Zamawianie wiosny

Skomentuj (12)

zobacz więcej (17)

Ostatnie śniegi schodzą do Wisły, powietrze coraz cieplejsze nie niesie jeszcze wprawdzie zapachu wiosny, ale skutecznie odstręcza nasze myśli od zimy. Co z tą wiosną?

"Tu cichosza tam cicho szaro brudno i zima / Nie ma Słowackiego i nie ma Tuwima / Tu cichosza tam cicho i w ogóle nic ni ma /Wiosna to czy lato jesień albo zima". Kazimierz o tej porze roku, zwłaszcza, gdy słońce ziewa w chmurach, przypomina właśnie taki obrazek jak z piosenki Grzegorza Turnaua.

Ostatnie śniegi schodzą do Wisły, powietrze coraz cieplejsze nie niesie jeszcze wprawdzie zapachu wiosny, ale skutecznie odstręcza nasze myśli od zimy. Co z tą wiosną?

Słowianie mieli swoje sposoby na przyspieszenie czasu. By umożliwić nadejście wiosny, wystarczyło w czasie równonocy wiosennej przypadającej najczęściej 20 marca utopić marzannę – kukłę bogini symbolizującej zimę i śmierć. Ale co zrobić, gdy jest luty, do 20 marca został jeszcze miesiąc, a pragnienie wiosennej aury nie ustaje?

I tu z pomocą przyszli duzi i mali kazimierzacy. W Plebance według pomysłu znanego fotografika Tomka Sikory zawisły wielobarwne rajskie ptaki – dziwaki. Wykrojone ze specjalnej masy i pomalowane przez dzieci, które – jak przewidział pomysłodawca akcji – wykazały się fantastycznym poczuciem koloru, zawieszone zostały przez strażaków na drzewach przerzuconych przez przestrzeń wąwozu. Na pewno pomogą odgonić zimę, zwłaszcza że zanim pojawiły się w Plebance, podobnie jak marzanna dla wzmocnienia „magii” obniesione zostały po mieście barwnym korowodem dziecięcym.

Teraz nie pozostaje już nic innego, jak tylko za Grechutą zaśpiewać „Wiosna, ach to ty!”.

- To nie są sezonowe ptaki - mówi jednak Tomek Sikora. – Wymarzyłem sobie te kolory na tle śniegu, ale zima w tym roku była wyjątkowo krótka. Może któryś doczeka do następnej zimy i pojawi się na tle bieli śnieżnej? Myślę jednak, że w Kazimierzu zaistnieją one fantastycznie o każdej porze roku.

Jak widać, rajskie ptaki dziwaki zostaną w Miasteczku co najmniej jakiś czas.

- Jeżeli Kazimierz uważa się za miasteczko artystyczne, powinny być tu podejmowane takie działania wychodzące poza ramy schematu – mówi Maks Skrzeczkowski, koordynator akcji. – Rajskie ptaki można więc uznać za zwiastun innych podobnych działań z udziałem dzieci.

 

A już dziś warto zaplanować sobie spacer po Kazimierzu w poszukiwaniu pierwszych zwiastunów wiosny - kazimierskich rajskich ptaków. Kto je policzy? Kto je sfotografuje? Zapraszamy do publikowania w komentarzach zdjęć z Waszych przedwiosennych spacerów po Miasteczku. Wiosna naprawdę tuż-tuż. Nie ma przecież innego wyjścia!

 

Fot. Maks Skrzeczkowski

 

Skomentuj


Dodane komentarze (12)

 • krystyna
  Tak widziałam styropian mu się sypał spod ogona, łepek leżał gdzieś wdepnięty w błoto:(
 • pijany znad Grodarza
  @ Krystyna.
  " Zabitego" ptaka widziałaś?.
 • ormo wiec
  przy sklepie na Browarnej{!} widzialem 4 niebieskie ptaki....wiosna musi bedzie
 • krystyna
  Przylaszczek też nie widziałam. Fakt zapomniałam,że miałam je znaleźć.
  Zdjęć też nie ma. Ptaki efektowne i jeśli przetrwają do pierwszych listków wiosennych to dopiero będzie widok.
 • szok
  Chyba popsuły mi się okulary , ślipiam i ślipiam na to zdjęcie a przylaszczek ni ma.
  Musze sprawdzić u siebie w naturze czy już są .
 • Tadek
  Zdjęcia prosimy!!! :)
 • krystyna
  Zaraz tam będę i opowiem później swoje wrażenia.
 • pijany znad Grodarza
  Przed chwilą wróciłem z Plebanki. Przepiękne ptaszki, ale jeden - Z OCZYWISTYCH WZGLEDÓW - również oczywiście, leży na ziemi zniszczony. Była duża liczba osób pstrykajacych zdjecia. Kłopot maja rodzice , ktorzy PTAKI zchcieli obejrzeć ze swoimi pociechami bedacymi w wózkach. Powód?. Jak zwykle ten sam. Samochody.Rozjeżdżony wąwóz. Swieże ślady nawracania, a żeby nawrócić trzeba najechać na skarpę, " przycisnać" ile dała fabryka i RADOŚNIE z panienkami odjechać. No i syf. Największy zaraz przy wyjeżdzie z cżeści brukowanej. Niedawno mieliśmy radosną tworczość ORGANIZACJI RUCHU. Czy na wysokości " MORELÓWKI" nie mozna postawić zakazu wjazdu pojazdom samochodowym?. Podobnie od ulicy Słonecznej?.
 • al1814
  Są już przylaszczki w Plebance
  W Plebance są już przylaszczki obudzone chyba przez piękne kolorowe ptaszki. • lysy blondyn
  swietny pomysl i fajna zabawa, oby stalo sie tradycja, gratuluje uczestnikom pieknych ptaszorow!!!
 • Tadek
  Tylko proszę nie dokarmiać! Licho wie, co taki je?
  Przypomniało mi się opowiadanie Kiryła Bułyczowa "Czarny kawior". Jak to pewien radziecki uczony wyhodował z syntetycznego kawioru... syntetyczne jesiotry :)
 • krystyna
  Muszę pójść i zobaczyć podobno w niedzielę ma być słonecznie.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poszukujesz noclegu na Boże Ciało 2021? Dobrze trafiłeś! Zobacz oferty noclegowe, dzięki którym bez trudu zaplanujesz swój wymarzony wyjazd na Boże Ciało 2021.
Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę