W Kazimierzu nad wodą

Skomentuj (8)

zobacz więcej (20)

Tegoroczny sezon letni właśnie się rozpoczął. W słoneczne dni szukamy pomysłu na udany weekend. Jak w Kazimierzu Dolnym można spędzić aktywnie dzień, do tego nad wodą? Mamy kilka pomysłów…

Kazimierz Dolny to nie tylko piękny Rynek i zabytki. W upalne dni można skorzystać z kazimierskiej plaży czy też odnowionego Portu Jachtowego. Warte obejrzenia są również okolice nadwiślańskiego Miasteczka, które zwiedzić możemy na rowerze, ale również płynąc kajakiem. Dla każdego coś innego…

Port Jachtowy w Kazimierzu Dolnym jest czynny od kwietnia do października. W tym terminie skorzystać możemy także z pola namiotowego znajdującego się na terenie portu. Wielką zaletą obiektu jest samo położenie, a dokładniej rzecz ujmując, niewielka odległość od Rynku.

- Przepiękne położenie, spokój i cisza stanowią o atrakcyjności tego wyjątkowego miejsca – czytamy na stronie internetowej Portu Jachtowego w Kazimierzu Dolnym. – Obiekt jest ogrodzony i dozorowany, co ma wpływ na bezpieczeństwo wypoczywających, jak też pozostawionego mienia. Przystań jest przystosowana do cumowania łodzi w kejach i przy pomoście, slipowania, posiada przyłącze elektryczne dla łodzi kabinowych. Pomosty zamocowane na dalbach gwarantują bezpieczne cumowanie przy zmieniających się stanach wody.

Za jednodniowy pobyt na polu namiotowym/campingowym osoba dorosła zapłaci 15 zł, dzieci od 4 do 10 lat – 10 zł, zaś za maluchy poniżej 4 lat nie zapłacimy nic. Szczegółowy cennik usług portu i pola namiotowego oraz wszelkie dodatkowe informacje znajdziemy na stronie internetowej Portu Jachtowego w Kazimierzu Dolnym.

Jeśli chcielibyście Państwo ruszyć nieco dalej, proponujemy spływ kajakowy organizowany przez kazimierską firmę BOBIK. Spływ odbywa się na rzece Chodelce, rozpoczyna się w Szczekarkowie, a kończy w Podgórzu. Trwa ok. 2 godzin. Start: Kazimierz Dolny, godzina 12.00, w każdą sobotę i niedzielę.

- Zapraszamy na spływ kajakowy dolnym odcinkiem Chodelki – zachęcają organizatorzy. - Chodelka jest niewielką rzeką, idealną dla osób rozpoczynających przygodę z kajakarstwem. Spływ rozpoczniemy przy młynie w Szczekarkowie. Malowniczy, dolny odcinek Chodelki biegnie wzdłuż zbocza rezerwatu przyrody Skarpa Dobrska. Brzegi rzeki porastają liczne drzewa, choć znajdą się również odcinki bardziej odkryte. Nie brakuje miejsc umożliwiających wyjście na brzeg.

Co jeszcze warto wiedzieć? Może kilka słów o stopniu trudności. Jak zapewniają organizatorzy, na trasie nie ma przenosek. Rzeka lekko meandrująca, o niewielkiej głębokości, więc trasa jest typowo rekreacyjna.

Koszt spływu to 30,00 zł od osoby. Cena obejmuje wypożyczenie kajaka dwuosobowego, kamizelki asekuracyjnej, wiosła oraz koszt transportu uczestnika.

Uwaga! Spływ zostanie przeprowadzony pod warunkiem, że zgłosi się co najmniej 8 osób (4 kajaki). W przypadku dzieci poniżej 16 roku życia, by ruszyć na spływ, potrzebna jest obecność  opiekuna.

Różnorodne wodne atrakcje oferują również Dwa Żywioły. Z czego możemy skorzystać? Jest cała lista atrakcji: „motorówki”  bez licencji, przejażdżki 10 – osobową łodzią motorową Rib, spływy pontonowe i kajakowe z nurtem Wisły, „Birdwatching” – czyli spływy ornitologiczne, imprezy integracyjne dla firm oraz spływy rodzinne.


- Wisła jest jedną z ostatnich dużych rzek Europy, która na znacznym obszarze zachowała swój naturalny charakter nieuregulowanej rzeki nizinnej – czytamy na stronie Dwóch Żywiołów. – Jest to miejsce występowania unikalnych już na kontynencie siedlisk takich jak wyspy, piaszczyste ławice i urwiste brzegi oraz stare łęgi wiązowe, wierzbowe i topolowe w dolinie. Chcielibyśmy Państwu zaproponować spływ rodzinny pontonami na najpiękniejszym odcinku Wisły między Annopolem a Kazimierzem Dolnym. Spływ odbywać się będzie na pontonach o różnych wielkościach od cztero – do dziesięcio – osobowych i o długości od 320 do 520 cm ze wsparciem silników elektrycznych, które pomogą utrzymać pontony na nurcie, zaś rozkładane daszki ochronią nas od nieprzychylnych warunków pogodowych.

Co ważne, taki spływ prowadzony jest przez instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością kajakarstwo, ratownika WOPR, pomaga mu zaś animator zabawy, który zapewni dodatkową rozrywkę i integrację dzieci.

Oprócz tego Dwa Żywioły dysponują 35 dwuosobowymi kajakami polietylenowymi i 35 kajakami pneumatycznymi.

- Ponadto do dyspozycji mamy 30 pontonów od 4 do 10 – osobowych. Daje nam to możliwość zorganizowania spływu z nurtem Wisły dla 300 osób – czytamy na stronie internetowej. – Dodatkowo pontony mogą być wyposażone w silniki elektryczne (12 szt.) lub spalinowe (5 szt.) doczepiane do pawęży.  Spływ może być organizowany na dowolnym dystansie: 2 km, 4 km, 10km, 18km lub 30 km. Jesteśmy też przygotowani do organizacji spływów wielodniowych z pełną obsługą.

Inną, równie ciekawą atrakcją są rejsy „batami”, które wyruszają z przystani „Dziunia”. Baty – co to takiego?

- Są to duże łodzie drewniane popularne niegdyś głównie w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i w okolicach Warszawy – piszą organizatorzy tego rodzaju wypraw. – Miały płaskie kadłuby, wygięte na długości dno, smukłe linie burt, zakończone ostrym dziobem i szeroką, płaską rufą. W sezonie turystycznym służyły do transportu turystów do Janowca, Mięćmierza, Puław oraz na plażę, poza sezonem turystycznym służyły do transportu rzeką Wisłą owoców do Warszawy. Obecnie odtwarzamy tradycyjne przewozy turystów łodziami typu „Bat”.

Rejs „batami” trwa około godziny. Cennik rejsów wygląda następująco: dorośli - 14 zł, dzieci do lat 10 - 50% ceny, dzieci do lat 4 – gratis. Co ważne, by rejs się odbył musi zgłosić się co najmniej pięć chętnych osób. Jeżeli ktoś chce skorzystać z plaży po drugiej stronie przystani za transport łodzią zapłaci 6 zł od osoby w jedną stronę. Warto, bo plaża piaszczysta, pusta, a widok na Kazimierz stamtąd przepiękny!

Będąc w Kazimierzu Dolnym, możemy skorzystać również z rejsu statkiem po Wiśle. Do wyboru mamy między innymi: rejsy godzinne, odbywające się każdego dnia w sezonie żeglugowym. Statek wypływa z portu w Kazimierzu i płynie w górę Wisły, mijając stare kamieniołomy, Mięćmierz i dopływa do Krowiej Wyspy, przy której zawraca do Kazimierza. Możemy też statkiem przeprawić się do Janowca – podczas każdego godzinnego rejsu statek zatrzymuje się po drugiej stronie Wisły przy przystani Janowiec, przy której stacjonuje „ciuchcia” przewożąca w wagonikach pasażerów do Zamku w Janowcu i z powrotem na przystań.

Ceny rejsu godzinnego: bilet normalny 16zł, bilet ulgowy 14zł. Cena biletu do Janowca w jedną stronę: bilet normalny 8zł, bilet ulgowy 7zł.
Jak widać, w Kazimierzu Dolnym nie można się nudzić. Można za to czuć się bezpiecznie nad wodą, gdzie czuwa WOPR.

- Nasza drużyna rozpoczęła letni sezon zabezpieczania rzeki Wisła – czytamy na stronie kazimierskiego WOPR-u. – Zabezpieczamy rzekę w weekendy (sobota, niedziela i święta) od godziny 10.00 do 18.00. Naszym głównym zadaniem jest patrolowanie Wisły i natychmiastowa gotowość do podjęcia działań ratowniczych w wodzie, na wodzie jak również pobrzeżach wiślanych. Miesiące lipiec i sierpień wzorem ubiegłego roku będą ciągłe 24 – godzinnie zabezpieczane przez naszą kazimierską drużynę WOPR nr 2, jak również puławską drużynę WOPR nr 13.

Dla przypomnienia podajemy numer alarmowy: 508 151 617 oraz numer telefonu kierownika drużyny WOPR nr 2 w Kazimierzu Dolnym: 515 122 639.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Wodniak
  Flisackie galary oraz łodzie towarzyszące są już w Kazimierzu.
 • Wodniak
  Dzisiaj tj. czwartek 3 lipca o godz.10.00 flotylla flisacka wyruszyła z przystani w Józefowie, gdzie spędzili ostatnią noc, w kierunku Kazimierza Dolnego.
  Wieczorem zobaczymy ich w kazimierskiej marinie.Jutro odpływają do Puław i Dęblina, gdzie planowany jest kolejny nocleg.
  Organizatorzy Flisu - Bractwo Flisackie, Liga Morska i Rzeczna, Towarzystwo Żeglugi Rzecznej Cypel oraz SIL Przystań z Ulanowa serdecznie zapraszają do współuczestnictwa we Flisie
 • wodniak
  W czwartek 3 lipca po południu do Kazimierza dotrą uczestnicy X Flisu Wiślanego. Galary zbudowane wg historycznych pierwowzorów płyną od niedzieli z Ulanowa w powiecie niżańskim.Zanocują w Zespole Szkół na Nadwiślańskiej i będą zwiedzać miasto.Następnego dnia tj. w piątek rano ruszają do Dęblina.
  Kilkadziesiąt osób w ciągu czterech tygodni pokona trasę liczącą ponad 700km, by 26 lipca dotrzeć do Gdańska.
 • Ab-Z
  Piesi dalej maja pierwszeństwo.
 • pijany znad Grodarza
  @ Ignacy Lojola napisał:
  "Ci rowerzyści widocznie ściągnęli sobie nielegalnie z sieci jakieś pirackie wydanie Dziennika Ustaw i już jeżdżą "
  Nowelizacja ta nie obejmuje odcinków promenad, na których nie ma wyznaczonych ścieżek rowerowych>
  Szkoda, że Burmistrz chadza tylko Dołami.
 • Ignacy Lojola
  "Od soboty zacznie obowiązywać przygotowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja Prawa wodnego oraz innych ustaw, znosząca przede wszystkim sankcje za jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych. Do tej pory było to zabronione i groził za to mandat." (Interia)
  Ci rowerzyści widocznie ściągnęli sobie nielegalnie z sieci jakieś pirackie wydanie Dziennika Ustaw i już jeżdżą :)
 • pijany znad Grodarza
  Panie Burmistrzu!
  Promenadą w kierunku Albrychtówki nie da sie spacerować. ROWERZYŚĆI.
  A przecież równelegle " biegną" drogi.
  Wreszcie ZRÓB Pan coś dobrego. Wybory JUTRO.
  Boisko piaskowe, do mistrzostw, ZDEWASTOWANE. Widzial je Pan ?
 • mieszkaniec
  Stasiu, chyba powracasz do łask

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę