” – książka Małgorzaty Szejnert, która pomieszkuje w pobliskim Męćmierzu.

Spotkania prowadzić będzie prof. Zofia Mitosek – literaturoznawca i pisarka – autorka powieści „Pelargonie”, założycielka kazimierskiego klubu czytelniczego sama rodem z Kazimierza.

- Nie tylko chodzi o realizację hasła „Czytajmy wielką literaturę”, ale o to, by skupić się wokół siebie, by spędzać czas razem – bo spotkania w klubie to również forma uprawiania życia towarzyskiego – mówi o działalności klubu kierownik Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów Wanda Konopińska – Michalak.

Tym samym Kuncewiczówka powraca do tradycji nieobcej i w naszym kraju – salonów literackich, gdzie kwitło życie kulturalne i towarzyskie. Inicjatywa wydaje się ciekawa również z tego względu, że daje okazję oceny bohaterów i fabuły z perspektywy osób o różnym doświadczeniu nie tylko zawodowym, ale i życiowym. Można się tylko zastanawiać: czy jest to dziś atrakcyjna – w dobie telewizji i Internetu – forma spędzania wolnego czasu? Odpowiedź i to twierdzącą – dało już pierwsze październikowe spotkanie klubowe, w którym uczestniczyło ponad czterdzieści osób. Jak widać, dobra książka obroni się sama.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

  • Fiodor
    Czy przeczytaliście już „Łagodną”? Spotkanie już za trzy tygodnie.
  • Dom Kuncewiczów
    Zapraszamy nie tylko na dyskusję o "Cudzoziemce": będzie też ważna dla Kuncewiczówej muzyka oraz andrzejkowe wróżenie z gałązek wiśni i nie tylko!

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę