Zapraszamy na kajaki

Skomentuj (6)

zobacz więcej (21)

Wrzesień tego roku jest ciepły i słoneczny. To ostatnia okazja, by skorzystać z uroków czynnego wypoczynku nad wodą. Polecamy spływ kajakami po Chodelce.

Chodelka – to niewielka rzeczka płynąca przez Kotlinę Chodelską położoną na południe od Kazimierza Dolnego. Spływ rozpoczynamy w Szczekarkowie przy drewnianym młynie wodnym z 1915 r. Tu na kajaki można wsiąść prosto z kładki, nie zamoczywszy nawet nóg. Przed nami około 7 km dzikiej rzeczki – na początku wąskiej, ale płytkiej i czystej – której brzegi obficie porasta faszyna. Dla wprawnego kajakarza to 50 minut przyjemności, dla początkujących – to co najmniej półtorej godziny zabawy: zanim nauczymy się jako tako panować nad kajakiem, na pewno uda nam się wyczyścić z pajęczyn i ich mieszkańców przybrzeżne krzewy po obu stronach strumienia, a przy odrobinie „szczęścia” – może uda się nawet zaliczyć odwiedziny u rybek… Rzeka dopuszcza takie atrakcje, ale jest płytka i bezpieczna, choć są miejsca, gdzie wody po pas. Tym, którzy wolą płynąć spokojniej, Chodelka oferuje inne rarytasy – piękne widoki. Na pierwszym odcinku spływu może trudno podziwiać okolicę – niewiele raczej widać zza pasa wiklin i wału przeciwpowodziowego, ale sam szlak wodny daje poczucie wolności z dala od cywilizacji. Przy ładnej wrześniowej pogodzie rzeczka tonie w słońcu, dając okazję do ostatniej opalenizny tego lata, ale są też partie cieniste z pochylającymi się nisko nad wodą konarami drzew, naprawdę jak z Zaklętego Lasu.

Za drugim mostem, kiedy brzegi się rozsuwają, krzewy z prawej strony rzedną, odsłaniając widok na białe stoki porośniętej rzadką roślinnością Skarpy Dobrskiej. Krajobraz niczym z przełomu Dunajca! Tu warto się zatrzymać i wyjść na ląd. Uważne oko wypatrzy maleńką zatoczkę przy prawym brzegu. Odpoczynek dobrze zrobi mięśniom nadwyrężonym wiosłowaniem. Nad nami wznosi się majestatycznie Skarpa, zachęcając do wspinaczki i jednocześnie przerażając swoją masywnością. Na szczyt trzeba wejść jednak koniecznie, ale warto zaczekać do końca spływu. We wsi Podgórz znajduje się łagodne podejście na wzgórze – gdzie prowadzą polne drogi i cienisty wąwóz. Przy tablicy informującej o istnieniu tutaj w IX w. słowiańskiego grodziska możemy odpocząć na ławeczkach. Warto z tego skorzystać, by móc potem w pełni skupić się na naprawdę bajkowych widokach rozciągających się ze skraju Skarpy. Przed nami rozległa zielona równina przecięta wstążkami dwóch rzek – Chodelki u podnóża i Wisły – szeroko rozlewającej swe wody na horyzoncie. Nasi przodkowie daleko mieli co prawda po wodę, ale widoków można im tylko pozazdrościć! Dziś wieś Podgórz zeszła do rzeki i tu są teraz domy i gospodarstwa.

Spływ kończy się przy moście w Podgórzu. Jeśli starcza nam sił i odwagi, można go kontynuować – stąd już niedaleko do Wisły, którą można spłynąć do Kazimierza czy nawet do Bochotnicy. Nie polecamy jednak takiej wycieczki w weekendy, kiedy Wisła jest zatłoczona i przez to bardziej niebezpieczna: intensywnie kursują tędy statki, prom, pędzą motorówki i skutery wodne. Ale to będzie już wtedy wyprawa na cały dzień.

Skomentuj


Dodane komentarze (6)

 • lala
  Pozdrowienia dla bardzo miłego pana kierowcy z bobika.
 • Paweł
  A jakby tak wystartować nie ze Szczekarkowa, tylko z Pomorza (fakt, trasa dwa razy dłuższa!) to można zrobić przystanek przy grodzisku w Żmijowiskach (tuż przy brezgu Chodelki) - są tam rekonstrukcje umocnień grodu z końca IX wieku, rekonstrukcja domostwa półziemiankowego, można sobie rozpalić ognisko... Zapraszamy!
 • baart
  kajaki można wypożyczyć w firmie bobik - dowiozą i kajaki i iebi en amijesce a potem odbiorą - koszt o ile dobrze pamiętam 50zl od kajaka
 • asta avista
  spotkanie integracyjne komentatorów odbyło się we wrześnio ub roku i wybuchło piekiełkiem, no more asta avista; a rzeczka śliczna.
 • Emilia
  Ja też chętnie się wybiorę ! Może jakieś małe spotkanko integracyjne forumowych komentatorów ?
 • Janson
  czuje się zaproszony, jedna kwestia - skąd ten kajak wziąć?

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę