Imprezy i wydarzenia w Kazimierzu Dolnym


Wiosenna promocja

Data: 28 lutego - 26 kwietnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Wiosenna promocja

Data: 27 kwietnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Zamek, legendy i stary Kazimierz - wycieczka z przewodnikiem

Data: 27 kwietnia

Miejsce: Licencja na Oprowadzanie - wycieczki z przewodnikiem.

Zwiedzisz Zdegustujesz Posmakujesz

Data: 27 kwietnia

Miejsce: Przewodnicy od pokoleń

Nie znaleziono imprez w danym terminie

Aktualności Kazimierz Dolny

8 grudnia br. o godz. 19:00 w Piekarni Sarzyński i Domu Restauracyjnym przy ulicy Nadrzecznej odbędzie się spotkanie ze Steffenem Möllerem - pierwsze z cyklu „Spotkań artystycznych z kolacją w tle".
Do 15 grudnia br. w berlińskim pałacyku Gusthaus nasi sąsiedzi z partnerskiej dzielnicy Berlina – Steglitz – Zehlendorf będą mogli podziwiać obrazy twórców Kazimierskiej Kolonii Artystycznej. Patronat nad wystawą objął ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech dr Marek Pawda.
W najbliższą niedzielę 19 listopada o godzinie 12. 00 w Kamienicy Celejowskiej zostanie otwarta wystawa malarstwa Andrzeja Kołodziejka  1935 - 2001 w piątą rocznicę śmierci artysty.

Delegacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Kazimierza uczestniczyła jesienią tego roku w obchodach 145 – lecia straży pożarnej partnerskiego miasta Staufen. W następnym roku straż niemiecka przyjedzie z rewizytą na podobne uroczystości w Kazimierzu.

Jesienny czas i pogoda, nie dająca nadziei na przyjazd do miasteczka kogokolwiek, nie rokowały najlepiej występowi Leona Blanka i kapeli Rzeszów Klezmer Band. Tych, którzy starali się o miejsce w Knajpie U Fryzjera około godziny 17-ej spotkało jednak niemiłe rozczarowanie – wszyscy czekali na Leona, Rzeszów Klezmer Band i dobrą zabawę. Miejsc nie było.
W najbliższą sobotę 18 listopada o godz. 17.00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury odbędzie się kolejny Autorski Wieczór Filmowy. Będzie to okazja do spotkania z filmami Piotra Morawskiego, a także z samym reżyserem.
11 listopada 1918 r. Święto Niepodległości. Polska po 123 latach niewoli odzyskała upragnioną wolność. Jak wyglądał w Kazimierzu tamten listopadowy dzień tak ważny w historii naszego kraju?

Wyborcza niedziela

Po Święcie Niepodległości kazimierzacy stanęli przed sprawdzianem ze swojego patriotyzmu – także lokalnego – i wzięli udział w wyborach nowych władz samorządowych. Dzisiaj już wiemy, jaki będzie skład nowej rady gminy. Kto będzie nowym burmistrzem, okaże się dopiero za dwa tygodnie, gdyż żaden z 4 kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów.

Zaduszki rotariańskie

Listopad to miesiąc w tradycji katolickiej poświęcony pamięci tych, którzy od nas odeszli. W kościołach odmawiany jest różaniec wypominkowy, formą bardziej świecką - są wieczory wspomnień. Taki charakter miały Zaduszki rotariańskie w SARP-ie.
Zbigniew Józef Wacławski – kandydat na burmistrza Kazimierza Dolnego z ramienia Komitetu Wyborczego Wspólna Sprawa. W naszym minirankingu "Wybieramy burmistrza" zajmuje pierwsze miejsce.

Czas na zmiany

Andrzej Kozłowski to kolejny kandydat na burmistrza Kazimierza Dolnego zgłoszony przez własny komitet wyborczy. Członek partii "Prawo i Sprawiedliwość".
Grzegorz Dunia ubiegający się o stanowisko burmistrza Kazimierza Dolnego zgłoszony został przez komitet Wyborczy Nasza Mała Ojczyzna. Uważa, że przy katastrofalnym stanie finansów gminy Kazimierz ratunkiem, umozliwiającym normalne funcjonowanie gminy, mogą być fundusze unijne.
Andrzej Szczpa - obecny burmistrz Kazimierza Dolnego - ubiega się o nastepną kadencję, zgłoszony przez zgłoszony Komitet Wyborczy  Polskiego Stronnictwa Ludowego jako jego członek. Poniżej przedstawiamy podsumowanie obecnej kadencji sprawowania urzędu burmistrza i plany na przyszłość.
Co roku w listopadowe święta cmentarz na Wietrznej Górze gromadzi rzesze żywych, przychodzących tu z modlitwą za tych, którzy z kazimierskiej społeczności odeszli już na zawsze i teraz z góry spoglądają na Miasteczko, wspomagając je swoim modlitewnym szeptem, słyszanym w koronach drzew.

Esterka jak feniks

Lada dzień ruszy remont słynnego kazimierskiego hotelu. Jest już zgoda na rozbiórkę murów - resztek zabytkowej kamienicy stojącej w centrum Kazimierza Dolnego. Na fundamentach legendarnej restauracji Esterka, gdzie bywali Tuwim, Lechoń czy Słonimski, powstanie nowy hotel i restauracja.

Kazimierska Fundacja „Miasto Przyjazne Wszystkim” 1 listopada br. inauguruje w Miasteczku III Ogólnopolską Kampanię Parkingową pod hasłem "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?". Tegoroczna akcja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży.

Nikt tak pięknie jak Maria Kuncewiczowa nie potrafił opisywać polskiego roku z jego narodowymi i religijnymi świętami w plenerach świata, lecz przede wszystkim na tle Kazimierza Dolnego. Poniżej prezentujemy fragment „Fantomów”, poświęcony kazimierskiej nekropolii, w której panuje „pokora, mistyczna zgoda na los”. Tekstowi towarzyszy jeden  z najstarszych i najpiękniejszych portretów pisarki.

W ostatnich miesiącach Muzeum Sztuki Złotniczej wzbogaciło swe zbiory o kolekcję 80 unikatowych sztanc złotniczych, pochodzących z dawnego warsztatu złotniczego Wacława Głowackiego z Krakowa. Wkrótce ten niezwykle cenny zespół zostanie zaprezentowany na wystawie w kazimierskim muzeum.
Gdzie można kupić przewodniki po Kazimierzu? – takie pytanie zadaje sobie wielu internautów planujących przyjazd do miasteczka. Od dzisiaj nie tylko przewodniki, ale również filmy, wiersze, płyty z muzyką można nabyć w naszym sklepie internetowym.
W niedzielę 22 października br. zakończyły się zdjęcia do filmu Andrzeja Barańskiego „Braciszek” poświęconego wielickiemu franciszkaninowi bratu Alojzemu Kosibie, którego określa się mianem „apostoła dobroci”. Kazimierski klasztor okazał się najbardziej odpowiedni do roli zakonu franciszkanów w Wieliczce z lat 30 – tych ubiegłego stulecia.
Pokaż stopkę