Zamek jak nowy

Skomentuj (18)

Ruiny kazimierskiego zamku znają wszyscy, którzy choć raz gościli w nadwiślańskim Miasteczku. Wielkie jest więc zdziwienie turystów, gdy dowiadują się, że Wzgórze Zamkowe jest obecnie niedostępne dla zwiedzających. Jednak efekt prowadzonych na zamku prac ma być zachwycający. Może więc warto poczekać…?

Kazimierskie Wzgórze Zamkowe już od roku pozostaje zamknięte dla zwiedzających. I na razie termin zakończenia prac nie jest jeszcze znany. Jednak na ich efekt warto zaczekać.

 

- Zamek będzie piękny – mówi krótko Przemysław Woźniakowski, architekt. - Koncepcja zakłada pozostawienie formy ruiny zamku jako elementu krajobrazu Wisły Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Takie są zalecenia konserwatora.

 

Zgodnie z wstępnym studium wykonanym przez Piotra Stępnia zamek ma być wzbogacony o funkcje związane z obsługą ruchu turystycznego oraz imprezami kulturalnymi czy wystawami czasowymi. W oparciu o kończone właśnie badania archeologiczne na zamku ma być przedstawiona historia obiektu.

 

- To dla turystów podjęto ten wysiłek i przeszukano zamek, by dowiedzieć się, czy istnieją jakieś dolne kondygnacje czy pomieszczenia, które nie były do tej pory penetrowane – mówi Przemysław Woźniakowski. - Pod tzw. domem wielkim odnaleziono kondygnacje dolne, które można też nazwać piwnicznymi. Chociaż prawdopodobnie występowały one pierwotnie jako pomieszczenia parterowe.

 

W związku z tym, że mury i stropy zamku są zrujnowane i wręcz stanowią pewnego rodzaju zagrożenie dla osób zwiedzających czy też zabudowań, które są poniżej zamku, opracowano projekt wzmocnień konstrukcyjnych.

 

- Obiekt ten bez wątpienia będzie bardziej atrakcyjny użytkowo – tłumaczy Przemysław Woźniakowski. - Staramy się badać wszystkie detale. Przy pracach badawczych w piwnicach udało się odnaleźć sporo detali kamiennych, a w tym elementy dawnej attyki, która wieńczyła wieżę zachodnią ceglaną. To daje możliwość częściowego pokazania dawnego zwieńczenia tego elementu.

 

Jak zaznacza Przemysław Woźniakowski, w stosunku do pierwotnych zamierzeń, prowadzone prace przekroczyły planowany zakres robót.

 

- Zamek wzniesiony jest z kamienia wapiennego, który jest bardzo nieodporny na zawilgocenia – mówi Przemysław Woźniakowski. – Kamień jest lubianą pożywką dla mchów i innych porostów. Żeby ratować te mury, muszą być stworzone odpowiednie instalacje, wentylacja zapewniająca wymianę powietrza.

 

- Te wszystkie prowadzone obecnie prace są kontynuacją wcześniejszych badań – tłumaczy architekt. - W tej chwili o kazimierskim zamku wiemy już bardzo dużo. Znamy jego fazy rozbudowy, przebudowy, wiemy również, jak były ukształtowane pierwotne mury - tego pierwszego zamku obronnego budowanego za czasów Kazimierza Wielkiego.

 

Archeolodzy podczas prac odnaleźli wiele elementów kamiennych, jednak w związku z tym, że kamień jest bardzo nietrwały, wmurowanie tych elementów na powrót w te miejsca, w których prawdopodobnie były, powodowałoby szybkie zniszczenie tych elementów. Dlatego też będą one się mieścić w lapidarium, w warunkach, które będą przeciwdziałały zniszczeniom. Będzie to muzeum miejsca.

 

- Chcemy jednak zrobić kopie tych elementów i zamieścić je w miejscu, gdzie prawdopodobnie były – mówi Przemysław Woźniakowski. - Jednak wymaga to pewnych uzgodnień z konserwatorem i znalezienia odpowiednich środków. Bo jak wiadomo, praca ta jest bardzo atrakcyjna, ale nie może być to zrobione byle jak. A tego typu działania niosą za sobą wielkie koszta.

 

- Przepraszamy wszystkich turystów, którzy wchodzą z dużym trudem na Wzgórze Zamkowe, i niestety nie są wpuszczani do obiektu – mówi Przemysław Woźniakowski. - Teraz nie jest to po prostu możliwe. Musicie poczekać jeszcze jeden sezon.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (18)

 • Karol
  wiecej zdjec prosimy
 • kazia
  No a co z kiblem do cholery ? Czy cała okolica ma być obsrana przez lud pracujący mist i wsi na wycieczce ?
 • malkontent
  @tak sobie myślę- cyt"Jeśli w trakcie prac następuje np. zmiana kosztów prac archeologicznych, to na końcu trzeba zrezygnować ze złotych klamek" -Nie ma czegoś takiego jak zmiana kosztów przy dotacjach.Mają być tak precyzyjne wyliczenia (kosztorysy) ,że mucha nie siada,bo spada!
 • tak sobie myślę
  Trudno dyskutować z posiadaczką wiedzy tajemnej.
  Wydaje się oczywiste, że zakres prac przewidziany projektem powinien być zrealizowany, bo inaczej grożą problemy z dotacją Ministerstwa Kultury ( 1mln zł) i środkami unijnymi (4,9 mln).
  Z drugiej strony, jeśli to czym tak emocjonuje się @Ewa miało być realizowane na samym końcu, to tak krawiec kraje jak mu materii staje.
  Jeśli w trakcie prac następuje np. zmiana kosztów prac archeologicznych, to na końcu trzeba zrezygnować ze złotych klamek.
  Tym bardziej ze sklepiku z pamiątkami(!?)
  Oj @Ewa, Twoje ostatnie budowanie miało chyba miejsce w piaskownicy. Nie wiem, co dokładnie przewiduje ostateczny projekt, ale kiedyś była tylko mglista informacja.Wiecej w poniższym linku. http://www.kazimierzdolny.pl/news/zamek_i_baszta_znowu_ozyja/7084.html Czyżby lobby "toaletowe" się uaktywniło w obawie przed utratą przyczółka w tak presiżowym miejscu?
 • konsekwent
  nie wiem jak tam wy sadzicie ale za 7 mln to mozna postawic nowy zamek jako zadaszone pomieszczenia nawet z oknami jak w sredniowieczu, i to murowany z kamienia; mozeby tak postawic gdzies nad kamieniolomami by stamtad ludzie podziwiali powstajace nizej centrum sztuki audiowizualnej z sala dla 320 widzow, a na zamku siedzibe moglaby miec straz miejska uzbrojona w halabardy zajmujaca sie lapankami widzow do owego centrum.... a po spektaklach lub seansach co 10 widz bylby przekazywany przez dzielnych straznikow pijanemu z Grodarza by ten za 2 zl na plecach nosil na Krowia Wyspe celem podniesienia wrazen i emocji... naprawde byloby pieknie, a i burmistrz przeszedl by do historii....
 • Ewa
  @Glejt oświeć mnie światły człowieku jak się mają te słowa które cytujesz:

  "Zgodnie z wstępnym studium wykonanym przez Piotra Stępnia zamek ma być wzbogacony o funkcje związane z obsługą ruchu turystycznego oraz imprezami kulturalnymi czy wystawami czasowymi."

  do tego co napisałam o zapewnieniach burmistrza sprzed realizacji modernizacji zamku a dotyczących powstania w zamku sklepiku z pamiątkami, galerii, kawiarni?

  i ostatnie proste pytanie będzie czy będzie w remonotowanym za 7 milionów zamku toaleta dla turystów czy nie?

  I co z tego że prace trwają, skoro wiadomo co będzie zrobione, a co nie. Glej jak Ty planujesz zrobić w domu remont to zdaje się, że wiesz mimo tego że prace jeszcze trwają jak się on zakończy i czy wyremontujesz zaplanowane pomieszczenia? Wiesz? CZy może dopiero po wykonaniu dowiadujesz się co zrobiłeś? Dziwne, nie uważasz?
 • Glejt
  Wiesz co Ewa, to ostatni wpis który kieruję bezpośrednio do Ciebie, bo widzę, że naprawdę masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, nawet powyższego tekstu. Kila cytatów żebyś nie musiała czytać całego artykułu:

  cyt.1 "Kazimierskie Wzgórze Zamkowe już od roku pozostaje zamknięte dla zwiedzających. I na razie termin zakończenia prac nie jest jeszcze znany. Jednak na ich efekt warto zaczekać."

  cyt.2 "Zgodnie z wstępnym studium wykonanym przez Piotra Stępnia zamek ma być wzbogacony o funkcje związane z obsługą ruchu turystycznego oraz imprezami kulturalnymi czy wystawami czasowymi."

  cyt.3 "- Obiekt ten bez wątpienia będzie bardziej atrakcyjny użytkowo – tłumaczy Przemysław Woźniakowski. "

  cyt.4 "Jak zaznacza Przemysław Woźniakowski, w stosunku do pierwotnych zamierzeń, prowadzone prace przekroczyły planowany zakres robót."

  ...i ostatni, być może najbardziej treściwy
  cyt.5 "- Przepraszamy wszystkich turystów, którzy wchodzą z dużym trudem na Wzgórze Zamkowe, i niestety nie są wpuszczani do obiektu – mówi Przemysław Woźniakowski. - Teraz nie jest to po prostu możliwe. Musicie poczekać jeszcze jeden sezon."

  A teraz przemyj zaropiałe z zaciekłości oczy, popatrz jeszcze raz na ostatni cytat i zrozum wreszcie, że PRACE JESZCZE TRWAJĄ!!! Kim Ty u licha jesteś że masz czelność oceniać coś co jeszcze przez rok będzie robione?
  Z mojej strony to wszystko. Jeśli nie potrafisz zrozumieć tak prostego teksu a przede wszystkim nie stać Cię na odrobinę cierpliwości to nie mamy o czym rozmawiać.
 • jano
  o Boże co za ludzie co to za mieścina ?jakieś miasto "zagryziakow'i polskich nonsensów.jeden drugiego by w łyżce wody utopil,tylko tak dalej mościewy ,a herbem miasta "szczekający kundel" zostanie!!!
 • jano
  o Boże co za ludzie co to za mieścina ?jakieś miasto "zagryziakow'i polskich nonsensów.jeden drugiego by w łyżce wody utopil,tylko tak dalej mościewy ,a herbem miasta "szczekający kundel" zostanie!!!
 • Ewa
  @Glejt widzisz tylko że w przypadku kazimierskiego zamku zapłacono jak za remont z urządzaniem w "porcelanę", a wykonano tylko remont. Proponuję porównaj sobie inwestycję w Kościoły Lubelskiego Powiśla (2 w Kazimierzu, Józefowie, Piotrawinie, Wólce Polanowskiej, Wąwolnicy, Klementowicach, Gołębiu i Baranowie)za 30 milinów złotych. Porównaj zakres prac a co za tym idzie i koszy przy Farze i przy zamku. Widzisz różnicę? A może Ty nie tylko nie potrafisz czytać ze zrozumieniem ale również nieco "ślepy" i "przygłuchy" jesteś?
 • Glejt
  Ewa, wypisujesz już po rak któryś te same bzdury. Zawsze jak pojawia się artykuł o remoncie zamku Ty piszesz dokładnie to samo. Zarzucasz brak czytania ze zrozumieniem a chyba sama nie wiesz co piszesz. Jeśli np remontujesz mieszkanie gdzie są kute tynki to ustawiasz od razu na środku pokoju porcelanową zastawę która ma tam być po zakończeniu remontu? Jakaś kolej rzeczy chyba musi być zachowana!? Najpierw remont a potem urządzanie.
 • Ewa
  @tak sobie myślę a przeczytałeś ze zrozumieniem to co napisałam? Z Twojej wypowiedzi jednoznacznie wynika że nie, a szkoda.
 • tak sobie myślę
  @Ewa spadłaś z drzewa?
  Przecież architekt mówi o czym innym, niż Ty.
  Pozdrawiam czytających ze zrozumieniem i wpisujących komentarze na temat.
 • Ewa
  A gdzie się podziały sklepik z pamiątkami, galeria czy kawiarnia o których tak ochoczo mówił burmistrz zanim przystąpiono do tej inwestycji wartej jak by nie było 7 milionów złotych. A i gdzie jest toaleta? Czy przypadkiem nie po to kupiono melexy by wozić turystów do królewskiego szaletu za 1.3 miliona złotych usytuaownego tuż przy wale? Pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących zaś tych "inaczej" myślących proszę o opamiętanie!!!
 • Jacek
  Kobieto, opanuj się! W czyim imieniu piszesz takie głupoty?
 • AUska
  Zbigniew - to nie marzenia to oczekiwania zwiedziajacych i mieszkancow
  chyba dos dlugo ZAMEK byl ruina i nie chcemy ruiny tylko w lepszym stanie
  to delikatnie mowiac niepowazne robic cos aby nie zrobic
  ZAMEK ma byc ZAMKIEM jak za czasow KROLA KAZIMIERZA
  ZAMKI szczegolnie na peryferjach dawnej Polski
  byly zamkami skromnie wyposazone , surowy kamien , pochodnie , bron i ozdoby militane na scianach, w salach , lawy , stoly bardzo proste dlugie srodkiem ustawiane na okazje ,i tron czy cos w tym todzaju na frontowej scianie , podlogi posadzki itp. macie zapewne wszytkie dane co i jak bylo i byc powinno w oczekiwaniach mieszkancow i turystow
  tylko nie zostawiajcie tego zamku w stanie ruiny to wiecej niz GLUPIE
 • Zbigniew
  Drogi/droga AUska. Chyba trochę przesadzasz. Pozdrawiam. Marzenia to też piekna sprawa.
 • AUska
  czekamy z niecierpliwoscia na nowy zamek
  na sale tronowa , komnaty , kominki
  plac zamkowy i wokol prawdziwy ogrod krolewski
  aby odzyskal switnosc ten zamek
  sluzyl turystom i mieszkancom
  byl funcjonalny na rozne okazje
  takie sa nasze oczekiwania i wyobraznie

  dziekujemy tym co sa zwiazani z odbudowa nie ruin a KROLEWSKIEGO ZAMKU

Mapa

Zabytki

Zamek


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę