Zaduszkowy weekend w kulturze

Skomentuj (3)

Zaduszki. 2 listopada to dość szczególny dzień. Wspominamy bowiem wtedy wszystkich tych, którzy odeszli z tego świata. Coraz częściej, organizowane są specjalne koncerty czy wieczory poetyckie poświęcone pamięci zmarłych.

Zaduszki to polski współczesny odpowiednik pogańskiego święta Dziadów. Przypada ono 2 listopada, czyli tuż po dniu Wszystkich Świętych. W tym roku jest to piątek, a więc wielkie udogodnienie dla wszystkich tych, którzy przemierzają wielkie odległości, by zapalić znicz na grobie swoich bliskich.

W Zaduszki odwiedzamy cmentarze, palimy znicze na grobach, składamy kwiaty, wieńce i uczestniczymy w mszach, modląc się w intencji zmarłych. Wszystko to jest w pewien sposób symbolem pamięci o tych, których już z nami nie ma, a wciąż są nam bliscy. Coraz częściej też organizowane są różnego rodzaju wieczory muzyczno – poetyckie czy też wieczory wspomnień. Tego rodzaju wydarzenia mają także miejsce w Kazimierzu Dolnym.

W piątek 2 listopada, o godzinie 20.00 odbędą się w Klubojadalni „Przystanek Korzeniowa” Zamglone Zaduszki Bassowe. Co to takiego?

- Zwyczaj Dziadów wywodzący się z pradawnych obrzędów pogańskich, co roku skłania do refleksji i zadumy – czytamy w zaproszeniu. – Spotkajmy się więc tego wieczoru w pozytywnym i przyjacielskim gronie. Dajmy się zaczarować tłustym basowym dźwiękom płynącym z trzaskającej niczym ogień z kominka i czarnej jak smoła winylowej płyty! Zagra dla nas Bartek "MesBrutah" - stołeczny dj i producent.

Jak zapowiadają organizatorzy, będzie dużo bujających dubów i roots, klimatycznych deep house'ów, nujazzów i szczypta przestrzennej współczesnej elektroniki.

W sobotę 3 listopada zapraszamy zaś do Uściąża, do „Zagrodowej Osady”, gdzie odbędzie się wieczór muzyczno – poetycki.

Zaduszkowy weekend zakończy w niedzielę 4 listopada ciekawy koncert w Mięćmierzu. Nietuzinkowy gość zawita do Galerii Klimaty. O kim mowa? O Joannie Kondrat – laureatce tegorocznej nagrody konkursu Debiuty na XLIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Koncert rozpocznie się o godzinie 15.00. Wstęp wolny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2020/2021? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę