Niedługo otworzą zamek

Skomentuj (5)

zobacz więcej (10)

Wzgórze Zamkowe w Kazimierzu Dolnym pozostaje niedostępne dla zwiedzających od 2010 roku. Trwa bowiem realizacja projektu "Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym". Prace zakończą się prawdopodobnie w czerwcu tego roku.

 - Zakończył się kolejny rok realizacji projektu "Rewaloryzacja i zagospodarowanie zespołu zamkowego w Kazimierzu Dolnym" – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. W związku z tym, że temat ten cieszy się dużym zainteresowaniem oraz budzi różnego rodzaju wątpliwości, na ostatnim posiedzeniu Komisji Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego, projekt ten został omówiony i wstępnie podsumowany. Gościem specjalnym był Konrad Grabowski z firmy Renova, która zajmuje się realizacją wyżej opisanego projektu.

- Przystępując do prac remontowych na zamku, należało w pierwszej kolejności kontynuować prace badawcze, archeologiczne i architektoniczne – mówi Konrad Grabowski. – W latach 70-tych przeprowadzono tutaj ostatnie badania archeologiczne. Były to prace, które nie miały charakteru kompleksowego. Związane były one z bieżącymi remontami i pojedynczymi odkryciami lub też działaniami związanymi z jakimś bieżącym projektem do prac badawczych władz konserwatorskich województwa. Dlatego też, jako badania nie kompleksowe, nie miały możliwości ogarnąć całego zamku.

Prace realizatorzy projektu podjęli w dwóch etapach. Pierwszy etap polegał na rozpoznaniu w wyznaczonych miejscach eksploracji archeologicznej. Jak tłumaczy Konrad Grabowski, w związku z tym, że te działania dały wielorakie efekty - w pierwszej kolejności pozyskanie szeregu artefaktów kultury materialnej, w drugiej odnalezienie szeregu bardzo istotnych elementów detali architektonicznych i węzłów murowych, które sprawiały, że wiedza na temat zamku i jego przekształceń stawała się coraz bardziej czytelna, - konieczne było przejście do kolejnego etapu. W wyniku czego kompleksowo przebadane zostały całe mury zewnętrzne, jak i pomieszczenia domu wielkiego znajdującego się w części południowej wraz z wieżą i skrzydłem zachodnim.
 
Jak wygląda sytuacja w chwili obecnej? Prace konserwatorskie murów obwodowych i domu wielkiego zostały prawie ukończone. Odrestaurowana jest także w historycznej formie korona murów całego zamku - od strony południowej, wschodniej i od zachodu. Skorygowany został poziom dziedzińca zamkowego według wskazań badaczy architektury i archeologów.  Co ważne, dokonano również rekonstrukcji i stabilizacji przypory zachodniej zamku oraz częściowo odrestaurowano wieżę ceglaną od strony Wisły.

Co oprócz tego? Wykonana została też instalacja elektryczna do iluminacji zewnętrznej zamku i oświetlenie całego terenu oraz uzupełniające nasadzenia zieleni na terenie wzgórza zamkowego. Jak się dowiedzieliśmy, zapoczątkowane zostały roboty budowlane w zakresie dróg dojazdowych do obiektów.

Odnowiona została przecież także wieża. Jakie tu prace wykonano? Przede wszystkim prace konserwatorskie. Wymieniona została również zewnętrzna i wewnętrzna klatka schodowa oraz same schody i balustrady, wykonano zadaszenie tarasu widokowego, zabezpieczono otwory okienne oraz wymieniono posadzki na tarasie (wraz z wykonaniem izolacji przeciwwilgociowej). Oprócz tego zainstalowano monitoring, iluminację oraz nowe przyłącza. Konieczna była także stabilizacja gruntu wokół wieży oraz uporządkowanie zieleni i nowe nasadzenia na wzgórzu. Będą też dodatkowe atrakcje…

- Nad lochem wykonany został szklany strop – mówi Konrad Grabowski. – Ma to na celu podwyższenie atrakcyjności turystycznej. O istnieniu lochu wiedzieliśmy od dawna, jednak do tej pory był on niedostępny dla zwiedzających. Teraz wejście do niego nadal będzie niemożliwe, ale szklany strop pozwoli do niego zajrzeć i nabrać pewnego wyobrażenia, w jaki sposób przechowywano tam żywność, broń czy też nawet kogoś więziono.

Co więc jeszcze przed nami? Między innymi wykonanie drewnianych pomostów dla zwiedzających dawną część mieszkalną zamku oraz uczytelnienie w nawierzchni dziedzińca reliktów jego dawnej zabudowy.

- W ostatniej fazie rewaloryzacji zabytku zostanie wykonana wystawa, zrealizowana w pomieszczeniach piwnicy i parteru wieży zachodniej oraz w "baszcie", która zapozna nas z historią zmian bryły zamku, jego rozbudową, przekształceniami, zniszczeniami, najcenniejszymi odkryciami archeologicznymi, fragmentami kamieniarki odnalezionymi podczas eksploracji zagruzowanych piwnic zamkowych, z dawnym wyposażeniem budynków, z legendami i faktami historycznymi związanymi z zabytkiem – czytamy na stronie Urzędu Miasta. - Promocji projektu i lepszej informacji o dostępności dla turystów i działaniach kulturalnych na zamku będzie służyła wykonywana obecnie strona internetowa zespołu zamkowego oraz przygotowywany system informacji wizualnej w terenie w obrębie wzgórza zamkowego.

- Było już kilka terminów zakończenia tej inwestycji, jednak prace wciąż się przedłużają – tłumaczy Grzegorz Dunia. - Teraz naszym założeniem jest, aby w czerwcu tego roku Wzgórze Zamkowe można było oddać do użytku.

Miejmy nadzieję, że tego terminu uda się dotrzymać. Trzy lata bez dostępu do Wzgórza Zamkowego w zupełności wystarczy.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2023 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę