Z nowym sztandarem w nowe stulecie

Skomentuj (1)

zobacz więcej (8)

Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna jest obok OSP Nałęczów najstarszą jednostką na terenie powiatu puławskiego. 16 września świętowała swój setny jubileusz służby miastu i okolicy w myśl zasady „Pod patronatem świętego Floriana Bogu na chwałę – ludziom na pożytek”.
Właściwie Ochotnicza Straż Pożarna w Kazimierzu nad Wisłą jubileusz stulecia istnienia mogła obchodzić już rok temu, gdyż to w roku 1906 Kazimierz Ruciński założył Straż Ogniową w Miasteczku. Wozy pożarnicze stały wtedy na rynku przed magistratem, a o do pożaru wzywał ochotników dzwon kościoła farnego i sygnałówka strażacka. Pierwsza remiza z prawdziwego zdarzenia powstała w latach trzydziestych XX wieku w miejscu, gdzie dziś funkcjonuje stołówka Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Strażacy niedługo jednak cieszyli się nowym budynkiem – jeszcze przed wybuchem II wojny światowej przekazali go na prośbę miasta na rzecz Szkoły Rzemiosł. Dziś strażnica mieści się przy ul. Senatorskiej, ale kazimierskich druhów znów czeka przeprowadzka. Choć pod nową strażnicę położono już dawno fundamenty, nie wiadomo, kiedy ona powstanie.

Straż od początku swego istnienia czynnie włączała się w życie Miasteczka, także w to kulturalne. Od 1908 r. działała strażacka orkiestra dęta, która dawała koncerty w ruinach zamku czy muszli nad Wisłą, a prawie 70 lat później powstał zespół muzyczny i kapela. Szkoda, że obie te formy działalności przestały być kontynuowane, podobnie jak istniejące w Kazimierzu do 1994 r. Muzeum Pożarnictwa.

Swój pierwszy sztandar Straż Ogniowa otrzymała jeszcze w latach trzydziestych, kolejny – 40 lat później. Odznaczono go Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Obecny sztandar, który poświęcono podczas uroczystości jubileuszowych, zakupiono za pieniądze z aukcji obrazów ofiarowanych na ten cel przez kazimierskich artystów malarzy w czerwcu ubiegłego roku. Widnieje na nim wizerunek świętego Floriana – patrona strażaków. Sztandar poświęcił kapelan strażaków – ks. Andrzej Mizura. Pamiątkowe gwoździe w drzewce nowego sztandaru wbili strażacy z partnerskiego miasta Staufen. I tym razem – podobnie jak w podczas jubileuszu 70 – lecia – nowy sztandar odznaczono – Złotym Znakiem Związku.

Uroczystości jubileuszowe odbywały się na kazimierskim rynku. Po mszy świętej podczas części oficjalnej odznaczono najlepszych strażaków. Złote Znaki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: Aleksander Kośmiński i Edmund Werman. Medale Honorowe im. Bolesława Chomicza otrzymali: Andrzej Rzymski i Bogdan Kuzioła. Srebrne medale za Zasługi dla Pożarnictwa – Łukasz Czapla, Sylwester Dobraczyński, Krzysztof Gogól, Krzysztof Janicki, Marek Lasota, Marcin Niezgoda, Tomasz Owczarek, Ireneusz Sypuła, Jerzy Twardowski i Stanisław Wolski. Brązowe Medale wręczono aż 12 osobom, w tym burmistrzowi – Grzegorzowi Duni, jego zastępcy – Maciejowi Żurawickiemu oraz przewodniczącemu Rady Miasta Piotrowi Rucińskiemu, którego dziadek – Kazimierz Ruciński – założył właśnie Straż Ogniową w Miasteczku.

Uroczystości zakończył koncert orkiestry dętej z Opoki i pokaz umiejętności pożarniczych strażaków z Bochotnicy oraz z Zakładowej Straży Pożarnej Zakładów Azotowych w Puławach.

Fot. Mateusz Stachyra

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę