Zmarł Cezary Sarzyński

Skomentuj (115)
Wczoraj 8 września 2006 r. zmarł niespodziewanie Cezary Sarzyński, kazimierski piekarz i restaurator, sponsor wielu imprez w Kazimierzu i regionie, zdobywca godła „Teraz Polska”, tytułu Superpiekarza i wielu innych nagród, w tym Medalu św.Brata Alberta. Jego słynne koguty z ciasta stały się symbolem Kazimierza i rozsławiły Miasteczko w Polsce i daleko poza jej granicami.

Cezary Sarzyński urodził się 23.01.1944 w Lublinie w wielopokoleniowej rodziny piekarskiej. Początkowo po ukończeniu Politechniki Wrocławskiej pracował jako inżynier, z czasem zdobył zawód ojca i prowadził – początkowo razem z bratem, potem samodzielnie – piekarnię Kazimierzu Dolnym.

Tradycje firmy Piekarnia – Pracownia Pieczywa Artystycznego Sarzyński w Kazimierzu Dolnym sięgają 1915 r. Obecni właściciele Barbara i Cezary Sarzyńscy to już czwarte pokolenie kontynuujące tradycje piekarskie w tym miejscu.

Piekarstwo artystyczne zapoczątkował ojciec Cezarego – Zbigniew. Pierwsza publiczna prezentacja wypieków artystycznych braci Krzysztofa i Cezarego Sarzyńskich, miała miejsce w 1985 r., a zorganizowana została przez Miejski Dom Kultury w Kazimierzu. Ekspozycja ta cieszyła się ogromnym powodzeniem, w ocenie dziennikarzy była „ewenementem w historii wystaw organizowanych w Kazimierzu”.

Sukces ten wywołał zainteresowanie Cepelii, która zaproponowała braciom Sarzyńskim udział w licznych w tym czasie wystawach i „cepeliadach”. W 1988 r. Cepelia zorganizowała wystawę wypieków artystycznych w Domu Sztuki Ludowej w Warszawie. Efektem tego były liczne publikacje prasowe, audycje radiowe i telewizyjne. Przyczyniły się one do spopularyzowania i wypromowania pieczywa artystycznego oraz codziennego z kazimierskiej piekarni. Wtedy po raz pierwszy maślane koguty pofrunęły w świat. Cepelia zapoczątkowała także wyjazdy na liczne zagraniczne festiwale.

W tym czasie następował szybki rozwój firmy, rozbudowa części produkcyjnej i odtworzenie zabytkowej XVII-wiecznej kamienicy, w której znajdowała się piekarnia. Oryginalne wypieki, niespotykane w innych rejonach kraju i na świecie (co potwierdziła m.in. wystawa w Parc de la Villette w Paryżu w 2000 r.) sprawiły, że piekarnia stała się dużą atrakcją turystyczną i salonem towarzyskim. W stylowo urządzonych wnętrzach przebywali liczni krajowi i zagraniczni goście ze świata polityki, kultury, biznesu, sportu. A wśród nich ministrowie spraw zagranicznych: Niemiec – Klaus Kinkel z małżonką oraz Polski – Dariusz Rosati, rekordową była jednoczesna wizyta 50 żon ambasadorów akredytowanych w Polsce.  Admiratorem piekarni był legendarny kurier Polski Podziemnej prof. Jan Karski, któremu poświęcona jest tablica pamiątkowa na frontonie piekarni. Do grona jej sympatyków należą artyści tej miary, co: Daniel Olbrychski, Hanna Bakuła, Jan Wołek, Tomasz Kawiak, Michał Hochman, Budka Suflera, a także ludzie sportu: Mariusz Czerkawski i Jerzy Engel, który miał tu promocję swojej książki.

Wyroby piekarni, szczególnie koguty, były inspiracją dla malarzy, takich jak: Franciszek Starowieyski, Franciszek Kmita, Jerzy Gnatowski, Jan Łazorek, Wojciech Kossowski i wielu innych.

W czasie festiwali kultury polskiej w Nowym Jorku (1996 i 1998), gdzie były prezentowane wyroby z piekarni Cezarego Sarzyńskiego, organizowano konkursy na malowanie kazimierskiego koguta, które cieszyły się dużym powodzeniem wśród dzieci tamtejszej Polonii. Dzięki takim działaniom utrwalały się ich więzi z krajem ojców, zaś kazimierski kogut z ciasta stał się symbolem polskości.

Historia koguta i jego twórcy, stała się tematem książki „Legenda o kazimierskim koguciku”, wierszy, filmów, reportaży telewizyjnych, radiowych i niezliczonych publikacji prasowych.   I rzecz niespotykana: niemiecki teatr polonijny z Bielefeld wystawił sztukę kukiełkową o kogucie Sarzyńskiego, której premiera odbyła się podczas EXPO 2000 w Hanowerze. Teatr ten występował ze sztuką jako imprezą towarzyszącą podczas festiwalu „Lato Filmów 2002” w Kazimierzu Dolnym, z okazji Święta Winobrania 2002 w Jeleniej Górze, na Międzynarodowych Targach Chleba w Jaworze, a w bieżącym roku odbyła się premiera sztuki w języku niemieckim z okazji 10-lecia działalności teatru kukiełkowego „Offene Augen”. W czerwcu br. podczas prezentacji malarstwa polskiego w Barbizon we Francji odbyła się kolejna premiera sztuki – tym razem w języku francuskim. Jak zwykle widownia dziecięca z aplauzem przyjęła przedstawienie.

Kogut był tematem konkursu plastycznego dla dzieci zorganizowanego w 2002 r. na który wpłynęło 201 prac.

Firma prezentowała swoje wyroby w: Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Szwecji, Turcji, USA, Włoszech oraz Brazylii i Australii.

Za swoje wyroby firma otrzymała wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Złote Laury , 1997; Złota Korona, 1998; Godło Promocyjne „Teraz Polska”, 1998; Firma Sukcesu – Gazety Wyborczej, 1998; Firma na Medal – wyróżnienie wojewody lubelskiego; Medal „Serce dla Serc” za sławienie dobrego imienia Polski, 1999; Złota Korona, 1999; Super piekarz Polski, 1999; Złoty Medal na Mistrzostwach Świata w Pieczeniu Pierników w Holandii, 1999; Najlepszy Sponsor Kultury – nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego, 2000; Medal św. Brata Alberta za działalność charytatywną, 2001;nominacja do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Małych Przedsiębiorstw,2002; medal: The Memorial Medal „55 Years to Victory on Germany” nadany przez World Federation of Jewish Fighter Partisans and Camp Immates-2003., nagroda im W St.Reymonta nadana przez Związek  Rzemiosła Polskiego  dla sponsora kultury w 2004 r., wyróżnienie za najlepszy produkt „MALWA” - 2005r.

Skomentuj


Mapa

Restauracje

Sarzyński - Restauracja Na Piętrze


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2019? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2019.
Pokaż stopkę