Pamięci ofiar obozów zagłady

Skomentuj (18)

zobacz więcej (11)

Już po raz czwarty w kazimierskiej Farze modlono się w intencji kazimierzaków – ofiar niemieckich obozów koncentracyjnych. Coroczne msze organizowane są na przełomie stycznia i lutego, kiedy wielu z uwięzionych w wyniku Krwawej Środy mieszkańców Miasteczka straciło życie w Oświęcimiu.

Przez niemieckie obozy koncentracyjne przeszlo w czasie II wojny światowej wielu kazimierzaków. Wielu z nich – w wyniku akcji pacyfikacyjnej określanej mianem Krwawej Środy w listopadzie 1942 – trafiło do Oświęcimia, gdzie na przełomie stycznia i lutego następnego roku liczni zakończyli swoje życie. Wielu przeszło też przez inne obozy: Majdanek, Oranienburg, Sachsenhausen, Dachau, Buchenwald czy Gross  - Rosen.

Nie można przy tym zapominać o ofiarach akcji Reinhardt, w wyniku której kazimierzacy wyznania mojżeszowego po likwidacji kazimierskiego getta w marcu 1942 r. stracili życie, głównie w Bełżcu i na Majdanku.

 - Pamięć o historii jest wyznacznikiem tego, jak kochamy naszą ojczyznę – mówił podczas kazania ks. Maksymilian Robak. –  Bo naród, który nie zna swojej historii, wymiera.

O tę pamięć zadbali członkowie kazimierskiej Akcji Katolickiej wraz z uczniami Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym, którzy takie uroczystości organizują wspólnie z parafią od czterech lat. Przypomniano listę ofiar, na ulicy Cmentarnej pod krzyżem z motywem siatki z drutu kolczastego z czasów II wojny światowej – symbolu zniewolenia – zapalono lampkę.

Odczytywana przez młodzież podczas zimowych uroczystości lista kazimierskich ofiar niemieckich obozów zagłady, jest wciąż niepełna. Na postawie źródeł archiwalnych i relacji mieszkańców opracowała ją dr Alina Gałan z lubelskiego oddziału IPN.

Napływają jednak informacje o kolejnych nazwiskach. Według relacji świadków w obozach zginęli także mieszkańcy Nadrzecznej panowie Garwoliński i Sobko. Jakie były ich imiona, jakie były ich losy? To na razie pozostaje niewiadomą.

Wszystkich, który mogliby pomóc w uzupełnieniu powyższej listy prosimy o kontakt z redakcją:

 

Skomentuj


Dodane komentarze (18)

 • krystyna
  Zauważcie, że dwóch młodych idących Rynkiem ma nieprawidłowo założone szarfy ale już wchodząc w ulicę Cmentarną jeden ma szarfę odwróconą czyli był ktoś czujny. Dziewczę za to na mszy ma nieprawidłowo założoną szarfę ale wykazała się refleksem już na Rynku i jako jedyna szarfę ma założoną prawidłowo.
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy przestrzegać regulaminu dyskusji.
 • pijany znad Grodarza
  Ffagsztok napisal:
  "Rozwijając zaś myśl zawartą w pierwszym zdaniu, żenujące jest czepianie się młodych ludzi za drobną "wpadkę".
  Słowa uznania młodzi przyjaciele i nie zrażajcie się głupimi komentarzami."
  Nie masz racji. Komentarze, o których piszesz :"głupie" sa, jak bardziej NA
  MIEJSCU. FLAGOWI muszą być uważni, bo gross uroczystości to właśnie Oni. Nie przypadkowo, do tej ceremonii dobiera się osoby. Sa to osoby wyjątkowe, osoby zasługujace na szacunek co też niniejszym wyrażam.
 • Jak Klonnica
  To mile, iz na 3 tysiace mieszkancow 6 osob pamieta (plus fotograf - dokumentalista wielkopomnego wydarzenia) i ciszy ze w komentarzach takie poparcie od kazimierzakow, zatem zapytam, a czemu was nie bylo? Jakies problemy ortopedyczne czy cos z wasza pamiecia? Najlatwiej oddelegowac do czegokolwiek innych, nieprawdaz? Samamu zas osadzac po czasie, to jest wlasciwy patriotyzm. Niepamiec kolorow wlasnej flagi troche dziwic moze, raczej tlumaczyl bym trema przed mediami (ow fotograf).
 • marcin kwietniak
  W tym mieście brakuje wesołego pomnika i święta np.Wolnego lumpa czy jakiegoś świętego radosnego.Morał taki że tego typu imprez nam wystarczy, o czym świadczy frekwencja .Kochani radni miasta Kazimierza apel do was taki byście robili coś dla nas nie dla was.
 • JAA
  Nie myli się tylko TEN co NIC NIE ROBI.Chylę czoło przed młodzieżą z KOSZCZYCA,a marszczę je przed tymi "co drzazgę w oku swego brata widzą a belki we własnym nie"
 • flagsztok
  Dotychczasowy poziom tej dyskusji powinien zawstydzać.
  Po pierwsze, na początku uroczystości nikt z obecnych tam dorosłych nie zwrócił na to uwagi.
  Osoba, która wkłada szarfę może to zrobić źle, na zasadzie odbicia lustrzanego.
  Dopiero ktoś z boku jest to w stanie pomyłkę wychwycić, jeżeli jest uważnym obserwatorem.
  Ale takich nie było.
  Jakaś przemiana nastąpiła dopiero w trakcie przemarszu.
  Dlaczego dwie osoby zakumały a trzecia nie, nie wiem.
  Dlaczego nie zwróciły na to uwagi także uczestniczący w marszu członkowie Akcji Katolickiej?
  Może idąc kilkaset metrów z kościoła pod pomnik zajęci byli czymś innym?
  Rozwijając zaś myśl zawartą w pierwszym zdaniu, żenujące jest czepianie się młodych ludzi za drobną "wpadkę".
  Słowa uznania młodzi przyjaciele i nie zrażajcie się głupimi komentarzami.
  Wiedzcie, że w czasie EURO 2012 we wrocławskiej strefie kibica "mądre głowy" odwrotnie powiesiły flagi uczestników (oprócz flagi rosyjskiej).
  O krok od skandalu było w czasie jednej z wizyt ministra spraw zagranicznych Rosji Ławrowa w Warszawie.Przed gmachem naszego MSZ zamiast flag Rosji gościa witały flagi Czech.Kolory się zgadzały. • jan Salatka
  p. Monia ma absolutna racje, nasza flaga jest bialo-czerwona, a nie na odwrot, takie rzeczy sie po prostu wie, i tyle o tem.
 • busiek
  może akcja pod_pis trochę na frekwencję wpłynęła?
 • szok
  Emigrator rzadko się z Tobą zgadzam ale w tym wypadku masz rację .Jaki jest powód tego ze władze nie włączyły się do tej uroczystości .
  Szczerze mówiąc nie rozumiem ,chyba że nikt o tym nie wiedział tak jak ja .Może nikt ze szkoły nie skontaktował się z Magistratem .
  W każdym razie Koszczyc się popisał , gratulacje dla osób które pamiętały i wciągają młodzież w takie akcje .Będą z Was ludzie !!!!!!!
 • Ab-Z
  @Monia,Wiesia 2w1-widzę ,że jak ktoś zrobi coś nie tak,to dostajesz orgazmu,...gratuluje
 • pijany znad Grodarza
  @ Monia. Ta Wasza Kobieca spostrzegawczość. I po co? Jeno WSTYD wykazałaś, a tu chodzi o PAMIĘĆ.
 • Wiesia
  @Ab-Z ale jak???? Sugerujesz photoshopa????hehehehe
 • Ab-Z
  @Monia-to pomóż im,wstyd ,że im nie pomagasz.
 • Zofia Podolska
  Panienka ma poprawnie i widać, że ja to cieszy. A chłopaki są z Monaco :)
 • monia
  Ale szarfy to mogli juz poprawnie nałożyć, wstyd!!!!!
 • emigrator
  Rzeczywiście garstka ludzi, przykro patrzeć...
  Może zamiast kolejnych pomników i tablic których nie ma kto odwiedzać więcej akcji edukacyjnych dla młodzieży i społeczeństwa by się przydało...
 • Z miasta
  Brawo Koszyc!!!To prawdziwy obraz Kazimierza.Jak uroczystości burmistrzowe to wszyscy w zawartym szyku, media sztandary,osp,dosłownie wszyscy.A tu kilka osób,wstyd!!!!

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Długi Weekend majowy 2024 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę