Zapal szabasową świecę

Szarym świtem 31 marca wyszli z Miasteczka. Mżył drobny wiosenny deszczyk. Tak w 1942 r. zakończyła się wielowiekowa historia Żydów w Kazimierzu. Ostatnich 300 pozostałych w kazimierskim getcie kazimierzaków wyznania mojżeszowego Niemcy załadowali na furmanki i wywieźli do obozu w Bełżcu. Wydarzenia te odbywały się w ramach akcji zagłady Żydów - Reinhardt. Był to wtorek, dzień targowy…
Od kilku lat w Kazimierzu mieszkańcy  upamiętniają tamte wydarzenia co roku organizując przemarsz z kirkutu, gdzie odmawiana jest modlitwa ekumeniczna, pod synagogę. W tym roku z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa, uroczystości – jak wiele innych - zostały odwołane.
Organizatorzy uroczystości zwracają się do wszystkich, którym bliska jest historia kazimierskich Żydów, którym bliska jest historia Kazimierza, by jednak tę kolejną smutną rocznicę upamiętnić, nie wychodząc z domu.
W dniu 26 marca wraz z zachodzącym słońcem zapalimy świece w oknach, by upamiętnić kazimierskich Żydów i świat, który odszedł wraz z zamknięciem kazimierskiego getta. Zachęcamy wszystkich - wystawmy w oknach świece, tak jak w szabas, w piątki wystawiano je w miastach, miasteczkach i woskach. Niech będzie to nasz znak pamięci i nasz symboliczny udział w uroczystości – piszą organizatorzy uroczystości.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę